Tak zvané handsfree odšťavňování je už pár let hitem hlavně v Americe a konečně se dostává i k nám. Jen si to představte: pouze zběžně pokrájené ovoce a zeleninu naházíte do velké nádoby, přiklopíte víkem, zapnete odšťavňovač a mezitím můžete třeba připravovat snídani. Odšťavňovač si bere suroviny sám – nepotřebuje, abyste u něj stáli, podávali mu každý kousek zvlášť a ještě pěchovali. Představujeme vám Sana Juicer 878, další šnekový odšťavňovač od spolehlivé české značky.
Předně si připomeňme, že Sana vyrábí odšťavňovače dlouhodobě v technologicky vyspělé Jižní Koreji – aktuálně na světě neexistuje lepší místo pro výrobu odšťavňovačů. Jejich hlavním cílem je vyrábět kvalitní přístroje pro zdravý životní styl, které se snadno používají a budou sloužit opravdu dlouho. Toto své tvrzení podporují nadstandardními zárukami (10 let na motor a 5 let na díly), dostupností náhradních dílů a nabídkou doživotního servisu zdarma. Pokud si pořídíte jakýkoli odšťavňovač Sana, nákup nového odšťavňovače pravděpodobně už nikdy nebudete muset řešit. Investice se tedy rozhodně vyplatí, navíc další peníze ušetří vysoká výtěžnost šťávy.
A teď už se pojďme podívat na to, co jsme zjistili při testování. Hned na začátku musíme říct, že velká samokrájecí násypka opravdu ušetří spoustu času a práce – a to jak při přípravě ovoce a zeleniny, tak při samotné obsluze odšťavňovače. Odpadá krájení ovoce na malé kousky, vhazování jednoho kusu po druhém i pěchování. Do násypky se vejde okolo kila ovoce a zeleniny. Můžete vložit klidně i celá jablka, odšťavňovač si s nimi poradí. Ale každopádně je pro něj pohodlnější, když je překrojíte na půlky nebo čtvrtky. Tak se jich do násypky i víc vejde! Jádřince odstraňovat nemusíte, odšťavňovač je snadno odvede do odpadu. Odstraňte jen stopky. Šťáva obsahuje malé množství pěny, ale to je u jablek běžné. Přirozeně více pění i ananas a špenát.
S ananasem si Sana Juicer 878 poradí výborně. Nemusíte ho krájet na malé kousky ani špalíčky, jako je tomu u většiny odšťavňovačů. Klidně do násypky vložte větší kusy. Pro lepší výsledek použijte hrubé síto. Jako vždy připomínáme, že ananas nesmí být přezrálý. Odšťavňovač by se brzy zahltil a výtěžnost taky nebude slavná.
Sanu 878 můžeme doporučit i na listovou zeleninu a bylinky. Promyšlený systém dávkování si i listy salátů bere sám a v případě potřeby můžeme pomoci pěchovadlem přes otvor ve víku.
Pokud jde o kořenovou zeleninu, máme pro vás dobré zprávy. Ačkoli vertikální šnekové odšťavňovače nejsou v naprosté většině případů vhodné pro pravidelné odšťavňování kořenové zeleniny, u Sany 878 je to jinak. Má zesílené díly lisovacího ústrojí, a tak se nemusíte bát jeho pořízení ani v případě, že mrkev a červená řepa budou každodenní součástí vašich šťáv. Mrkve je dobré překrojit napůl, aby se do nádoby lépe vešly. Řepu a bulvový celer rozčtvrťte – odlehčíte tím odšťavňovači, který vylisuje suroviny efektivněji.
Museli jsme vyzkoušet i oblíbený řapíkatý celer. Šťáva je skvělé kvality i chuti a neobsahuje pěnu. Výtěžnost výborná. Stonky doporučujeme nakrájet na 3 cm dlouhé kousky. Přerušíte tím dlouhá vlákna a zamezíte jejich namotání na šnek.
A co bobuloviny, jako je rybíz, angrešt, maliny, ostružiny či rakytník? Pokud máte misku rybízu, odšťavníte ji v pohodě. Rybíz otrhejte ze stopek. Na větší množství rybízu a jiných bobulovin je však Sana Juicer 878 nevhodný. Obecně je doporučujeme odšťavňovat jen jako doplňkové suroviny, pro ozvláštnění chuti šťávy z jiných druhů ovoce a zeleniny.
Máte o něco více surovin, než se vejde do násypky? Nevadí, ve víku násypky je otvor, kterým můžete přímo během odšťavňování přihazovat další kousky. Oceňujeme, že to výrobce napadlo, protože když si vzpomeneme na nějaké předchůdce před lety, otvor ve víku chyběl. V balení najdete i pěchovadlo, které se vejde do otvoru. Že byste ale pěchovadlo potřebovali nějak často, nepředpokládáme. My na něj prakticky nesáhli.
Doplňujeme, že všechny šnekové odšťavňovače mají problémy s odšťavněním moučných, skladovaných jablek nebo jakýchkoli jiných starších surovin a platí to i pro Sanu 878. Z moučných jablek získáte spíše pyré než šťávu, odšťavňovač se dříve nebo později ucpe a většina surovin pak skončí v odpadu. Neodšťavňujte zvadlou listovou zeleninu, dostanete z ní minimum šťávy nebo žádnou. Pokud je listová zelenina zvadlá jen částečně, můžete ji rehydratovat ponořením na pár hodin do vody. Totéž platí pro pár dní staré mrkve, které už přece jen ztratily část své vláhy. Nikdy ale neodšťavňujte mrkve, které jsou ohebné a gumové. Ideální je vybírat si k odšťavňování čerstvé suroviny a lisovat je co nejdříve po nákupu nebo sklizni.
Odšťavňovač Sana 878 můžete celoročně používat k výrobě sorbetu z mraženého ovoce, a to díky přiloženému pouzdru na sorbet. Vyzkoušeli jsme zpracovat banán a mango a výsledek byl skvělý. Sorbet jsme ničím nedochucovali a chutnal i dětem. Kromě banánů a manga doporučujeme zkusit také broskve, meruňky, jahody, borůvky, maliny nebo meloun. Připomínáme, že jakoukoli mraženou surovinu je nutné nechat před zpracováním chvíli povolit.
Díly jsou mohutnější než u standardních šnekových odšťavňovačů, ale překvapivě je to při čištění ku prospěchu a s díly se dobře manipuluje. Oplach dílů u dřezu nám trval asi 2-3 minuty. Pouhé opláchnutí bude ve většině případů naprosto dostačující. Pro dočištění síta máte k dispozici čisticí kartáček, ale skvěle to jde i s houbičkou na nádobí.
Pro koho je odšťavňovač Sana 878 ideální? Pro toho, kdo chce odšťavňovat pravidelně, rád ušetří čas a ocení maximální pohodlí – se samokrájecí násypkou získá klidně 10 minut času, které využije na jinou práci v kuchyni nebo třeba koukání z okna :) Směle ho doporučujeme i do rodiny s dětmi, pro které je sledování odšťavňovače v akci mnohdy zábavou.
Závěrem: Sana Juicer 878 je podle nás aktuálně nejlepší vertikální šnekový odštavňovač, jaký si můžete pořídit. Je nejméně náročný na vaše zapojení a nabízí mimořádnou univerzalitu, a to i pokud jde o pravidelné zpracovávání kořenové zeleniny.