Odšťavňovač Sage Nutri Juicer Cold považujeme za kvalitní domácí odstředivku. Sage je luxusní značka, která na českém trhu navazuje na výrobkovou řadu značky Breville a Catler. Jejich odšťavňovače si stabilně drží svou kvalitu: precizní zpracování, funkčnost a spolehlivost. Práce s odšťavňovačem je rychlá, a pokud je to vaše hlavní kritérium, na současném trhu si nemůžete vybrat lépe. Velký plnicí otvor vás ušetří od zdlouhavého krájení surovin a odšťavňovač neztrácí výkon, ani když vhazujete jeden kus za druhým.
Pojďme na kvalitu šťávy. Je přirozené, že šťáva z odstředivek je o něco méně kvalitní než z nízkootáčkového odšťavňovače. Je to proto, že vysoké otáčky vhánějí do šťávy více vzduchu, tím ji napěňují a urychlují oxidaci. Při skladování degraduje obsah živin a chuť šťávy rychleji. Proto je ideální vypít šťávu z jakéhokoli odstředivého odšťavňovače co nejdříve po lisování – tehdy je nejchutnější, nejsvěžejší a obsahuje nejvíce vitamínů. Pokud jde o pěnu, vrstva je různě objemná i v závislosti na surovinách, například jablka a ananas pění více než mrkev. Ale nemusíte se jí zas tolik bát, protože při přelévání z nádoby do sklenice zůstává většina pěny v nádobě. Je opatřena separátorem pěny. Při testování jsme i ochutnávali a šťáva byla pokaždé chuťově výborná, byť v ní byly znát drobné kousíčky vlákniny. Ale to je u odstředivky normální. Oproti levnějším odstředivkám produkuje Sage šťávu, jejíž chuť je výrazná a sladká, nikoli mdlá.
Výtěžnost není tak vysoká jako u nízkootáčkových odšťavňovačů, na druhou stranu odpad ze Sage rozhodně není tak mokrý, jak to vídáváme u jiných přístrojů stejné kategorie. Na to, jak rychlá je práce s odšťavňovačem (výrobce uvádí až 5x rychlejší než se šnekovým odšťavňovačem), je výtěžnost překvapivě dobrá.
Musíme se zmínit i o míře hluku, protože z té máme radost. Zatímco některé odstředivky jsou hlučné jako mixér, Sage Nutri Juicer Cold je překvapivě tichý, zvlášť při rychlosti LOW. Ale i při odšťavňování rychlostí HIGH si můžete s někým povídat, pokud trochu zvýšíte hlas.
Chválíme nádobu na šťávu. Při horním okraji má z boku otvor, díky kterému můžete postavit nádobu těsně k odšťavňovači tak, aby vývod šťávy ústil přímo do nádoby. Šťáva tak nestříká všude okolo, zvlášť když ji přiklopíte víkem. Další skvělá výhoda je, že nádobu lze vzduchotěsně uzavřít, a pokud šťávu nevypijete hned, prodloužíte tím její trvanlivost (samozřejmě za předpokladu, že ji dáte do lednice).
Při nastavování rychlosti se řiďte jednoduchým pravidlem: měkké suroviny odšťavňujte na nižší rychlost, tvrdé na vyšší. Rychlost se nastavuje otočením kolečka do vybrané pozice – LOW, OFF, HIGH. Pozice jsou fixní, tedy nejde nastavit něco mezi nízkou a vysokou rychlostí. Ale nevnímáme to jako nevýhodu.
Celonerezové síto vydrží i každodenní zátěž. Můžete ho mýt v myčce nádobí (stejně jako některé další díly), což hodnotíme nadmíru pozitivně, protože vyčistit síto odstředivého odšťavňovače bývá zdlouhavější. Pokud síto myjete ručně, nejrychleji vám to půjde, když ho nejdřív necháte odmočit (stačí 10 minut v teplé vodě) a pak ho dočistíte hrubou stranou houbičky na nádobí nebo kartáčkem. Ostatní díly skutečně stačí opláchnout pod tekoucí vodou, jak uvádí výrobce. Umyjte je ale ihned po použití, aby na nich nezaschly zbytky dužiny. Celkově hodnotíme čištění o něco jednodušší, než jsme zvyklí u ostatních odstředivek. Další výhodou je velká nádoba na odpad, takže ji při odšťavňování nemusíte každou chvíli vyprazdňovat. Abyste si ušetřili práci s jejím čištěním, můžete do ní vložit sáček.