###message
Novinka!
Zavřít okno

Zdraví a čerstvé šťávy

…aneb proč odšťavňovat?

#1 Tělo si vezme ze šťáv 4x více vitamínů a vstřebá je do 15 minut

Jíst ovoce a zeleninu v celku je samozřejmě přínosné a neméně důležité, ale pokud zařadíte do svého jídelníčku také čerstvé šťávy, brzy na sobě pocítíte úžasné změny. Šťáva je totiž nejlépe stravitelnou podobou vitamínů, jakou do sebe můžete dostat.

Je to proto, že při odšťavňování se od šťávy oddělí nerozpustná vláknina, která brzdí a omezuje vstřebávání vitamínů. A proto si tělo dokáže vzít ze šťávy až 4x více vitamínů, než když sníte ovoce a zeleninu v celku – jinými slovy ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

Vstřebávání zároveň proběhne velmi rychle. Toho se dá využít, pokud například potřebujete zmírnit počínající nachlazení. Místo obvyklých prostředků v podobě léků vypijte pár sklenic šťávy. Vitamíny se vstřebají už za 15 minut, což sice neznamená, že se nachlazení ihned zbavíte, ale rozhodně se s ním vaše tělo lépe vypořádá a i vy se budete cítit svěžeji.

Sklenice pomerančového džusu je zas skvělým nakopnutím do nového pracovního dne a probudí vás víc než káva nebo energy drink.

Nemusíte se ale bát, že byste přišli o všechnu prospěšnou vlákninu – ve šťávě totiž zůstane její rozpustná forma, která má také pozitivní vliv na zdraví, ale na rozdíl od nerozpustné vstřebávání vitamínů neomezuje.

Dokonce je studiemi dokázáno, že se člověku snáze hubne, pokud do jídelníčku přidá víc potravin s obsahem rozpustné vlákniny. S pravidelným pitím šťáv si proto můžete po čase všimnout, že jste štíhlejší, aniž byste se o to nějak zvlášť snažili.

Efektivita trávení
Efektivita trávení

#2 V ovoci a zelenině je čím dál méně vitamínů

Poměrně šokující informace přinesl výzkum, který provedl institut ve Švýcarsku. V tomto výzkumu bylo porovnáváno množství vitaminů a minerálů u několika druhů ovoce a zeleniny v roce 1985, 1996 a 2002. Výsledky jsou uvedeny v tabulce níže:

Proč odšťavňovat?
Proč odšťavňovat?

Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)

Hladina vitamínů a minerálů v čerstvých plodech se během 17 let razantně snížila. Na vině je hlavně zhoršující se životní prostředí. Znamená to, že dnes musíme pro splnění denních doporučených dávek vitamínů sníst daleko více ovoce a zeleniny než v roce 1985.

I to představuje další důvod k odšťavňování. Jen málokdo totiž zvládne den co den sníst orientačně cca 1 kg čerstvých plodů (ovoce a zelenina by měly tvořit asi polovinu našeho celkového denního příjmu potravin).

Proč si pan Semínko pořídil odšťavňovač?

Protože v ovoci a zelenině už dávno není tolik vitamínů, jako v roce 1985, a bez odšťavňovače by jich musel sníst vagon!

#3 Vitamíny jsou stěžejní pro udržení psychické pohody

Téměř každý je denně v menším či větším stresu, sem tam spěchá, nebo je úzkostný, rozčílený či smutný, protože ho potkala nepříjemná událost. Kdykoli se tělo ocitne ve stresu, začnou se rychleji spotřebovávat zásoby vitamínů A, B, C, E, ale i zinku, hořčíku, selenu nebo betakarotenu.

Například už jen 15 minut silného napětí stačí k tomu, aby se v těle úplně spotřeboval vitamín C. I proto se někteří odborníci kloní k tomu, abychom denně přijímali cca 250 mg vitamínu C namísto oficiálně doporučovaných 60 mg. 60 mg totiž nemůže pokrýt potřeby člověka, který denně chodí do práce nebo do školy, stále někam spěchá, řeší problémy, stará se o děti, nebo třeba i více sportuje. Více vitamínů potřebují také kuřáci a ženy užívající hormonální antikoncepci (až dvojnásobek).

Co se stane, když tělu trvale chybí vitamíny? Nejenže jste více ohroženi nemocemi, ale kromě únavy na sobě v první řadě pocítíte psychickou nepohodu. Budete více podráždění a i běžné starosti vás snáze rozhodí. Například tvorba serotoninu je přímo závislá na přítomnosti vitamínu C.

Člověk, který jí málo ovoce a zeleniny, se vlastně ocitá v bludném kruhu. Přichází o zásoby vitamínů a minerálů, protože se stresuje, a je vystresovaný stále více, protože nemá dost vitamínů a minerálů. Proto ti, kteří začali s čerstvými šťávami, často brzy zaregistrují, že se cítí o poznání lépe.

#4 Vitamíny předcházejí nemocem a dokonce je pomáhají léčit

Když navážeme na předchozí bod, psychická nepohoda společně s únavou jsou jedněmi z prvních příznaků, že tělu chybí vitamíny. Pocit stresu ale není problémem jen proto, že nejste v pohodě. Je problémem hlavně pro imunitní systém, který se kvůli stresu postupně vyčerpává.

Naše tělo zkrátka není konstruováno na tak silný a každodenní stres, jaký v současném světě zažíváme, a jednoho dne se to zákonitě projeví – najednou trpíte vysokým krevním tlakem, různými záněty, bolestmi kloubů, nebo vás na stará kolena potká rakovina. Vlastně není vůbec náhodou, že zrovna rakovina je tak častým onemocněním.

Asi pro vás nebude žádným tajemstvím, že vitamíny představují naprostý základ zdraví. Pokud jich má tělo dostatek, snáze odolá nejen obyčejnému nachlazení, ale právě i civilizačním a dalším vážnějším nemocem.

Jestliže vás začínají zlobit jakékoli zdravotní potíže, nebo už nějaký ten rok berete různé léky, podívejte se na svůj talíř. Ovoce a zelenina by měly tvořit polovinu denního příjmu potravin. Spousta lidí si dá za den třeba jen jedno jablko a zeleninovou oblohu k obědu, někdy ani to ne.

Jak jste na tom vy? Pokud se vám nechce jíst ovoce a zeleninu s každým jídlem, odšťavňování je ideální cestou, jak pokrýt denní potřebu vitamínů snáze.

Máme spoustu ohlasů od lidí, kteří pravidelně pijí šťávy, a tak víme, jak zázračně mohou zapůsobit.

Děti, které bývaly každou zimu nemocné, jsou najednou celý rok zdravé. Pacient s komplikovanou lupénkou se po měsíci pití šťáv cítil daleko lépe a po několika měsících se viditelně zlepšil i stav jeho pokožky. Ženě s rakovinou, které lékaři nedávali mnoho nadějí, se po 9 měsících se šťávami zmenšil nádor o polovinu a navíc byla schopná i po chemoterapiích normálně fungovat.

A podobných příběhů jsou stovky. Spoustu jich najdete v sekci Vaše příběhy.

Poznámka: Pokud berete jakékoli léky, nevysazujte je bez porady s lékařem. Čerstvé šťávy nejsou náhradou konvenční léčby, ale jejím doplňkem.

Pan Semínko je pořád nemocný...

...léky mu nezabírají a navíc za ně vyhazuje spoustu peněz. Tak si jednoho dne zapne internet a zjistí, co mu pomůže!

#5 Díky šťávám do sebe dostanou vitamíny i odpůrci ovoce a zeleniny

Pomeranč je moc kyselý, mrkev hořká, jablko mdlé… Patříte mezi ty, kteří si v pojídání ovoce a zeleniny zrovna moc nelibují? Nebo vaše děti? Pak zkuste odšťavňovat.

Vymačkaná šťáva často chutná i těm nejzatvrzelejším odpůrcům ovoce a zeleniny, protože z ní mizí kyselost i hořkost a hlavně – vypít dvě sklenice je jednodušší, než se nutit do konzumace ovoce a zeleniny s každým jídlem.

Skvělé je, že se šťávami do sebe dostanete i méně oblíbené (zato ultrazdravé) suroviny, jako je špenát, salát nebo třeba červená řepa – stačí je smíchat s jablečnou nebo hruškovou šťávou a hned se pro spoustu lidí stanou poživatelnými.

Podívejte se na naše tipy, jak dostat do dětí ovoce a zeleninu.

#6 Šťávy pro každý den

Kromě prevence nemocí a psychické nepohody jsou šťávy skvělou zásobárnou energie pro úspěšné zvládnutí každého dne, protože dokáží celkově revitalizovat. Je to nejen díky vitamínům, ale i díky tomu, že šťávy šetrně čistí organismus, a to už při pouhých dvou deci denně. Mají očistný účinek hlavně na vaše střeva.

Přitom nemusíte hned odšťavňovat zelené listí, pokud na něj nemáte chuť – začněte třeba s jablky a mrkví, zkoušejte různé kombinace, experimentujte, objevujte nové chutě. Klidně se může stát, že plodina, kterou normálně nestrčíte do pusy, vám ve šťávě velmi zachutná.

Odměnou pravidelného pití šťáv vám bude větší pohoda i rostoucí energie – práce i další činnosti vám půjdou lépe od ruky, dokonce vám to bude lépe myslet. Spousta příznivců šťáv také uvádí, že jim stačí méně hodin spánku, nebo že se cítí docela svěží, i když v noci skoro nespali. Tím vás samozřejmě nenabádáme, abyste šidili spánek :), ale je to další důkaz toho, že šťávy skutečně velmi navyšují energii. Dejte proto šťávám šanci a uvidíte sami! 

________________________________________________________________________

Proč 100% krabicový džus není totéž, co čerstvé ovocné a zeleninové šťávy?

Možná si říkáte, proč odšťavňovat ovoce a zeleninu doma, když si mohu téměř v každém obchodě koupit 100% krabicový džus. Srovnáváte nesrovnatelné! Pouze čerstvě vylisovaná šťáva nám dodá potřebné živiny, které naše tělo potřebuje. Šťávy prodávané v obchodech jsou pasterovány, čímž jsou dokonale zničeny živiny, které jsou důvodem, proč šťávu vlastně konzumujeme.

Podívejte se, jak výroba 100% džusu probíhá:

vyroba džusu
vyroba džusu

________________________________________________________________________