Pokud doporučujete odšťavňování ovoce, aby došlo k rychlejšímu vstřebávání vitamínů a minerálů, uvážili jste, že moderní ovoce bylo vyšlechtěno tak, aby mělo nepřirozeně vysoký obsah cukrů, a že se velice rychle vstřebávají nejen vitamíny a minerály, ale také cukry?
Nevyvinuli jsme se v prostředí, kde bychom mohli jíst velké množství cukrů. Chutnají nám, byla to odměna, ale jen těžko jsme jich mohli sníst hodně. A nejsme stavění na to, aby nám hladina cukru létala jak na horské dráze. Vitamíny jsou skvělé, ale cukr je překvapivě nebezpečná hračka.
Právě vláknina nám umožňuje výrazně zmírnit dopady konzumace ať už cukrů, nebo škrobu. Je zajímavé, že například Italové mají historii využívání zeleniny v předkrmech.
Jaký je váš pohled na tuto otázku? Napadá mě, že by mělo jít šťávu naředit a konzumaci rozložit do celého dne. I když pro zuby to asi nebude ideální. Tělo jednoduché cukry používá. Problém je náhlý přísun většího množství, pro které nemá využití.
Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Z mého pohledu záleží i na konkrétním jedinci a jeho potřebách, jestli se jedná např. o sportovce či nějak indisponovaného člověka. Souhlasím s Vámi, že dnešní potraviny jsou přešlechtěné a je vhodné odebírat ovoce a zeleninu z ověřených zdrojů. Všeho je třeba mít s mírou a určitě bych nedoporučil pít ve velkém množství pouze ovocné šťávy, protože zároveň obsahují i velké množství cukru. Pokud budete pravidelně odšťavňovat, je vhodné se zaměřit i na šťávy ze zeleniny a listů, které neobsahují tolik cukrů a jsou z tohoto pohledu mnohem zdravější. Postupem času Vám budou chutnat i více než ovocné šťávy a ovoce budete požívat spíše jako doplňkovou surovinu. Určitě je možné šťávy i naředit, ale zaměřil bych se spíše na širší spektrum dostupných surovin. S přáním hezkého den, Eujuicers.cz