Hledáte odšťavňovač na rybíz, maliny, aronii?
Zavřít okno

Nebojme se žít zdravěji

Dnes a denně slýcháme ze všech stran informace o tom, jak žít zdravě. Dnes a denně slýcháme stále to samé. „Jezte zdravě, hodně pijte, pravidelně sportujte, seďte rovně, nestresujte se, relaxujte...“ Všichni to moc dobře víme, ale ruku na srdce - řídíme se tím?

Ceník nabízených služeb - Žijme zdravěji
Ceník nabízených služeb - Žijme zdravěji

Ceník nabízených služeb

Zdraví

Čas od času snad každého ovlivní nějaká ta reklama nebo článek v časopisu a rozhodneme se „žít zdravě“. A nejlépe hned a se vším všudy. Takže následující den „přežijeme“ na ovoci a zelenině, nalijeme do sebe tři litry vody, odpoledne se strháme v posilovně a večer vše zpečetíme masáží. Do postele pak uléháme totálně vyčerpaní, ale šťastní, protože jsme přece pro sebe něco udělali. A jaký je reálný výsledek naší snahy udělat něco pro zdraví? Vystresované tělo, které dříve či později zareaguje negativně a donutí nás vrátit se ke svým zajetým, byť nezdravým stereotypům. A nám z toho všeho zbyla jen frustrace, že jsme to opět nedokázali…

Co to příště zkusit jinak! Naše tělo je neskutečně líné, nerado a neochotně se přizpůsobuje jakýmkoliv změnám. Natož pak pokud jsou to změny razantní a je jich moc najednou. Naučme se používat zdravý selský rozum a „neextremničit“! Co takhle příště začít jen s jedním malým cílem? A až ho zmákneme, přidáme si další.

voda
voda

PITNÝ REŽIM

Ideální je začít s úpravou pitného režimu, protože ten je naprostý základ všeho. To všichni dobře víme, ale víme vlastně proč? Zkusme se na tu „zázračnou vodu“ podívat z trochu jiného pohledu. Tělo je tvořeno z 65 % z vody. Takže pokud dobře nepijeme, děláme víc než půl špatně. Veškeré procesy v lidském těle probíhají za přítomnosti vody.

Jestliže pijeme špatně nebo málo, probíhají tyto procesy za přítomnosti ŠPINAVÉ vody - je to jako kdybyste chtěli mýt podlahu špinavou vodou.Voda roznáší po těle živiny, ale pokud je jí málo, nedostanou se živiny k buňkám v plném množství. Je nám pak celkem k ničemu, že jsme si dali k obědu super zdravé vyvážené jídlo, když ho pak stejně naše tělo nedokáže zužitkovat.

Další důležitá role vody je odvod škodlivin a odpadu z těla. Když nepijeme, odpadní látky se v těle hromadí. Jak potom můžeme od našeho těla chtít 100% výkon, když jsme ho dostatečně nevyživili a navíc ho dusíme v odpadu? Jestliže se snažíte o snížení hmotnosti, bez dobře zvládnutého pitného režimu to půjde jen velmi těžko. Během redukce v těle vzniká velké množství odpadu, kterého je nutné se zbavovat a to právě pomocí vody! S trochou nadsázky lze říct – NEPIJEŠ-NEZHUBNEŠ.

Pestrá strava
Pestrá strava

Pestrá strava

I tady platí jednoduché pravidlo - nedělat žádné extrémy. Člověk je všežravec a podle toho by se měl stravovat. Jíst se má prostě všechno, ale pravidelně a pestře. Někteří lidé se dokáží stravovat pouze určitými druhy potravin (vegetariáni, vitariáni, makrobiotici,..), ale ti mají většinou v tomto směru velmi dobré znalosti a dokáží některé z potravin nahradit jinými (například rostlinného původu).

Někdo si pod pojmem „zdravá strava“ představí, že bude celé dny jíst zrní s mrkví, bude trpět hlady a nalívat se litry vody. Nebo že místo oblíbeného masíčka k obědu bude muset chroupat zeleninový salát. Omyl! Spořádat k obědu samotný zeleninový salát je úplně špatně! Zelenina je sama od sebe „jalová“ a neobsahuje ani bílkoviny ani sacharidy a nemá žádné tuky. Obsahuje velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů, ale to nám k nasycení bohužel nestačí. Zdravá strava je o vyváženém zastoupení bílkovin, sacharidů a tuků v každém denním jídle. A hlavně o pestrosti! Týdně bychom měli sníst 30-60 druhů potravin. Schválně to někdy zkuste, je to docela fuška.

POHYBOVÉ AKTIVITY

Není nutné se třikrát týdně strhat v posilovně - nejlepší pohyb je ten nejpřirozenější…

CHŮZE

V dnešní době se chůze z našeho režimu pomalu vytrácí. Všechno máme tak nějak přímo u nosu, delší trasy zvládneme autem. Velkou část dne prosedíme, večer pak máme výčitky svědomí a jdeme se zmordovat do posilovny. Přitom by stačilo vystoupit o dvě zastávky dříve nebo si udělat každý den svižnější procházku.

NORDIC WALKING

Stále oblíbenějším pohybem je „severská chůze“ se speciálními holemi. Tento druh chůze zapojuje do činnosti i horní polovinu těla a tak dochází k posílení svalů paží, zad a břicha. Má i pozitivní vliv při bolestech zad a kloubů. Tento sport je vhodný opravdu pro každého včetně seniorů. Skvělý je i pro redukci hmotnosti. Zapojováním více svalů dochází ke zvýšenému spalování energie a z klasické chůze se tak stává velmi účinný trénink celého těla.

BĚH

Po chůzi druhý nejpřirozenější pohyb je běh. Má mnoho příznivých účinků na náš organismus, posiluje oběhový systém, zlepšuje funkci srdce a plic, pomáhá spalovat tuky, otužuje tělo, posiluje imunitu a působí proti stresu. Jistě jste už ale někde slyšeli, že při běhu velmi trpí klouby. Není to tak úplně pravda - naopak pravidelná a přiměřená zátěž klouby posiluje a je tak dobrou prevencí proti bolestem kloubů a osteoporóze. Důležité je však mít kvalitní běžecké boty a začít běhat s rozmyslem. Pokud si pořídíme boty z tržnice za 150 korun a s nadšením vyrazíme hned napoprvé na hodinovou štreku, můžeme to vzít na zpáteční cestě rovnou kolem ortopedie. Pokud s během teprve začínáme, je třeba zvolit mírný poklus střídavě se svižnou chůzí (tzv. indiánský běh). Po několika dnech si tělo postupně zvykne a dovolí nám přidat na rychlosti i délce běhu.

JÍZDA NA KOLE

Jízda na kole je velmi šetrná ke kloubům, proto je doporučována i lidem s obezitou. Pomáhá nám zlepšit fyzičku, zhubnout a přispívá k dobré náladě. Jízdou posilujeme hlavně dolní polovinu těla, takže se doporučuje kombinovat cyklistiku s jinou aktivitou (například s plaváním a posilováním svalů břicha, zad a rukou). Nikdy si nezapomeneme vzít s sebou láhev s pitím, a pokud plánujeme ujet delší trasu, přibalíme si i malou sváču.

PLAVÁNÍ

Plavání patří mezi nejzdravější aktivity. Kromě pozitivních účinků na tělo je to i balzám na duši. Úžasně se při něm zklidníme, uvolníme, rovnoměrně zatížíme svalstvo celého těla, zlepšíme termoregulaci a posílíme kardiovaskulární systém. A navíc ho zvládne opravdu každý bez rozdílu věku a kondice. Skvělých výsledků dosahují při plavání lidé s nadváhou, kteří se kvůli zdravotním problémům spojených s obezitou nemohou pustit do každého sportu. Voda tělo odlehčí a uleví tak velmi namáhaným kloubům. Zároveň se zvýší jejich pohyblivost.

BALANČNÍ CVIČENÍ

Skvělé jsou balanční cviky na různých nestabilních pomůckách. Tímto cvičením zapojíme do práce hluboký stabilizační systém (svaly kolem páteře, svaly pánevního dna, příčný sval břišní). Ten nám udržuje správné postavení hlavy, páteře a pánve proti sobě. Při běžných činnostech nejsou tyto svaly zapojovány, ochabují a dochází k deformaci těla. Přidáme-li k tomu ještě den strávený v sedě u počítače, máme zaděláno na parádní bolesti zad. Takže hurá na Bosu…

Závěrem

V podstatě není důležité, jestli své tělíčko potrápíme na kole, běháním, plaváním nebo třeba tříhodinovým úklidem. Existuje mnoho dalších vhodných aktivit jako je jóga, pilates nebo třeba tai-chi. Hlavní je, aby byl pohyb pravidelný, bavil nás a těšil. Pokud děláme cokoliv s nechutí nebo z donucení, jsme na nejlepší cestě k neúspěchu.

Poradna
Poradna

On-line nutriční poradna

Rádi vám poradíme, jak upravit životní styl a začít žít zdravěji. Pokud máte konkrétní otázky týkající se tohoto tématu, můžete níže využít zdarma i naší výživovou poradnu.