###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

I mrkvička bude chutnat. Dostaňte do dětí vitamíny pomocí šťáv

Banány nejím a brokolice je fuj. Kolikrát jste už něco podobného od budoucnosti národa slyšeli? S ovocem to ještě jakž takž jde, ale vyjednávání o zelenině často končí neúspěchem. Přitom stačí tak málo - barevné šťávy a mražené sorbety přilákají i nejzatvrzelejšího malého odpůrce vitamínů.

Childer and most vegateble and fruits
Childer and most vegateble and fruits

Kolik ovoce a zeleniny dávat dítěti?

Podle posledních výzkumů až 80 % českých dětí nejí dostatek zeleniny. Podívejte se, jaké jsou optimální dávky ovoce a zeleniny pro různé věkové kategorie dětí:

 • Miminka do 1 roku by měla sníst cca 100 g ovoce a stejné množství zeleniny v několika dávkách během dne.
 • Pro batolata od 1 roku do 3 let je ideální porce 100-120 g ovoce a 100-180 g zeleniny ve 2 dávkách.
 • Dětem od 3 let odborníci doporučují dvě porce ovoce a tři porce zeleniny na den.

Aby tedy dítě dostalo správné množství vitamínů, mělo by mít ke každému hlavnímu jídlu porci zeleniny a na svačinu ovoce. Jedno jablko za den tak rozhodně nestačí.

Nedělejte z dětí hlupáky

Zelenina je první věcí, kterou děti ochutnají po mateřském mléku. V podobě příkrmů většinou vypadá jako nevábná kaše bez jakéhokoli koření a není se co divit, že se dětem brzy omrzí.

Internet se proto hemží návody, jak ovoce a zeleninu před dítětem schovat do jídla tak, aby to nepoznalo. Když se tento podvod provalí (a někteří rodiče ho sami hrdě oznámí), dítě většinou získá k zelenině ještě větší odpor a navíc rodičům přestane důvěřovat.

Právě chování rodičů přitom vztah dětí k ovoci a zelenině významně ovlivňuje. Do konzumace je nenuťte, nevymýšlejte na ně fígle a raději se snažte udělat ovoce a zeleninu zábavnější.

Odšťavněné vitamíny jsou zkrátka zábavnější

Děti rády pomáhají v kuchyni a příprava ovocných a zeleninových koktejlů je pro ně mimořádně lákavá. Házení plodů do odšťavňovače milují a barevné šťávy jsou pro ně velmi atraktivní. V této formě do sebe bez mrknutí oka dostanou i pomeranč, se kterým se jinak nerady patlají.

Kromě toho kvalitní odšťavňovače jako třeba Sana Juicer EUJ-707 umí připravit i sorbety a zmrzlinu. Brokolicovo-květáková vám asi neprojde, ale spousta jiných kombinací ano. My pro vás máme tipy na tři výborné koktejly, které si s dětmi můžete připravit:

Dětská piňa colada (2 porce)

 • polovina ananasu
 • 1 jablko
 • 2-3 lžíce kokosového mléka
 • 1 pomeranč
 • 1 banán

Ananas, pomeranč a banán oloupejte, jablko omyjte a vše nakrájejte na menší kusy. Střídavě vhazujte do odšťavňovače. Do hotového nápoje přidejte kokosové mléko a zamíchejte.

Mražený meloun

 • polovina žlutého melounu
 • 1 porce pomerančové ledové tříště

Nejdříve si připravte ledovou tříšť – odšťavněte 1 velký pomeranč a v mělké nádobě smíchejte se 100 ml vody. Nádobu uložte do mrazáku, po hodině vyndejte a rozmíchejte. Vraťte do mrazáku na další půl hodinu a poté znovu promíchejte již hotovou tříšť. Dejte jednu naběračku tříště do sklenice a zalijte šťávou ze žlutého melounu.

Čokoládové banány

 • 2 vyzrálé banány
 • 1 pomeranč
 • 75 ml jogurtu nebo kopeček čokoládové zmrzliny s trochou mléka
 • nastrouhaná čokoláda
Chocolate bananas juice
Chocolate bananas juice

Kdo má odšťavňovač Sana Juicer EUJ-808, bude mít přípravu jednodušší. Do plnící trubice totiž můžete nalít jogurt i zmrzlinu a nechat je s pomerančovo-banánovou šťávou promíchat ještě předtím, než hotový drink vypustíte do sklenice.

Pokud máte jiný odšťavňovač, odšťavněte oloupané banány a pomeranč. Jogurt či zmrzlinu pak přimíchejte až ve sklenici nebo dejte spolu se šťávou na chvíli do mixéru. Nakonec nastrouhejte na hladinu čokoládu podle chuti.

Publikováno: 24. března 2015