Na trhu je spousta odšťavňovačů s velkým plnicím otvorem. Při našem dlouhodobém pozorování se však ukazuje, že většina z nich nesplňuje základní podmínku: odšťavňovač s velkým plnicím otvorem musí mít dostatečně silný motor, aby dokázal zpracovávat i větší kusy ovoce, a zároveň musí mít dostatečně kvalitní provedení, aby dokázal sloužit dlouhodobě. Jak je na tom nový Sana Juicer 868 od známé české značky?
Předně si připomeňme, že Sana vyrábí odšťavňovače v technologicky vyspělé Jižní Koreji – aktuálně na světě neexistuje lepší místo pro výrobu odšťavňovačů. Jejich hlavním cílem je vyrábět kvalitní přístroje pro zdravý životní styl, které se snadno používají a budou sloužit opravdu dlouho. Toto své tvrzení podporují nadstandardními zárukami (10 let na motor a 5 let na díly), dostupností náhradních dílů a nabídkou doživotního servisu zdarma. Pokud si pořídíte jakýkoli odšťavňovač Sana, nákup nového odšťavňovače pravděpodobně už nikdy nebudete muset řešit. Investice se tedy rozhodně vyplatí, navíc další peníze ušetří vysoká výtěžnost šťávy.
V úvodu jsme si postěžovali na obecnou (ne)kvalitu odšťavňovačů s velkým plnicím otvorem. Značka ideál je, pokud má odšťavňovač s velkým plnicím otvorem silný motor a zároveň kvalitní díly, které něco vydrží. Jsme rádi, že můžeme říct, že Sana 868 má obojí. 240wattový motor s vysokým točivým momentem a zpevněné díly, navíc podpořené 10letou zárukou na motor a 5letou na díly, dělají ze Sany 868 přístroj, který můžeme s čistým svědomím doporučit.
Při prvním seznámení se Sana Juicerem 868 nás zaujal jeho design. Motorovou základnu zdobí efektní svislé výřezy a odšťavňovač celkově působí moderně. V kuchyni vám rozhodně bude dělat parádu. Na výběr máte ze dvou barev – černé a červené.
Teď už přejdeme k tomu, co vás asi nejvíc zajímá, a to jsou výsledky testu odšťavňování. Průběh odšťavňování je svižný a pohodlný, protože prakticky nemusíte pěchovat. Kousky ovoce a zeleniny padají ke šneku samospádem samy a vy jen vkládáte do správného plnicího otvoru. Důležité je vhazovat propadlem pouze ovoce, zatímco kořenovou či listovou zeleninu zúženým otvorem v propadlu. Šťáva ze všech druhů ovoce a zeleniny je poměrně čistá a chuťově výrazná. Potěšila nás i výtěžnost.
Ačkoliv větší plnicí otvor s propadlem svádí k vhazování co největších kusů ovoce, praxe je jiná a správnou přípravou surovin si zajistíte větší výtěžnost a čistotu šťávy. Více k přípravě v následujících odstavcích.
Jako první jsme vyzkoušeli řapíkatý celer. Šťáva je skvělá, bez pěny a je jí hodně. Pro plynulé odšťavňování krájejte stonky na 2-3 cm kousky, aby došlo k přerušení dlouhých vláken. Krásně tím odšťavňovači odlehčíte a snadněji bude odvádět odpadní drť.
Sana 868 opravdu pojme celá jablka, až do průměru 8,2 cm :) Pro odšťavňovač je každopádně pohodlnější, pokud jablko překrojíte na čtvrtky. Jádřince odstraňovat nemusíte, odšťavňovač si s nimi poradí. Ve šťávě je malé množství pěny, ale to je u jablek normální. Pokud vám pěna vadí, snadno se jí zbavíte umístěním nerezového cedníčku na nádobu na šťávu. Přirozeně více pění i ananas či špenát.
Ananas dopadl výborně. Odšťavňovač se nezahlcuje a šťáva je skvělá. Pro co nejlepší výsledek nakrájejte ananas na větší špalky a použijte hrubé síto. Přezrálý ananas neodšťavňujte, odšťavňovač se bude hltit a nezískáte uspokojivé množství šťávy.
Jak to dopadlo s mrkví? Sana 868 je stejně jako každý vertikální šnekový odšťavňovač vybavena pojistkou proti poškození motoru. Ta zastaví motor pokaždé, když se do odšťavňovače dostane cizí předmět, pecka nebo právě velký kus mrkve. Abyste zastavování předešli, každou mrkev rozkrojte podélně napůl a pak ještě napříč – vzniknou hranolky, se kterými si odšťavňovač poradí v pohodě a bez zasekávání. Podobně nakrájejte i bulvový celer nebo červenou řepu. Kořenovou zeleninu vhazujte vždy zúženým plnicím otvorem, který je k tomu určený, a nikoli přes propadlo. Pokud k zastavení motoru přesto dojde, řešení je jednoduché. Stiskněte na chvíli zpětný chod a pak už můžete pokračovat v odšťavňování. Šťáva z kořenové zeleniny je u Sany 868 o něco hrubší (s kousky dužiny), ale to je pro vertikální odšťavňovače typické. Pokud jde o kořenovou zeleninu, odšťavňovač Sana 868 doporučujeme pro zpracování běžného množství. Tento model není nejlepší volbou, pokud je kořenová zelenina vaší surovinou číslo jedna a budete ji odšťavňovat každodenně a ve větším množství. Tip navíc: Pokud chcete získat z mrkve trochu víc šťávy, namočte ji předem do studené vody, stačí i půl hodinka.
Na co není Sana 868 vhodná, jsou samostatné bobuloviny. Síto se bude ucpávat. Bobuloviny (maliny, angrešt, nějaký ten rybíz) můžete odšťavňovat jen v menším množství a rozhodně v kombinaci s jinými surovinami, jako je např. jablko.
Doplňujeme, že všechny šnekové odšťavňovače mají problémy s odšťavněním moučných, skladovaných jablek nebo jakýchkoli jiných starších surovin a ani Sana 868 není výjimkou. Z moučných jablek získáte spíše pyré než šťávu, navíc většina surovin skončí v odpadu. Neodšťavňujte zvadlou listovou zeleninu, dostanete z ní minimum šťávy nebo vůbec žádnou. Pokud je listová zelenina zvadlá jen částečně, můžete ji rehydratovat ponořením na pár hodin do vody. Totéž platí pro pár dní staré mrkve, které už přece jen ztratily část své vláhy. Nikdy ale neodšťavňujte mrkve, které jsou ohebné a gumové. Ideální je vybírat si k odšťavňování čerstvé suroviny a lisovat je co nejdříve po sklizni nebo nákupu.
Vyzkoušeli jsme i výrobu smoothie. Do odšťavňovače jsme vložili smoothie síto a zpracovali kombinaci špenát, jablko, banán. Šlo to hladce, kvalita nápoje nás ohromila. A rovnou vám řekneme, čím to je: odšťavňovač na rozdíl od smoohie makeru pracuje při nízkých otáčkách, a tak nevhání do nápoje nadměrné množství vzduchu. Smoothie není napěněné, naopak má příjemnou hladkou konzistenci. Také vydrží déle čerstvé, nebude tak rychle oxidovat. My se těšíme i z toho, že díky smoothie sítu dostaneme do nápoje banán, který běžně není možné odšťavnit (kvůli jeho konzistenci to nejde se žádným odšťavňovačem).
Bezvadně funguje i síto na sorbet. Zpracovali jsme mražený banán a mango. Výsledný sorbet byl tak dobrý, že ani nebylo třeba ho dochucovat. Podobně skvěle to půjde i s melounem. Můžete doplnit i borůvky, maliny nebo jahody (velké jahody ještě před zmrazením nakrájejte na menší kusy). Připomínáme, že jakoukoli mraženou surovinu je nutné nechat před zpracováním chvíli povolit.
A co čištění? Všechny díly stačilo opláchnout pod tekoucí vodou a lehce dočistit za pomocí kartáčku. Na síto jsme rovnou použili přiložený nasazovací kartáč, který odstranil poslední zbytky vlákniny úplně bez práce a stačilo mu na to jen pár otočení. Celé čištění zabere okolo 3 minut a to je pecka.
V balení najdete také páku pro uvolnění násypky. K čemu vám bude? U vertikálních odšťavňovačů se někdy stává, že se během odšťavňování vytvoří v komoře podtlak a kvůli tomu je pak obtížnější sundat násypku. S pákou ji uvolníte o dost snadněji.
Pro koho je odšťavňovač Sana 868 určený? Pro toho, kdo chce odšťavňovat pravidelně a přitom ušetřit čas – s velkým plnicím otvorem nebude muset krájet suroviny na tak malé kousky jako u jiných odšťavňovačů a příprava bude o poznání rychlejší. Dále pro toho, kdo hledá něco univerzálního, s čím odšťavní tak nějak všechno. Přinesete si někdy z obchodu ananas a špenát a jindy zas pomeranče, okurku a jablka? Se Sanou 868 budete spokojení. Je pro vás fajn volbou i v případě, že oceníte možnost připravit si občas zdravý sorbet nebo smoothie a neplánujete kvůli tomu pořizovat zmrzlinovač a smoothie maker. Nedoporučujeme Sanu 868 těm, pro které je kořenová zelenina hlavní surovinou a budou ji odšťavňovat pořád. Kořenovou zeleninu je zde vhodné odšťavňovat spíše nárazově.