Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

On-line výživová poradna

Jelikož s prodejem odšťavňovačů jde ruku v ruce i zdravý životní styl, za ty léta jsme posbírali řadu zkušeností. Rádi vám poradíme, jak upravit životní styl a začít žít zdravěji nebo vám pomůžeme s redukcí váhy. Všechny námi nabízené služby naleznete v ceníku. Pokud máte konkrétní otázky týkající se tohoto tématu, můžete využít zdarma naší výživovou poradnu. Stačí vyplnit kontaktní formulář a brzy můžete očekávat naši odpověď, na kterou budete upozorněni e-mailem.

Pokud doporučujete odšťavňování ovoce, aby došlo k rychlejšímu vstřebávání vitamínů a minerálů, uvážili jste, že moderní ovoce bylo vyšlechtěno tak, aby mělo nepřirozeně vysoký obsah cukrů, a že se velice rychle vstřebávají nejen vitamíny a minerály, ale také cukry?

Nevyvinuli jsme se v prostředí, kde bychom mohli jíst velké množství cukrů. Chutnají nám, byla to odměna, ale jen těžko jsme jich mohli sníst hodně. A nejsme stavění na to, aby nám hladina cukru létala jak na horské dráze. Vitamíny jsou skvělé, ale cukr je překvapivě nebezpečná hračka.

Právě vláknina nám umožňuje výrazně zmírnit dopady konzumace ať už cukrů, nebo škrobu. Je zajímavé, že například Italové mají historii využívání zeleniny v předkrmech.

Jaký je váš pohled na tuto otázku? Napadá mě, že by mělo jít šťávu naředit a konzumaci rozložit do celého dne. I když pro zuby to asi nebude ideální. Tělo jednoduché cukry používá. Problém je náhlý přísun většího množství, pro které nemá využití.

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Z mého pohledu záleží i na konkrétním jedinci a jeho potřebách, jestli se jedná např. o sportovce či nějak indisponovaného člověka. Souhlasím s Vámi, že dnešní potraviny jsou přešlechtěné a je vhodné odebírat ovoce a zeleninu z ověřených zdrojů. Všeho je třeba mít s mírou a určitě bych nedoporučil pít ve velkém množství pouze ovocné šťávy, protože zároveň obsahují i velké množství cukru. Pokud budete pravidelně odšťavňovat, je vhodné se zaměřit i na šťávy ze zeleniny a listů, které neobsahují tolik cukrů a jsou z tohoto pohledu mnohem zdravější. Postupem času Vám budou chutnat i více než ovocné šťávy a ovoce budete požívat spíše jako doplňkovou surovinu. Určitě je možné šťávy i naředit, ale zaměřil bych se spíše na širší spektrum dostupných surovin. S přáním hezkého den, Eujuicers.cz

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Martin

Dobry den,
Mam odstavnovac Angel(spatne se cisti) a vakuo nadoby a zajimalo by me jestli ma nekdo ze zakazniku zkusenost se zmrazovanim stav.Nebo jestli se delal nekde v zahranici vyzkum nutricnich hodnot zmrazene a znovu rozmrazene stavy.Pripadne prosim o vas nazor a zkusenosti se zmrazovanim nebo jinem "uskladneni"cerstve stavy.Dekuji

Dobrý den, děkujeme Vám za dotaz. V tomto případě bohužel nemáme k dipsozici žádné testy a domíváme se, že ani ve světě žádný výzkum, který by se zabýval mražením šťáv neexistuje. V domácích podmínkách se jedná o poměrně rozšířený způsob uchovávání šťáv, např. z letní sklizně a někteří naši zákazníci šťávy skutečně zamrazují. Zmražení šťáv bude mít vliv zejména na ztrátu enzymů. Vitamíny se i po zmražení zachovají, i když dojde k jistým ztrátám. V domácích podmínkách se nám nejvíce osvědčilo vakuování. Jedná se však o krátkodobé uchování a není žádný způsob, který by účinně zamezil úbytku nutričních hodnot. Proto je nejlepší pít čerstvé šťávy. S přáním hezkého dne, Eujuicers.cz

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Vaclav (47)

Má smysl odšťavňovat, Když se dostanu pouze k zelenině ze supermarketů (bydlím v Praze), která rozhodně není čerstvá a prošla chemickou lázní k zajištění konzervace ?

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Volba zdroje surovin je na každém spotřebiteli. Za nás doporučujeme odšťavňovat ovoce a zeleninu z ověřených zdrojů - od farmářů, dodavatelů bio potravin či z vlastní zahrádky. Dnes je již možnost objednat bio ovoce a zeleninu i v Praze. Např. dodavatel bio ovoce a zeleniny z jižních čech dělá do Prahy závoz každý týden a můžete si objednat kvalitní suroviny až domů. Bio ovoce a zeleninu si můžete objednat na webových stránkách www.spizirna.bio. S přáním hezkéh dne, Eujuicers.cz

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Bohuslav

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně tuků, všude se píše o dělení tuků na živočišné a rostlinné, nasycené a nenasycené. Když se na nich párkrát po sobě smaží, tak se přepalují, časem žluknou, prostě jsou s nimi pořád nějáké problémy a musí se často měnit. Teď jsem se dozvěděl od známého, že je ještě další úplně jiná skupina olejů, a to oleje syntetické. On pracuje v provoze kde se vyrábí, tak na tom zkoušel smažit a fritovat, a prý se vůbec nepřepalují ani nežluknou, ani když na tom smažil třeba 10x. Ale normálně v obchodě se to prý nedá koupit, protože při té výrobě do nich pak ještě přidávají nějáké další látky na zlepšení vlastností, které ovšem zapáchají a jsou škodlivé, takže s těmi příměsemi už by se to k jídlu nedalo použít. Nevíte jestli se dají někde koupit v čisté podobě na smažení a fritování? Nebo proč to nikde není k dostání? Díky za radu Michal

Dobrý den, děkujeme za zajímavý dotaz. Na to, abychom zodpovědně dokázali posoudit vámi popisovaný syntetický olej, máme příliš málo informací. Nicméně už jen to, že je syntetický, by pro nás byl první varovný signál, a to, že není běžně k dostání v obchodě, hned druhý. Syntetické tuky obecně jsou na rozdíl od přírodních prokazatelně zdraví škodlivé a doporučujeme se jim vyhýbat (bohužel jsou přítomné v mnoha potravinách; ve složení je najdete pod označením hydrogenované, ztužené nebo částečně ztužené tuky). Znovu opakujeme, že o vašem konkrétním oleji, který vyrábí váš známý, nemáme dostatek informací, ale vypadá to, že jde jen o surovinu určenou k dalšímu zpracování – a právě proto není schválený pro běžný prodej. Pro přesnější odpověď doporučujeme obrátit se na někoho, kdo se více pohybuje v oblasti potravinářských technologií a vyzná se i ve vlivu jednotlivých surovin a potravin na zdraví. Například Ing. Hana Střítecká.

Váš tým Eujuicers.cz

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Milan (41)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká jsou fakta ohledně aspoň jednoho teplého jídla denně. Zajímá mě zda je to nějaký uchovaný zvyk nebo zda je to opravdu k něčemu dobré. 

Děkuji za odpověď 

Zahálková

Dobrý den, obecně je tepelně upravené jídlo lépe stravitelné a tělo si z něj vezme zase jiné živiny a v jiné míře než ze syrových potravin. Ale daleko víc než na teplotě nebo tepelné úpravě záleží na složení jídla a taky na vašem pocitu. Je vám dobře spíš po studeném, nebo teplém jídle? Nebo když to střídáte? Jestli jste spokojená na studených jídlech (není vám těžko, nejste unavená apod.), není důvod za každou cenu zařazovat teplá jídla. Zkuste se pozorovat a podle toho se pak zařiďte.

Váš tým Eujuicers.cz

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Ester (24)

Dobrý den,
mám dotaz, jak účinně redukovat podkožní tuk. Jsem sportovní typ, posiluji několikrát týdně, provádím kardio a aerobní cvičení, jím zdravě. Úplně jsem vyřadila nezdravou stravu a snažím se jíst dost, i když je to pro mě občas těžké. Můj problém je, že jsem nabrala svaly, které nejsou vidět, protože jsou stále schované pod tukem, takže mám teď například silnější nohy. Chtěla bych se zbavit se zbavit tuku, kterým jsou svaly obalené, ale už bohužel opravdu nevím jak. Budu Vám vděčná za Váš názor a radu. Děkuji.

Dobrý den. Bez podrobného vyšetření na přístroji InBody a osobní konzultace nejsem schopná posoudit míru vašeho problému. Osobně si myslím, že pokud cvičíte a stravujete se způsobem, který popisujete, množství podkožního tuku nemůže být nikterak výrazné. Podkožní tuk je do jisté míry fyziologický a potřebný, zajišťuje například termoregulaci. Můžete zkusit zhodnotit, zda váš jídelníček obsahuje dostatečné množství bílkovin a dodržujte pitný režim. Pokud byste měla i nadále pochybnosti, navštivte některé centrum, kde vám hodnotu podkožního tuku proměří a objektivně budou moci vaše obavy zhodnotit. 

Hezký den

Zuzana Sloupová

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Tereza (17)

Dobrý den,
prosím o Váš názor na můj jídelníček, zda obsahuje všechny potřebné živiny a správný poměr bílkovin, tuků a sacharidů..případně co bych měla změnit. Typická snídaně je ovesná nebo pohanková kaše z rostlinného mléka, ořechy, sušené ovoce a semínka.
Oběd: zeleninová polévka, quinoa nebo čočka zapečená se žampiony a zeleninou.
Svačina: šťáva z červené řepy a mrkve nebo ovocný koktejl nebo jogurt s celozrnnými vločkami a sušeným ovocem.
Večeře: celozrnná houska s tvarohovou pomazánkou nebo sardinkami.
Hubnout nechci, vážím 59kg při 170cm výšky, spíš bych ráda nějaké to kilo přibrala.
Moc děkuji za Váš názor.

Dobrý den,

Váš jídelníček je naprosto v pořádku, nutričně je vyvážený a obsahuje všechny potřebné živiny. Pokud chcete přibrat, můžete si dopřát lehčí druhou večeři, zvýšit množství oříšků a semínek nebo sladkého ovoce.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Petra (47)

Dobrý den je mi 20 let. Važím 57 kg a měřím 160 cm. Chtěla bych zhubnout pár kilo. Pracuji jako sanitářka na směnný provoz. Pohybu mám docela dost. Pracuji také na noční směny. Chtěla bych se poradit,co je vhodné jíst k večeři a o nočních směnách. Většinou večeřím celozrné pečivo se zeleninou nebo jogurtem,občas knackebroat se sunkou nebo vařeným vejcem. Také si občas dám teplou večeři (kuřecí maso s rýží nebo bramborem,tunákové rizoto,..). Ještě jsem se ctěla zeptat jak je to s tunákem v konzervě. Zda je vhodný při dietě?Před noční večeřím to samé většinou a během nočních mrkve,jogurty nebo ovoce. Po skončení noční si dám většinou celozrné pečivo a jogurt než jdu spát. Chtěla jsem se zeptat,co je vhodné jíst během nočních a dále k večeři. Jaké potraviny,zda jsou vhodná teplá jídla a co například,zda jsou vhodné knackebroaty k večeři a popřípadě s čím a jaké množství a také zda je vhodné celozrné pečivo k večeři. Četla jsem,že knackebroaty moc vhodné k večeři nejsou. Odpoledne většinou svačím ovoce (jablko,pomeranč,hrušku,kiwi,hroznové víno,grepy,..) Dopoledne si dám většinou ovocný jogurt s banánem.Předem děkuji za odpoved

Dobrý den,

pokud pracujete na směnný provoz, je důležité nehladovět a i během noční služby pravidelně jíst. Klidně si můžete dopřát druhou večeři a po půlnoci si dát ještě svačinu. Další jídlo si dejte než půjdete spát. Vaše složení jídelníčku je v pořádku. Tuňáka si čas od času určitě dopřát můžete, stejně tak i knekebroty. Dbejte i na pravidelný pitný režim, vhodné jsou bylinkové čaje, nesycená voda nebo čerstvé ovocné a zeleninové šťávy.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Michaela (20)

Dobrý den,
potřebuje tělo nějaký pravidelný přísun určitého množství pečiva? Já nejím pečivo a nemám potřebu jej konzumovat, obírám se tím o něco podstatného?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, 

v soucasne dobe kvalita peciva klesa, koupit dobre celozrnne pecivo byva casto problem. Proto zcela vyradit pecivo z jidelnicku je jiste mozne. Pecivo lze velmi dobre nahradit jinymi zdroji sacharidu. Vyborna je quinoa, pohanka, lusteniny, kuskus nebo jahly. Tyto potraviny lze pripravit na slano i na sladko. Muzete z nich uvarit kasi s ovocem nebo primichat do salatu. Je jen potreba hlidat si orientacne mnozstvi prijatych sacharidu za den. To by melo byt zhruba 50-55% z celkoveho denniho prijmu energie. 

Zuzana Sloupova, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Jaroslav (20)

Dobrý den,
je mi 15 a měřím 168 cm a vážím pouze 43 kg. Mám podváhu, měla bych mít okolo 46.6-67.7 kg. Zkoušela jsem nabrat váhu, ale nic nezabralo. Pomůžete mi prosím?

Dobrý den,

váha těla zcela nevypovídá o celkovém složení těla. Rozhodující je množství svalové a tukové tkáně v těle a jejich vzájemné poměry. Pokud byste chtěla mít přesné informace o složení vašeho těla, můžete navštívit některé pracoviště, které provádějí měření na přístroji Inbody případně Tanitě. Osobně si myslím, že nemusíte mít z váhy obavy, vaše tělo je stále ve vývinu. Pokud dodržujete pravidla zdravé a vyvážené stravy není důvod se znepokojovat.

Hezký den...

Zuzana Sloupová

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Eva (15)

Dobrý den,
Můj synpo mě chce, abych mu koupila suplementy. Je mi jasné, že se toto netýká hubnutí, ale chtěla bych znát radu od odborníka. Vím, že například protein mu z části nahradí maso, kterého jí poměrně hodně, a ušetří tím i ledviny. Poradili byste mi prosím, zda by bylo rozumné mu tyto doplňky koupit?
Předem Vám děkuji,
Radka.

Dobrý den Radko,

váš dotaz spadá skutečně do jiné kategorie nežli výživové poradenství. Jedná se o speciální sportovní výživu a v tomto by vám měl být schopen poradit fitness trenér nebo člověk, který se distribucí těchto doplňků zabývá.

Při užívání těchto doplňků je třeba zvážit faktory jako je věk, typ postavy nebo stravovací návyky. Rozhodně bych doporučila doplňky užívat v omezeném množství a nesnažit se suplementy nahradit běžnou stravu.

S přáním pěkného dne

Zuzana Sloupová

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Radka (35)

dobrý den, chtěla jsem se zeptat na šťávu posilující imunitu. Posledních 14 dní mě bolí v krku, přenáší se to na průdušky, trochu kašlu a tak se to točí................. jím zdravě, cvičím tai-chi................. ale občas si nakládám větší zátěž a tělo se vyčerpá..................máme doma Sana Juicer by omega
děkuji za odpověď
Marcela

Dobrý den,

na posílení imunity bych Vám doporučila šťávu z cibule. Ta navíc pomáhá i při kašli. Užívá se po lžičkách několikrát denně, pro zlepšení chuti je možné přidat trochu javorového nebo agáve sirupu. Výborný je také zázvorový čaj s citronem. Pijte každý den jeden šálek.

Pěkný den přeje

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Marcela (56)

Dobrý den, zajímají mně nutriční hodnoty zeleninových šťáv. Ideálně jednotlivých druhů zeleniny, např. řapíkatý celer, červená řepa, mrkev ...
Hledal jsem různě na netu, ale nic jsem neobjevil. Mohli byste mně nasměrovat, případně takové informace publikovat?

Dobrý den,

nutriční hodnoty ovoce a zeleniny jsou zanedbatelné. Ovoce a zelenina má tělu dodat především vitamíny, minerály a vlákninu. Některé druhy ovoce a zeleniny sice obsahuji sacharidy (některé též bílkoviny i tuky), ale toto množství je pro denní potřebu těla naprosto nedostatečné. Pro představu o podrobném složení jednotlivych druhů ovoce a zeleniny můžete navštívit internetové stránky OBEZITA.CZ.

S přáním pěkného dne

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Martin

Dobrý den, může se zeptat jaké je optimální množství ovoce a zeleniny v podobě šťávy na den?

Dobrý den,
množství šťávy vypité za den záleží na tom, z jakého důvodu člověk šťávy pije. Při detoxikaci bude množství šťávy vyšší než pokud se šťávy pijí každý den jako součást zdravého životního stylu. Obecně se dá říci, že jedna až dvě skleničky denně jsou naprosto dostačující.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Ivana (44)

Dobrý den, piju skoro denně ovocno zelininové šťávy. Mám trochu obavy, zda větší množstvi ovocných šťáv může ovlivnit zvýšení hladiny cukru v krvi. Nepiju ale čistě ovocné šťávy, vždy přimíchám nějakou zeleninu.
Dále mě zajímá, jak dlouho je možné skladovat čerstvě vylisované šťávy, aby si zachovaly všechny vitamíny a minerály. Děkuji

Dobrý den,
záleží na tom, co je pro vás "větší množství šťávy". Ideální denní množství je jedna až dvě skleničky. Toto množství vám zaručí dostatek vitamínů a minerálů bez nežádoucích vlivů. Převažovat by měla šťáva zeleninová, pro zlepšení chuti je možné přidat kousek ovoce. Pro zachování všech hodnotných látek by se vylisované šťávy měly spotřebovat nejlépe do 24 hodin.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Simona (54)

Dobrý den,chtěla bych začít pít denně ovocné nebo zeleninové štávy.Jaká je nejvhodnější doba a stačí jednou denně?A je možno kombinovat ovoce se zeleninou a citrusy,nebo raději vše zvlášt.Děkuji

Dobrý den,
nevhodnější doba pro pití šťáv je ráno na lačno, případně alespoň 2 hodiny po jídle. Tímto způsobem dokáže tělo maximálně využít hodnotné látky. Obecné doporučení je oddělovat ovocné a zeleninové šťávy. Záleží však na vašich preferencích, já osobně bych se kombinace nebránila.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Blanka (61)

Dobrý den. Jsem rok na mateřské dovolené. Potřebuji poradit s celodenním jídelníčkem. Vstávám každý den pře 6 hodinou ráno a chodím spát před půlnocí. Uvařit jedno teplé jídlo k obědu zvládám, ale potřebuji typy na studené večeře pro sebe - nechce se mi místo odpolední procházky s dítětem stát u plotny. Také mě zajímá, kolik a kdy smím sníst pečiva během celého dne. Jím celozrnné pečivo nebo žitný chleba, ale zdá se mi, že ho zařazuji příliš mnohokrát za den /snídaně, odp.svačina i večeře/. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
konzumace celozrnného pečiva je určitě správná. Otázka ovšem je, zda jde opravdu o celozrnné pečivo nebo jen o obarvené bílé pečivo. V tomto směru je ideální domácí pekárna, kdy znáte přesné složení pečiva. Takto připravený chléb můžete bez obav konzumovat několikrát denně.
Pokud máte obavy, že konzumujete příliš často pečivo, lze ho snadno v jednotlivých denních jídlech nahradit. K snídani jsou ideální různé druhy kaší (ovesná, jáhlová, rýžová), dále ovesné vločky s jogurtem, tvaroh s ovocem a celozrnnými sušenkami a podobně. Chléb k svačině můžete vyměnit za ovoce a malou hrstičku různých oříšků či semínek nebo kefírové mléko s ovocem. K večeři není bezpodmínečně nutné přijímat každý den sacharidy (pečivo). Výborně se hodí například kozí sýr se zeleninou, mozzarela s rajčaty a bazalkou, míchaný zeleninový salát s vajíčky, případně míchaná vajíčka s knekebrotem a zeleninou, vyzkoušet můžete různé variace salátů (těstovinový salát, salát s bulgurem nebo kuskusem, luštěninový salát) a jiné.
Ještě připomínka k vašemu dennímu režimu. Pokud vstáváte v šest hodin ráno a spát jdete až o půlnoci, je vhodné tomuto režimu přizpůsobit i počet denních porcí jídla. Ve vašem případě je vhodné jíst šestkrát denně a určitě se nebát si dát i druhou lehkou večeři.

Zuzana Sloupová,Dis.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Blanka (35)

zdravím,jsem profesionální řidič MKD. začínám docela přibírat na oběmu kolem pasu a celkově se cítím unaven a nekoncetruji se jako dřív. od neděle do soboty sedím více méně za volantem. potřeboval bych nějak upravit jídelníček a asi detoxikovat organismus. nevím jak na to v mých podmínkách

Dobrý den,
bohužel neznám váš současný jídelníček ani denní režim. Proto vám mohu dát jen všeobecná doporučení. Pokud byste chtěl problém řešit konkrétně, bude vhodné navštívit výživového poradce v místě vašeho bydliště.\\
Vždy je důležité, aby byl příjem a výdej energie vyrovnaný. Pokud tedy trávíte značnou část dne v sedě za volantem (nepíšete zda máte ještě nějaké volnočasové aktivity), váš energetický výdej je minimální. Bude proto nezbytné přizpůsobit tomu energetický příjem. Jezte pravidelně po menších dávkách, ke každému dennímu jídlu přidejte ovoce nebo zeleninu, dostatečně pijte ideálně čistou vodu bez bublin. Vyhýbejte se smaženému, tučným masům, sladkostem a slazeným nápojům.
Co se týče detoxikace organismu tak bych doporučila mladý ječmen nebo chlorelu, čerstvé zeleninové šťávy případně sklenice vody s citronem každý den ráno na lačno.

Zuzana Sloupová DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Petr-Jan (32)

Dobrý den,
chtěla jsem Vás požádat o informaci, zda lze odšťavňovač angel, který vlastníme, mýt v myčce - po půlročním používání jsou místa lehce "zažloutlá"...a dále jsem se chtěla poradit ohledně šťáv pro naší dcerku - je jí 11 měsíců, kojím jí 5x denně a sama pít z hrnečku začala před týdnem a tak bych toho ráda využila v její prospěch :o) je vhodná šťáva z mrkve a jablek?a je nutné šťávu nějak cedit nebo ředit vodou?a kolik by jí tak mohla maximálně vypít?děkuji předem za odpověď a přeji příjemný den!Jarča

Dobrý den,
odšťavňovač Angel mýt v myčce nelze. Minerální usazeniny můžete odstranit ponořením částí přístroje na deset minut do desinfekčního sava.\\
Co se týká podávání šťáv vaší dceři je to určitě možné. Je jen vhodné šťávy ředit vodou v poměru 1:1. K ovocným a zeleninovým šťávám přistupujte jako k jakékoliv nové potravině. Zavádějte je do výživy postupně s odstupem několika dní a sledujte případné alergické reakce. Šťáva z mrkve a jablka bude pro začátek ideální. Ovocné a zeleninové šťávy by měly být pouze doplňkem k běžnému pitnému režimu, větší množství může způsobit u dítěte nadýmání, bolesti břicha či průjem.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Jarča

Dobrý den, prosím můžete mi poradit, každý rok mám záněty průdušek v zimě a v létě alergie. Jaké štávy mám pít, abych se uzdravila.
Děkuji vám.

Dobrý den,
pokud trpíte na opakované záněty průdušek, je třeba především posílit imunitní systém. Pravidelné pití ovocných a zeleninových je proto dobrá volba. Z ovocných šťáv bych Vám doporučila například grep, limetu nebo citrón, v létě pak borůvky, černý rybíz, jahody nebo rakytník. Co se týče zeleninové šťávy, vyzkoušet můžete třeba kombinaci mrkev – celer – červená řepa. Při úporném kašli mám vyzkoušenou šťávu z cibule, připravenou ideálně každý den čerstvou. Podává se lžička třikrát denně, pro zlepšení chuti můžete šťávu smíchat například s javorovým sirupem.
Co se týče alergie, s tímto bohužel nemám zkušenosti. Znám pár lidí, kteří se z alergie vyléčili pomocí stravy, změna jídelníčku však byla radikální a komplexní. Naprosto vyřadili maso, mléko a mléčné výrobky, rovněž vejce, cukr a bílou mouku. Stravují se pouze obilovinami, luštěninami a zeleninou. Jsou to většinou odborníci přes výživu, kteří mají své jídelníčky dokonale propracované tak, aby jim nechyběly žádné důležité živiny. Někteří lidé mají dobré zkušenosti například z homeopatií nebo čínskou medicínou. Proto se zkuste obrátit na nějakého přírodního léčitele, který se touto problematikou zabývá.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Nicol (39)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohli doporučit nějaké kombinace nejlépe zeleninových šťáv, které by byly dobré na léčbu cyst? S cystami na vaječnících se potýkám již 2.rokem, byla mi nedávno diagnostikována endometrioza a podstoupila jsem již jednu laparotomii a laparoskopii. Musím určitě začít něco dělat pro své tělo a myslím, že potřebuju pořádně zásadit tělo a zeleninové šťávy jsou nejlepší, jen nevím, jaké kombinace zvolit. Předem velmi děkuji za odpověď. Lenka

Dobrý den,
Vaše rozhodnutí pro odkyselení pomocí čerstvých zeleninových šťáv zeleninových je určitě správné. Kombinací je celá řada, záleží na chuti a preferenci jednotlivých druhů zeleniny. Proto bych Vám doporučila knihu od Norman Walkera [url:/cs/katalog/knihy/cerstve-ovocne-a-zeleninove-stavy Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy {popup}].\\
Mezi naše oblíbené kombinace zeleniny patří například mrkev- celer- červená řepa (možno přidat malý kousek zázvoru). Dále můžete vyzkoušet kombinovat zeleninu s ovocem. Výborně chutná okurka s hroznovým vínem nebo mrkev s jablkem.
Odkyselit organismus můžete také pomocí mladého ječmene či chlorely. Výborný je paradoxně i citrón a limeta. Smícháním šťávy s vodou vznikne zdravý a osvěžující nápoj. Zkusit můžete i jablečný ocet, který opět naředíte vodou. Ocet je velmi koncentrovaný, do sklenice vody postačí malé množství. Kromě detoxikace a odkyselení organismu ocet navíc snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak, ničí kvasinkové infekce a pomáhá při hubnutí.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Lenka (27)

Dobrý den. Již dlouhou dobu se snažím něco dělat s mým tělesným stavem,ale nemám na to "pevné nervy".Po pár cvicích skončím,nemám výdrž. S jídlem je to ještě horší,nemůžu se donutit k něčemu zdravějšímu,vždy mě přemůžou chutě na tu nezdravou variantu,dám si čokoládu,nějaký ten salám,sladké pití. Můžete mi nějak poradit?

Dobrý den,
pokud vás odrazuje cvičení již po pár cvicích, bude lepší necvičit vůbec. Vyhnete se tak zbytečnému úsilí, které stejně nepovede k vytouženému výsledku. Pohyb by vás měl v první řadě bavit. A hýbat se neznamená jen „dřít“, nejlepší pohyb je ten přirozený. Ideální je půlhodinová svižná procházka každý den. Začít se dá třeba i maličkostmi např. vyjít schody místo použití výtahu, vystoupit z autobusu o zastávku dříve apod. A jestli vás chůze nebaví, zkuste kolo, kolečkové brusle, plavání nebo lehčí běh.
Co se týče jídla i zde platí to samé. Nemá smysl se do ničeho nutit. A hlavně nechtít změnit vše a hned. Je nemožné si ze dne na den zakázat vše nezdravé, to by dřív nebo později vedlo opět k neúspěchu. Lepší bude si dávat menší cíle, začít se pomalu vyhýbat bílému cukru, sladkým nápojům a postupně si přidávat další omezení. Vhodné je také nahradit nezdravé jídlo nějakou zdravější alternativou. Například salám vyměňte za kvalitní šunku, zmrzlinu za zmražený jogurt, čokoládu vybírejte tu, která má alespoň 70% podíl kakaa.
Pokud cítíte, že na problém sama nestačíte, bylo by vhodné se obrátit na výživového poradce v místě vašeho bydliště a domluvit si osobní konzultaci.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Markéta (25)

Dobrý den. Mám u vás zakoupený odšťavňovač a zajímalo by mě mimo jiné jakou připravovat šťávu, abych co nejlépe nahradil živočišné bílkoviny při požadavcích na nárůst a udržení si nabrané svalové hmoty. Sportuji asi 6 x týdně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
plnohodnotně nahradit příjem bílkovin pomocí šťáv možné není. Ovoce ani zelenina bílkoviny neobsahují. Na odšťavňovači si ale můžete připravit například sójové nebo mandlové mléko. Pokud nejste příznivcem živočišných bílkovin, je možné je nahradit bílkovinami rostlinnými. Ty mají oproti živočišným řadu výhod. Jsou lépe stravitelné, méně tučné a neobsahují cholesterol. Jde ovšem o neplnohodnotné bílkoviny, které neobsahují všechny esenciální aminokyseliny. Pokud je Vaším cílem nabrat svalovou hmotu, je vhodné živočišné bílkoviny do stravy zařadit. Vybírejte si netučná masa, vejce (výborný je "šmakoun" což je bílkovinná hmota vyrobená čistě z vaječných bílků), mléko a mléčné výrobky. Z rostlinných bílkovin bych Vám doporučila například ROBI MASO. Jde o speciální směs rostlinných bílkovin, která se svou konzistencí, vzhledem a chutí vyrovná masu. I samotné využití je stejné. Můžete ho vařit, smažit, péct, grilovat, skvěle chutná i v salátech nebo pomazánkách. Koupit se dá v prodejnách zdravé výživy. Další kvalitní bílkovinou vyrobenou z pšeničné mouky je SEITAN. Úprava je opět stejná jako u masa. Lze jej vyrobit i doma nebo opět zakoupit v prodejnách se zdravou výživou. Dobrý zdroj bílkovin je TOFU, jde o sýr vyrobený ze sójového mléka. Mimořádný je i pro vysoký obsah vápníku, hořčíku a železa. Jeho využití je široké – pomazánky, saláty, … - lze koupit tofu uzené nebo různě ochucené. Za zmínku jistě stojí i TEMPEH, což je fermentovaný sójový produkt. Můžete jej koupit v prodejnách zdravé výživy nebo vyrobit v domácí pekárně (Sana Smart Bread Maker). Jídelníček je vhodné doplnit také o luštěniny, výborné jsou i semínka a ořechy. Ty ale obsahují značné množství tuku (i když zdravého) a proto je konzumujte v omezeném množství (denně postačí malá hrstička).

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Radovan (31)

Je mi 49 let a pracuji jako řidič z povolání. Potřeboval bych shodit pár kil a proto jsem se rozhodl, že začnu jezdit na rotopedu. Problém je ten, že jediná vhodná doba na cvičení je hned po ránu než odejdu do práce. Pak už jsem celý den na cestách a domů se vracím pozdě večer. Potřeboval bych poradit, kdy se mám nasnídat - před nebo po cvičení? Někde jsem četl, že při cvičení na lačno dochází k lepšímu spalování tuků, protože zásoby cukru jsou po nočním hladovění vyčerpány.

Dobrý den,
cvičení na lačno je velká chyba a to nejen při redukci váhy. Je pravda, že zásoby glykogenu jsou během noci spotřebovány. Tudíž bysme předpokládali, že si tělo najde náhradní zdroj energie – tuk. Jenže tuk si tělo chrání na horší časy a jen tak ho nepustí. Dojde k vysokému vyplavování kortizolu, což je katabolický hormon. Ten způsobí štěpení svalů – takže místo tuků si „pálíte“ vlastní svalovinu.
Proto vám doporučuji se před výkonem nasnídat. Pokud cvičíte brzy ráno a nemáte hlad, je třeba sníst alespoň kus ovoce, műsli tyčinku nebo vypít skleničku čerstvé šťávy. Po cvičení je však třeba se plnohodnotně nasnídat.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Martin (49)

Před časem jsem si koupila odšťavňovač a každý den si připravuji čerstvé zeleninové šťávy (nejčastěji mrkvovou v kombinaci s červenou řepou, jablkem a podobně). Nedávno jsem se ale na internetu dočetla, že vitamínem A se lze velmi snadno předávkovat a varovali především před konzumací mrkve ve větším množství. Chtěla bych vás poprosit o váš názor, dost mě tato informace vyděsila.

Dobrý den,
Vaše rozhodnutí připravovat si denně čerstvé šťávy je velmi dobré. S vitamínem A je to trochu složitější. Je to důležitý antioxidant, posiluje imunitní systém, zlepšuje vidění za šera, podporuje správný vývoj kůže a sliznic. Vitamín A je ale skutečně ve vysokých dávkách toxický, předávkování je nebezpečné především pro těhotné ženy (může způsobit vývojové vady plodu). Tento „čistý“ vitamín A (retinol) obsahují hlavně živočišné zdroje ( především vnitřnosti, podstatně méně pak vejce, mléko a mléčné výrobky). Existuje ovšem ještě jedna forma vitamínu A a tou je karoten (známý jako beta-karoten). Z karotenu je naše tělo schopno si vitamín A samo vytvořit. Na rozdíl od vitamínu A jsou karotenoidy obsaženy v rostlinné stravě především v mrkvi, paprikách, rajčatech, špenátu, kapustě, dýni, meruňkách. A právě touto formou vitamínu A se předávkovat nelze. Vysoké denní dávky karotenoidů mohou způsobit oranžové zbarvení kůže, což je ale spíše estetický „problém“. Takže se rozhodně nemusíte znepokojovat a čerstvé šťávy si určitě připravujte dál. 

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Kateřina (38)

Nikdy jsem neměla ideální postavu. Před rokem jsem ale nastoupila do nemocnice jako zdravotní sestra a moje váha šla výrazně nahoru. Můj stravovací režim je velmi nepravidelný, zvláště pak během noční směny. Než odejdu na noční něco málo zobnu a pak jsem až do druhého dne hlady. Po příchodu domů jdu spát a po probuzení mám takový hlad, že sním na co přijdu. Potřebovala bych poradit, jak se mám během noční služby stravovat.

Dobrý den,
stravování během noční služby je často opomíjeno, protože mnoho lidí nemá čas nebo chuť během noci jíst. Jenže pokud člověk nespí a pracuje, je nezbytné vydanou energii doplnit. Jestliže se nenajíte, tělo hladoví a dřív nebo později vás donutí vše dohnat. Před odchodem na noční směnu byste se měla vydatně navečeřet, klidně si dopřejte teplou večeři (maso s nějakou přílohou). Okolo 22 hodiny si dejte třeba zeleninu se sýrem. V jednu hodinu ráno je vhodné něco tekutého (polévka, kefír). Ve čtyři hodiny si vezměte například mrkev s jablkem, přesnídávku nebo ovesnou kaši. Nezapomeňte i během noční směny dostatečně pít. Po probuzení snězte něco malého (ovoce), za hodinu si dejte oběd a pak už najeďte na váš běžný jídelníček.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Vendula (39)

Nedávno mi byl zjištěn zvýšený cholesterol. Pan doktor mi předepsal léky na jeho snížení. Nejsem však velkým příznivcem polykání pilulek a proto bych se chtěl zeptat, jestli je nějaká jiná možnost, jak cholesterol snížit?

Dobrý den,
cholesterol je v dnešní době velkým strašákem. Ovšem málo kdo ví, že cholesterol je pro naše tělo nepostradatelný. Je součástí buněčných membrán, podílí se při tvorbě žlučových kyselin, hormonů a vitamínů. Částečně je si ho tělo tvoří samo, mimo to je však hojně přijímán potravou. A právě navíc přijatý cholesterol je problematický. Z toho vyplývá, že zvýšená hodnota cholesterolu v krvi je velmi dobře ovlivnitelná stravou. Snažte se proto snížit příjem živočišných tuků. Nejvyšší obsah cholesterolu má živočišný mozeček, játra, ledvinky, tučná masa a uzeniny. Naopak je dobré přidat do jídelníčku ryby (obsahují omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat cholesterol a posilují kardiovaskulární systém). Vhodné je také zvýšit příjem vlákniny a omezit konzumaci alkoholu.

Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Petr (53)

Oba moji rodiče jsou obézní, začínají se u ních objevovat problémy spojené s nadváhou. Já zatím potíže s postavou nemám a chtěla bych se jim do budoucna vyhnout, Chtěla bych se zeptat, jakou roli zde hraje dědičnost a čeho se mám vyvarovat?

Dobrý den, 
genetika ovlivňuje obezitu přibližně ze 40%, zbývajících 60% připadá na výživu a celkový životní styl. Z toho vyplývá, že více než polovina je ve vašich rukách. Lidé často svádějí problémy s váhou na dědičnost. Ve skutečnosti jde spíše o přenášení si špatných stravovacích návyků z rodiny. Pokud se rodiče nevhodně stravují, je pravděpodobné, že se nevhodně stravuje i dítě. A tyto neřesti si pak přenáší i do své nové rodiny. Proto bych vám doporučila dodržovat zásady zdravého stravování, dostatečný pitný režim a pravidelný přirozený pohyb. Pokud toto dodržíte, máte velkou šanci se do budoucna problémům s nadváhou vyhnout.

Zuzana Sloupová DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Lucka (27)

Chtěla bych vás poprosit o radu. Je mi 30 let a již deset let kouřím. Nyní s manželem plánujeme rodinu a proto bych chtěla s kouřením přestat. Mám ale obavu, abych nezačala přibírat na váze.

Dobrý den,
je pravda, že kouření zrychluje metabolismus. Každá vykouřená cigareta tak pomůže spálit část energie. Takže pokud někdo přestane kouřit, opravdu může začít na váze přibírat. Je tu ještě ale ještě jeden podstatný aspekt. Absence cigarety v ruce je pro tělo velmi stresující a velmi často bývá nahrazována nějakou nevhodnou potravinou (čokoláda, sušenka, chipsy). Proto doporučuji nahradit tyto „dobrůtky“ například zeleninou nakrájenou na malé kousky, které můžete chroupat po celý den. Případně navštivte obchod se zdravou výživou, kde si nějakou tu zdravou náhradu cigarety jistě najdete.

Zuzana Sloupová DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Jana (30)

Dobrý den,
potřebovala bych se zeptat. Je mi 34 let , váha cca. 44 kg a výška 152 cm.
Nikdy jsem nebyla silná. Od června tohoto roku chodím k výživové poradkyni, mám sestavený jídelníček. Šla jsem tam proto, abych se naučila správně jíst. Podlle přístroje u pí. poradkyně jsem měla slabou svalovou hmotu a tuk převyšoval svaly. Najela jsem tedy na sestavený jídelníček a začala jsem mírně cvičit. Celé léto jsem měla vynikající výsledky. Tuk šel strašně doů a svalovina mírně rostla.
Bohužel od září se mi nedaří. Svaly sice stále mírně rostou, ale tuk letí převratnou rychlostí nahoru. Za 2 měsíce mám o 2 kg tuku víc. V létě jsem zhubla na 42 kg, teď mám opět 44 kg a stále to nekončí. Útrobní tuk jsem v létě měla na hranici 41 a najednou je 56. Jsem z toho strašně nešťastná. Jím zdravě a mírně cvičím a nabírám tuk. Má poradkyně říká, že to může být tím, že se moje tělo na zimu zatučňuje, protože má stále málo svalstva , tak to dohání v tucích. Je prý třeba svaly ještě navýšit, aby se toto nedělo. Můžu si třeba zakoupit nějaký splalovač tuků jako doplněk stravy? Každé ráno jím i lžíci umeocta a spirulinu.
Budu ráda, když mi napíšete svůj názor.
Děkuji

Dobrý den,
bohužel bez osobní konzultace nejsem schopná na váš dotaz odpovědět. K posouzení příčiny vašeho problému bych potřebovala znát podrobné výsledky měření na InBody a váš dosavadní jídelníček. Pokud byste měla zájem, určitě se můžeme domluvit na konzultaci u nás v Českých Budějovicích.
S přáním pěkného dne
Zuzana Sloupová, DiS.

zobrazit celou odpověď skrýt celou odpověď
Autor: Kateřina (34)
celkem 30 dotazů