Když jsme Sanu Supreme přebírali k testování, říkali jsme si, jestli je vůbec ještě možné dosáhnout při vývoji posunu, který by stál za řeč. Už teď tu máme technicky hodně pokročilé odšťavňovače – pravda, není jich moc – ale může být nějaký ještě lepší než nejlepší? Věc se má takhle: Sana Supreme nás přesvědčila, že u stropu jsme zdaleka nebyli.
Než se podíváme na podrobné hodnocení, nevynecháme pár obligátních slov k původu. Sana Supreme 727 pochází stejně jako další odšťavňovače Sana od spolehlivého českého výrobce, který realizuje výrobu v technologicky vyspělé Jižní Korei. Hlavním cílem značky je vyrábět kvalitní přístroje pro zdravý životní styl, které se snadno používají a vydrží sloužit opravdu dlouho. Toto své tvrzení podporuje nadstandardními zárukami (10 let na motor a 5 let na díly), dostupností náhradních dílů a nabídkou doživotního servisu zdarma. Pokud si pořídíte jakýkoli odšťavňovač Sana, nákup nového odšťavňovače pravděpodobně už nikdy nebudete muset řešit. Investice se tedy rozhodně vyplatí, navíc další peníze ušetří vysoká výtěžnost. Na jednu sklenici šťávy budete potřebovat méně ovoce a zeleniny.
Při testování jsme zkoušeli odšťavňovat všechno možné a Sana Supreme si pokaždé vedla skvěle. Vlastně jsme nezaznamenali žádný větší problém, a to platí pro všechny druhy surovin – kořenovou a listovou zeleninu i ovoce. Šťáva je výborná, mizí z ní hořkost i kyselost, je sladká, chuťově výrazná. A čistá - texturou téměř jako voda. To oceňujeme obzvlášť u mrkvové šťávy, protože ta chutná nejlépe právě tehdy, pokud v ní nejsou žádné zbytky drti.
Ananas, který pokládáme za obecně problémovou surovinu k odšťavňování, se také vylisoval hladce a šťáva byla skvělá. Pro co nejlepší výsledek ho nakrájejte na špalíčky. Rajčata jsou další známí potížisté a jsme potěšeni, že Supreme odšťavnila kilo cherry rajčat bez sebemenšího zahlcení.
Myslíme si, že za dobře odvedenou práci s ananasem a rajčaty vděčíme extrakční čepeli, která je v držáku síta. Funguje jako malý sekáček, který brání tomu, aby se drť z těchto problémových surovin zasekávala v komoře.
A teď se připravte na soupis několika prvenství... Zaprvé se nám Sana Supreme definitivně usadila na postu nejlepšího odšťavňovače na rybíz. S vertikálními odšťavňovači je odšťavňování rybízu sice rychlejší, ale musíte ho otrhávat ze stopek a pamatovat na průběžné oplachování dílů odšťavňovače po každém litru až 1,5 litru šťávy. U Sany Supreme ani jedno není potřeba. Osvědčilo se nám odšťavňovat na nejvyšší rychlost. Podle situace můžete zpomalit, ale rybízu obecně vyhovuje vyšší rychlost. V případě, že se rybíz začne vracet do plnicí trubice, přerušte na chvíli dávkování. Tenhle problém se občas objevuje, a to kvůli vysokému obsahu pektinu - šťáva je hustší a je třeba dát tomu čas. Malá pauza dovolí odšťavňovači rybíz zpracovat a za chvíli můžete pokračovat. Výsledkem je čistá hustá šťáva zcela bez zrníček a slupek, kterou můžete dále použít pro přípravu džemů nebo želatinových bonbonů. Pokud ji chcete pít, doporučujeme kombinaci s melounem, jablkem nebo jiným sladkým ovocem. Pro odšťavňování použijte jemné síto, aby ve šťávě nezůstaly pecičky.
U bobulovin ještě zůstaneme, protože Supreme předvedla nevídanou práci i s malinami. Opravdu nevídanou. Budeme se opakovat, ale s žádným jiným odšťavňovačem jsme nezažili, aby zvládl maliny tak dobře. Dosud jsme doporučovali odšťavňovat je spíš jako doplňkovou surovinu společně s dalším ovocem, Sana Supreme je ale zvládá i samotné a ve velkém množství. Testování proběhlo ve spolupráci se zákazníkem, který měl letos bohatou úrodu malin. Podařilo se mu odšťavnit 2,5 kg malin bez přestávky a zaznamenal více než 90% výtěžnost. Žádné hlcení ani ucpávání, a to ani při použití jemného síta. Zrádná malinová zrníčka nebyla pro Supreme žádný problém. Dodáváme, že pokud jdou takhle dobře maliny, ještě lépe půjdou ostružiny.
Chválíme i duální násypku, která je opravdu dobře řešená. Hrozny, jahody a další bobuloviny sklouznou do široké násypky úplně samy bez toho, aby vám padaly okolo. To platí i pro špenát, kterému se do plnicího otvoru občas nechce. Vezměte špenát do hrsti, podejte ho odšťavňovači boční násypkou a dopěchujte. Malé mínus dáváme násypce za čištění po ořechovém másle, kdy nás limitovala horší dostupnost vnitřku plnicí trubice. Naštěstí jsme to snadno vyřešili štětkou na lahve. Pokud jde o mytí po odšťavňování, tam naštěstí žádný problém není. Zbytky vlákniny snadno vypláchnete tekoucí vodou. K násypce dostanete pokličku, aby se vám dovnitř odšťavňovače neprášilo, když zrovna nebude v provozu.
Pokud jde o řapíkatý celer, během testování jsme odhalili trik, který přinese opravdu dobré výsledky: celer občas proložte kouskem nějaké tvrdší suroviny, třeba mrkví. K čemu je to dobré? Souvisí to s extrakční čepelí. Ta zajišťuje hladké odšťavňování u všech surovin, což pro vás znamená, že nemusíte odšťavňování přerušovat a průběžně odšťavňovač vymývat. Zkrátka vylisujete i velké množství ovoce a zeleniny v jednom kuse. Až na celer - tam je to jiné. Celerová vlákna extrakční čepel zanášejí a odšťavňovač se kvůli tomu může začít hltit. Zanášení čepele se vyhnete právě vhozením mrkve, která ústrojí dokonale pročistí a umožní pokračovat v odšťavňování bez přerušení. Při výběru odšťavňovače se proto rozhodujte podle toho, jestli chcete odšťavňovat řapíkatý celer v kombinaci s dalšími surovinami, nebo i samotný. Pokud v kombinaci, budete se Sanou Supreme spokojení, žádný problém. Pokud samotný, vhodnější je Sana Juicer 707.
Supreme má čtyři rychlosti a v návodu najdete doporučení, jaká rychlost se hodí pro konkrétní druhy surovin. Doporučení je orientační – jen abyste věděli, od čeho se odrazit. Nakonec je nejlepší nastavovat rychlost intuitivně, což si osvojíte během pár použití. Ať už odšťavňujete cokoli, pro začátek doporučujeme nastavit rychlost 2 a sledovat, jestli odšťavňovač stíhá. Odvádí odpad hladce? Nehromadí se šťáva uvnitř? Pokud vidíte, že se začíná hltit, přepněte na rychlost 3. Komora se vyprázdní a pak můžete nechat přepnuto na trojce, nebo se vrátit na dvojku. Záleží, jak moc spěcháte. Všimli jsme si, že zrychlení pomůže i na konci odšťavňování. Jakmile vhodíte poslední kousek ovoce, přepněte na vyšší otáčky, aby se komora dostatečně vyčistila a dostali jste z ní i poslední kapku šťávy.
Zjistili jsme, že odšťavňování za nejnižších otáček má mírně vyšší výtěžnost. Rozdíl je ale zanedbatelný a z našeho pohledu nemá smysl se podle toho zařizovat. Raději odšťavňujte tak, jak je vám pohodlné.
Volba otáček má vliv i na tvorbu pěny. Čím nižší rychlost, tím jí bude méně. Ale to neznamená, že při nejvyšší rychlosti budete mít ve šťávě čepici jak na pivu. I 120 otáček za minutu je pořád dost nízká rychlost na to, aby šťáva nebyla příliš provzdušněná. Přesto jsou suroviny, u kterých je vždycky lepší ubrat, a to pro jejich přirozený sklon k pěnivosti. Řeč je hlavně o špenátu. Nebojte se odšťavňovat ho rovnou na nejnižší rychlost.
Možná se ptáte, jestli je možnost volby otáček natolik výhodná, abyste to museli mít. Sanu Supreme jsme testovali několik dní v kuse a zprvu se nám nezdálo, že je tahle funkce nepostradatelná. Když jsme se ale vrátili k našim ostatním odšťavňovačům, uvědomili jsme si, jak nám volič otáček chybí (perlička ze zákulisí: někteří z nás po něm dokonce naprázdno sahali). A co nám tak chybělo? Ta rychlost. Odšťavňovat na 90 nebo 120 otáček místo obvyklých 70 otáček (u ostatních horizontálních odšťavňovačů) znamená úsporu času, které už si všimnete. Jen když odšťavňovač nestíhá nebo chcete eliminovat pěnu, operativně ho zpomalíte. Je to zkrátka praktické, navíc šťáva z vyšších otáček má pořád dost dobrou kvalitu jako ta z nižších. Je ale fér zmínit se i o menší nevýhodě. Odšťavňování za vyšších rychlostí zanechává ve šťávě více vlákniny (i v závislosti na surovině), což se nemusí každému zamlouvat. Ale snadno to vyřešíte použitím cedníku, který položíte na sklenici na šťávu ještě před tím, než začnete odšťavňovat. Cedník tuto drť zachytí. Při nižších rychlostech je šťáva krásně čistá, tam naopak cedník vůbec nepotřebujete.
Regulace rychlosti se nám osvědčila i při výrobě ořechového másla. Zkoušeli jsme kešu a arašídové a doporučujeme následující postup: nejlepší je prohnat ořechy odšťavňovačem třikrát až pětkrát, abyste dosáhli té konzistence, jakou si přejete. Při prvním zpracování celých ořechů nastavte rychlost 2. Ořechy musí být pražené. Výslednou rozemletou drť, která se bude postupně měnit v pastu, už zpracovávejte na rychlost 3. Pro hladší konzistenci přidejte v poslední fázi kapku oleje. Pokud máte rádi kontrast sladké a slané chuti, přidejte i lžíci medu. A hotovo! Jen malou věc k tomu ještě máme: nelekejte se, pokud se odšťavňovač během homogenizace zastaví a přepne na zpětný chod. Jde o obrannou funkci odšťavňovače, který se může přepnout do zpětného chodu, pokud do něj vhodíte něco tvrdšího. Chrání tím motor. Jen co se s ořechy vypořádá, přepne zpět na běžný chod.
Neomezený provoz zas přináší jistý klid, že se vám odšťavňovač nepřehřeje a nezastaví ho žádná tepelná pojistka. Když chcete odšťavňovat větší množství surovin, nemusíte zařazovat přestávky. I vzhledem k ostatním výhodám Sany Supreme věříme, že by ji využila i řada menších provozů nebo výroben, kde nejsou příliš velké nároky na rychlost. Tedy do nějaké klidné kavárny, určitě ne do baru, kde obsluha neví, kam dřív skočit.
Značka Sana si tradičně dává záležet na prémiovém příslušenství, proto dostanete k odšťavňovači křišťálovou sklenici české výroby a velkou nerezovou nádobu na odpad. Sklenice je působivě těžká, jen by mohla být trochu větší. Objem půl litru je dostačující, pokud odšťavňujete jen pro sebe. Při odšťavňování pro více osob už to není zrovna praktické a právě tenhle nedostatek shledáváme jako největší slabinu. Pro pohodlnější odšťavňování většího množství šťávy doporučujeme přikoupit volitelnou plastovou nádobu o objemu 1000 ml.
Naopak možnost uzavřít vývod šťávy vítáme jako fajn praktickou vychytávku. Zaklapněte zátku, až budete s odšťavňováním hotovi, a odeberte zpod odšťavňovače sklenici plnou šťávy bez obav, že vám z vývodu šťávy bude kapat na stůl. To ostatní horizontály nemají – když chcete v jejich případě zabránit kapání šťávy na stůl, po zvednutí nádoby na šťávu musíte pod vývod rychle přisunout nádobu na odpad. Zátka vývodu šťávy usnadní i samotné mytí, protože díky ní můžete komoru napustit vodou a protřepat jí. Jak je ale uvedeno i v návodu, nezavírejte vývod šťávy při odšťavňování. Zátka větší množství šťávy stejně neudrží a hlavně riskujete poškození odšťavňovače v důsledku přetlaku v komoře.
Konečné shrnutí: Sana Supreme je jeden z nejpokročilejších šnekových odšťavňovačů, jaký jsme kdy měli na stole a jaký můžete mít na stole vy. Vynaložené peníze se vám bohatě vrátí ve výtěžnosti, univerzalitě, pohodlí při obsluze i snadnosti mytí. A bude vám sloužit mnoho a mnoho let!