Značka Vidia je naše i vaše oblíbená, protože její výrobky jsou kvalitní a přitom za přijatelnou cenu. Teď jsme konečně mohli vyzkoušet i jejich nedávnou novinku, kterou je dvouhřídelový odšťavňovač. Jedná se o jakýsi hybrid mezi drahými celonerezovými dvouhřídely typu Angel Juicer a univerzálními horizontálními šnekovými odšťavňovači, jako je Sana 707 nebo Vidia SJ-002. Zatímco drahé dvouhřídelové modely mají neuvěřitelnou výtěžnost, šnekové se zas velmi snadno čistí. Nová dvouhřídelová Vidia VGT-001 má obě tyto výhody kloubit v jednom odšťavňovači. Jak dopadlo naše testování?
V první řadě zhodnotíme celkovou kvalitu. I když Vidia není prémiová, o kvalitu materiálu a tím i spolehlivost se opravdu nemusíte bát. Pochází ze stejné jihokorejské továrny jako její prémioví kolegové a je to znát na první pohled.
Samotné odšťavňování je příjemně svižné, protože 160 otáček za minutu je přece jen víc než 40 nebo 70 (při 40-70 otáčkách pracují šnekové odšťavňovače). Odšťavňování při 160 otáčkách přitom stále považujeme za nízkootáčkové - to přináší výhodu hlavně v kvalitě šťávy, která není vodová ani příliš napěněná. Plnicí otvor je menšího průměru (38 mm), což se na první pohled jeví jako mínus. Ano, je pochopitelné, že obsluha odšťavňovače bude ráda za co největší plnicí otvor. Ale tady má menší otvor svůj jasný důvod: dovolí vám vhodit jen tak velké kousky, jaké jsou hřídele schopné pojmout a bez problémů zpracovat. Je to vlastně taková pojistka, že odšťavňování půjde hladce a motor se nezadře.
Protože dvouhřídelový odšťavňovač si lidé pořizují hlavně kvůli jeho výsledkům na kořenové a listové zelenině, pojďme se podívat blíže, jak si s nimi poradí Vidia. Stejně jako pro všechny ostatní dvouhřídelové odšťavňovače i pro Vidii platí, že při pěchování mrkve je třeba vyvinout docela hodně síly. Úsilí při pěchování se vám ale vrátí na dokonalé kvalitě šťávy i vysoké výtěžnosti. Šťáva neobsahuje zbytky drti, které obvykle mají dopad na chuť. Je proto příjemně sladká a chutná i dětem nebo náročnějším jazýčkům. Pro usnadnění práce při pěchování doporučujeme překrojit mrkve podélně napůl. Oproti tomu listová zelenina se lisuje úplně sama. Hřídele si list většinou samy vtáhnou, aniž byste museli pěchovat. Výtěžnost ze salátů, kapusty nebo špenátu je perfektní, na listí všeho druhu je Vidia jako dělaná.
V rámci usnadnění lisování i výtěžnosti je u tohoto odšťavňovače lepší vhazovat kousky surovin jednu po druhé, nestřídat je. Postupujte od měkčích surovin (jablka, citrusy) k tvrdším (mrkev).
A co regulace drti, je k něčemu? Slouží buď ke zvýšení výtěžnosti, nebo pro usnadnění lisování některých problematických surovin. Je výhodné, že knoflíkem pro regulaci můžete kroutit kdykoli během odšťavňování - podle potřeby. Když vidíte, že odšťavňování jde hladce, můžete regulátor klidně utáhnout a získáte tak ještě více šťávy. Když naopak vidíte, že se odšťavňovač začíná hltit nebo se suroviny vracejí do plnicí trubice, regulátor povolte. U některých měkkých surovin bude nejvýhodnější regulátor úplně sundat, určitě u ananasu. Ananas je vůbec takový oříšek. Někdy se povede odšťavnit, někdy zase ne, spíš očekávejte problémy (a také pěnu). Kromě povolení regulace drti vám s ananasem pomůže i hrubé síto. Pokud vám pěna vadí, umístěte na nádobu na šťávu cedník. Ten dostanete v ceně. Kromě ananasu obvykle pění i špenát a jablka. Pěnivost je dána i trochu vyššími otáčkami.
Výtěžnost má Vidia VGT-001 opravdu nadprůměrnou, odpad je skoro suchý. V tomto ohledu je to dvouhřídel, jak má být!
Líbí se nám, že všechna síta - jemné, hrubé i homogenizační - jsou už v ceně, protože to u dvouhřídelových odšťavňovačů nebývá zvykem. Se třemi síty je odšťavňovač flexibilnější a má více využití. Jemné síto budete používat asi tak v 90 % případů. Je fajn na běžné suroviny, jako jsou mrkve, jablka, citrusy a listová zelenina. Bezproblémově z nich vymáčkne maximum šťávy. Šťáva je krásně čistá, neobsahuje příliš mnoho zbytků drti, což oceníte hlavně u mrkvové šťávy. Jak už jsme zmínili, pokud v mrkvové šťávě zůstává více drti, není tak chutná. To s Vidií VGT-001 nehrozí.
Hrubé síto se hodí na měkčí suroviny. Zvlášť u dvouhřídelového odšťavňovače je dobře, že máte hrubé síto k dispozici, protože lisování ananasu a jiného měkkého ovoce bývá pro dvě hřídele obecně náročnější. Hrubé síto proces ulehčí. Použijte ho i v případě, že k běžným surovinám (jablko, mrkev, listová zelenina) budete chtít příležitostně přihodit trochu bobulí. Omezíte hlcení odšťavňovače. Na pravidelné odšťavňování měkkých surovin (bobule, ananas, hrozny) tenhle odšťavňovač ale spíše nedoporučujeme.
Homogenizační pouzdro použijete na výrobu mraženého sorbetu nebo ořechového másla, což je opět výsada hlavně šnekových odšťavňovačů. My jsme při testování zkoušeli kešu máslo. Výsledek byl kvalitní, konzistence másla skvělá. Na rozdíl od výroby v mixéru je skvělé, že máslo se nezahřívá. Hodí se zmínit i malou nevýhodu, která se týká obsluhy odšťavňovače: při pěchování ořechů je třeba vyvinout více úsilí, než je tomu u šnekových odšťavňovačů. Zatímco šnek si bere ořechy sám, mezi dvě hřídele jim musíte pěchovadlem pomoct. Regulátor drti doporučujeme při výrobě ořechového másla úplně sundat. Pokud chcete dosáhnout jemnější konzistence, prožeňte pastu odšťavňovačem vícekrát. U kešu másla to spíše nebude potřeba, u arašídů doporučujeme dvakrát. Záleží i na tom, jestli jste do ořechů předem přimíchali olej, nebo ne. S olejem bude máslo jemnější už po prvním zpracování. A ještě tip navíc: máslo vyrobíte i z mandlí a makadamových ořechů.
Pár slov k čištění. Zabralo nám okolo 3-4 minut, což je více než u šnekových odšťavňovačů, ale méně než u standardních dvouhřídelových odšťavňovačů. Dílů je tu trochu víc (6 kusů), ale většinu z nich stačí jen opláchnout pod tekoucí vodou. Síto je potřeba vykartáčovat. Jeho plocha je naštěstí malá a nemá nedostupná zákoutí, takže je to v pohodě. Náročnější čištění vás pochopitelně čeká po ořechovém másle, ale to je normální u všech odšťavňovačů.
Pro koho je dvouhřídelová Vidia VGT-001? Pro ty, kteří budou odšťavňovat hlavně kořenovou a listovou zeleninu, bylinky, jehličí, trávy a mladé obilí a nespokojí se s ničím menším než nadprůměrnou výtěžností a velmi kvalitní šťávou. Přitom jim nebude vadit, že budou muset zabrat při pěchování mrkve a věnovat čištění pár minut navíc oproti šnekovému odšťavňovači. Stále ale ocení, že je čištění jednodušší, než u standardních dvouhřídelů. Pokud jde o ovoce, zvažte, jak velkou část odšťavňované produkce bude u vás tvořit. Kdyby ho dlouhodobě bylo více než kořenové a listové zeleniny, lepší pro vás bude šnekový odšťavňovač.