Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Dietní banánový koktejl pro zdraví

Trápí vás nějaké to kilo navíc, které jste si přivezli z letní all inclusive dovolené? Rozhodli jste se zapracovat na přebytečných kilogramech a vytvarovat postavu dle svých představ? Pak jste zřejmě nasadili některá dietní opatření, která by vám měla v cestě za vysněným cílem pomoci. Pokud jste vsadili na ovocné a zeleninové šťávy, vydali jste se správným směrem!

banánový koktejl
banánový koktejl

Banánů se nemusíte vzdávat ani při dietě

Dostatek vitamínů a dalších pro tělo nezbytných látek je základem úspěchu. Kromě toho můžete prostřednictvím ovocných koktejlů maličko zhřešit a dopřát si něco sladkého.

V případě, že se i v rámci „mlsání“ chcete držet dietních zásad, určitě se nemusíte vzdávat ani své oblíbené pochoutky – banánu, který mnoho z nás považuje za jedno z nejkaloričtějších druhů ovoce. Ve skutečnosti tomu tak není. Banány totiž obsahují ze 75 % pouze vodu, bílkoviny a důležité vitamíny.

Na druhou stranu je zde nezanedbatelné množství cukru, což řadí banány mezi potraviny se středním glykemickým indexem. I přesto o nich však můžeme tvrdit, že patří mezi dietní druhy ovoce, jen je potřeba vědět, jak je upravit. Lákavou a chutnou úpravou může představovat například lahodný banánový koktejl, který zvládnete připravit během několika málo minut.

Jak si připravíte dietní banánový koktejl?

Pro přípravu dietního koktejlu z banánu budete pochopitelně potřebovat banán (nejlépe ten v bio kvalitě), 250 ml sójového mléka, lžičku medu na případné doslazení a mandle na dozdobení nebo ochucení. Vše důkladně promixujte a dochuťte dle potřeby.

Vyhněte se přezrálým banánům a klasickému cukru, který by z dietního koktejlu udělal pravou a nefalšovanou kalorickou bombu. Pár mandliček můžete buďto rozmixovat spolu s banánem nebo jimi sklenici pouze jemně dozdobit.

Pokud do svého denního plánu zařadíte trochu pohybu navíc, s touto dietní pochoutkou nemusíte mít žádné výčitky svědomí.

Prospěšné účinky banánu

Nejrůznější a na sobě nezávislé vědecké studie totiž prokázaly, že látka tryptofan, která je v banánech přítomná, se v těle člověka přeměňuje na známý serotonin a dodává mu tak na elánu a zbavuje jej depresí, či úzkostlivých stavů.

Kromě tryptofanu banány obsahují také značné množství železa a draslíku. Železo hraje důležitou roli u osob trpících chudokrevností, draslík by měly naopak ve větší míře přijímat osoby s vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárními onemocněními v rodině.

Banány jsou také bohaté na vlákninu a příznivě tak působí na střevní mikroflóru. Kromě jiného zbavují nepříjemného pálení žáhy, premenstruačního syndromu nebo těhotenských nevolností.

A jedno praktické využití na závěr: Pokud jste se vrátili z bujaré oslavy a ráno vám zrovna není dvakrát do skoku, přinuťte se vypít banánový koktejl oslazený medem, který bude mít na vaše zažívání i bolest hlavy doslova zázračný účinek.

Publikováno: 30. září 2013