###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Fotoreportáž: První workshop Školy přírodní medicíny je za námi!

9. srpna jste si mohli s Kristou Coyan vyrobit repelent a mast na štípance. Chtěli byste se přidat příště, až budeme vyrábět přípravky proti chřipce a nachlazení? Podívejte se na fotky z prvního semináře.

škola přírodní medicíny

Krista Coyan se začala zajímat o přírodní medicínu ve chvíli, kdy onemocněla její dcera a konvenční medicína si s tím neuměla poradit. Tehdy vyběhla na zahradu a z natrhaných bylinek zkoušela míchat první léčivé přípravky. Od té doby uběhlo pár let, Kristiny znalosti v oblasti přírodní medicíny se značně rozšířily a prostřednictvím našich seminářů se můžete mnoho užitečného naučit i vy!

Mast z jitrocele, repelent ze šanty

škola přírodní medicínyNa prvním semináři, který proběhl ve středu 9. srpna 2017 v Českých Budějovicích, jsme společně vyráběli přírodní repelent a mast na štípance, které jsme si mohli odnést i domů. Kromě toho jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí.

  • Věděli jste například, že nejlepší první pomocí po štípnutí hmyzem je jitrocel? Utrhněte ho, rozžvýkejte mezi zuby a přiložte na štípanec. Jitrocel vytahuje z kousance toxiny, mírní svědění a můžete ho použít i na klubající se akné. Funguje to úžasně!

Ne každému se ale žvýkání jitrocele zdá jako lákavý nápad – a právě takoví si u nás mohli vyrobit mast na štípance, která obsahovala nejen jitrocel, ale i heřmánek a levandulový olej.

Základem pro repelent byla zas šanta kočičí – a jak Krista vysvětlovala – vlastní repelent si vyrobila poté, co začala s manželem každý den chodit do lesa a repelent z lékárny jim nejen smrděl, ale hlavně se nechtěli denně polévat chemickým sprejem. Bylinkový repelent má přitom srovnatelné účinky! A voní.

Potřebujete na to odšťavňovač a sušičku?

sušička ExcaliburBylinky, které jsme pro výrobu používali, jsme předem usušili v sušičce Excalibur, a dále je zpracovávali ve šnekovém odšťavňovači Sana Juicer EUJ-707. Jak sama Krista řekla, při výrobě přípravků se bez těchto přístrojů obejdete. Zároveň ale jedním dechem dodala, že s nimi je to ve všech směrech efektivnější a oceníte je hlavně, pokud budete vyrábět mastičky a tinktury pravidelně. Usnadní vám práci. A nejen to.

šnekový odšťavňovač Sana Juicer EUJ-707Nejvíc jsme byli překvapeni tím, že z bylinek zpracovaných v odšťavňovači se uvolní daleko více aktivních látek, než kdybyste je ušťouchali v hmoždíři. Důkazem byl barevný rozdíl dvou výrobků ze stejných surovin, které nám Krista ukázala: mast, která byla připravená s odšťavňovačem, byla o mnoho zelenější. Právě sytější barva svědčí o vyšším obsahu účinných látek.

Sušičku shledává Krista užitečnou nejen při prostém sušení bylinek, ale obzvlášť při výrobě bylinkových olejů, které používá jako základ pro mnoho přípravků. Za 12 hodin v sušičce získáte olej stejné kvality, jako byste ho nechali louhovat 6 týdnů na okně!

Kdy bude další workshop a co budeme vyrábět?

Další seminář v rámci Školy přírodní medicíny plánujeme na 4. října 2017, tentokrát s tématem chřipka a nachlazení. Společně si vyrobíme hned 3 léčivé přípravky: sprej proti kašli a bolestem v krku, čaj pro odvrácení nachlazení a prsní mast pro zmírnění bolesti při kašli a uvolnění dýchacích cest. Přihlaste se tady!

Publikováno: 17. srpna 2017