###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Jak na půst s čerstvými šťávami?

Tradiční půst, při kterém máte přežít jen o vodě a vzduchu, je pro spoustu lidí nezvládnutelný. Cítí se při něm hladoví a nevrlí a je jasné, že takový půst mnoho pozitiv nepřinese – naopak je lepší ho ukončit. Oproti tomu šťávový půst se dá většinou zvládnout v pohodě a je výbornou alternativou, protože poslouží stejně dobře.

půst ovocné šťávy
půst ovocné šťávy

Jak na to?

Začněte pozvolna. Než přistoupíte k půstu, nahraďte šťávou pouze jedno denní jídlo, například večeři. Když ucítíte, že jde všechno dobře, dejte si šťávu i místo snídaně. Postupně můžete nahradit všechna denní jídla a pít šťávu celý den. Nezapomeňte pít i čistou vodu!

půst ovocné a zeleninové šťávy
půst ovocné a zeleninové šťávy

Jak často a jak dlouho?

Půst, při kterém budete pít pouze šťávy a vodu, můžete držet 1-3 dny každý měsíc nebo každé čtvrtletí. Do delších půstů (7 až 14 dní) se pouštějte 1x nebo 2x ročně. Nejlepší dobou pro očistu je jaro, protože játra jsou tehdy nejaktivnější, ale klidně to zkuste kdykoli se na to cítíte.

šťávový půst
šťávový půst

Jaké šťávy pít?

Ovocné a zeleninové šťávy byste měli pít zhruba půl na půl a zároveň se pokusit o pestrost. A protože je zásadní, abyste se během půstu cítili pohodově, připravujte si jen šťávy, které vám chutnají (nebo které vám nevadí). Je známo, že psychická stránka věci je neméně důležitá, a pokud byste do sebe lili šťávu s odporem, více si ublížíte, než pomůžete. Vždy dejte přednost osvědčeným chutím a kombinacím.

Je to bezpečné?

Půst slouží k obnovení samouzdravovacích mechanismů těla, kterými jsme vybaveni úplně všichni. Přináší tělu (i mysli) ztracenou rovnováhu. Tyto poznatky jsou prověřeny staletími – vycházejí ze zkušeností lidí, kteří praktikovali půst průběžně po celý svůj život.

Pokud ale trpíte jakýmkoli vážným nebo chronickým onemocněním, máte poruchu příjmu potravy, berete léky, jste těhotná nebo se pokoušíte otěhotnět, kojíte, případně cítíte, že existuje jakýkoli jiný důvod, proč by pro vás půst mohl být rizikem, zkonzultujte svůj záměr s lékařem. Pozor si dejte, i když jste zcela zdraví. Určitě nedržte půst déle než 14 dní, případně pouze pod lékařským dohledem.

Hrozí nějaké vedlejší účinky?

Během půstu se uvolňují toxiny ze střev, jater, plic, žlučníku, dutin, ledvin, pokožky a tukových tkání. Čím víc jste během svého dosavadního života žili nezdravě, tím víc toxinů máte v těle uložených a tím víc se jich během očisty vyloučí. To může vést k některým nepříjemným projevům, jako je nadýmání, zahlenění nebo akné.

Je to proto, že uvolněné toxiny jdou nejdřív do krve a pak teprve odcházejí z těla. Tyhle malé nepříjemnosti jsou však ničím ve srovnání s tím, jakých benefitů se dočkáte, když to vydržíte. Navíc se může stát, že na sobě příznaky očisty nepocítíte vůbec – takže neberte tenhle možný scénář tak vážně.

půst čerstvé šťávy
půst čerstvé šťávy

Jak se nepříjemným doprovodným jevům vyhnout?

Základem pro to, aby půst proběhl co nejpříjemněji, je pozvolný start a dostatečný pitný režim. Pijte hodně vody, aby se toxiny vyplavily rychleji. Pokud to nepomáhá a doprovodné jevy očisty jsou zvlášť nepříjemné, raději půst ukončete nebo vyzkoušejte nějakou mírnější verzi (například nahraďte šťávou jen odpolední svačinu a večeři a ve zbytku dne se zdravě najezte). Zkrátka postupujte pomalu, ale jistě. Začít pít tři litry šťávy denně poté, co jste ještě včera měli k večeři pizzu a hamburger, by mohlo vést k pohromě.

Využijte čas půstu k introspekci

Půst je výbornou příležitostí zkusit více naslouchat svému tělu. Uvědomte si například, kdy máte doopravdy hlad a kdy vás jen honí mlsná z nudy nebo nervozity. Proč chcete jíst určitá jídla v určitých situacích? Jaké pocity vedou k tomu, že máte chuť vybílit lednici? Čemu se prostřednictvím jídla pokoušíte vyhnout nebo co si jím chcete vynahradit?

Tip navíc!

Abyste co nejvíc snížili možný stres z půstu, neplánujte ho. Prostě počkejte, až se jednoho dne probudíte s jasným pocitem, že dneska by to šlo – a jděte rovnou do toho.

Publikováno: 19. května 2016