Hledáte odšťavňovač na rybíz, maliny, aronii?
Zavřít okno

Kalendář sezónnosti ovoce a zeleniny – LÉTO

Jahody a borůvky si už sice můžete nějaký ten pátek koupit v obchodě, teprve teď ale budou mít tu správnou chuť a vůni. Letnímu sluníčku a vyhřáté zemi se zkrátka nemůže vyrovnat žádná žárovka ve skleníku.

Ovocie
Ovocie

Letní ovoce a zelenina

Červen, červenec a srpen ale nejsou jen jahody a borůvky. S prodlužujícími se dny a rostoucími teplotami se zvyšuje také počet druhů dozrávajícího ovoce a zeleniny. Přes jejich rozmanitost je spojují společné vlastnosti - čerstvost, šťavnatost a vysoký obsah vitamínů.

Zásobte se v létě sezónním ovocem a zeleninou

V létě je na prvním místě ovoce. Jsou jím obsypané stromy i keře a díky osvěžující chuti je nejen ve formě šťáv vítanou letní vzpruhou.

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu.

Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu. Ostatně zeleninové saláty tvoří významnou část letního jídelníčku. Aby také ne, když si na zahradě můžete už od června natrhat ledový i hlávkový salát a pozadu nezůstává ani špenát. Sladká rajčata jsou pak už jen třešničkou na pomyslném dortu.

Stejně jako na jaře, i v létě jsme pro vás přichystali tabulku s přehledem sezónního ovoce a zeleniny u nás.

640
640
640 (1)
640 (1)

Vysvětlení k tabulce

  • Zelená barva označuje sezónnost na jaře, žlutá barva sezónnost v létě.
  • Šedá barva ukazuje dobu skladování a tedy i dostupnost českých plodů v obchodech.

Seznam jistě není úplně kompletní. Budeme proto rádi, když nám napíšete a tabulku společně doplníme o další letní ovoce a zeleninu.

Záměrně se ale vyhýbáme dováženému tropickému ovoci - české zahrady i lesy v létě oplývají takovým množstvím dobrot, že by byl hřích si je pořádně neužít.

Publikováno: 26. června 2015