###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Kde najdeme zázrak jménem flavonoidy?

Flavonoidy – záhadné slůvko, pod kterým si málokdo z nás umí představit něco konkrétního. Ve skutečnosti se jedná o tělu prospěšný vitamín P. Flavonoidů nalezneme v potravinách přibližně 60 různých druhů. Jak mohou být tyto látky tělu nápomocny a kde je hledat? Odpověď naleznete o pár řádků níže.

ovocee
ovocee

Proč jsou flavonoidy důležité?

Hlavní funkcí flavonoidů je detoxikace organismu a podpora správného fungování cévního systému. Tyto látky pomáhají obnovovat, zcelovat a zpevňovat cévy, což ocení převážně lidé trpící srdečně-cévními chorobami, křečovými žílami nebo chronickou bolestí chodidel a pocitem tzv. „těžkých nohou“.

Neopomenutelnou úlohu pro náš metabolismus hraje antioxidační účinek vitamínu P. Váže na sebe volné radikály a ionty přechodných kovů, což může vést ke snížení výskytu rakovinotvorných zárodků, které mívají pro organismus člověka fatální důsledky.

Některé flavonoidy působí také jako účinné inhibitory (blokátory), které zabraňují svévolnému uvolňování enzymů, jež jsou pro kvalitní fungování organismu člověka nezbytné. Jak můžete vidět, flavonoidy mají pro naše tělo nemalý význam, proto bychom se měli zaměřit na potraviny, které jsou na zdroje flavonoidů bohaté.

V čem se flavonoidy ukrývají?

Flavonoidy nalezneme zejména pod slupkou ovoce a zeleniny. Jeden z flavonoidů citrín je například obsažen v blankách dužiny citrusových plodů, které jim dodávají typickou kyselou až nahořklou chuť.

Mezi ovoce bohaté na vitamín P patří například ostružiny, maliny, borůvky, granátová jablka, arónie nebo červené grapefruity. Ze zeleniny zmiňme například olivy, rajčata, cibuli, česnek nebo petržel a pórek.

Specifickou skupinou potravin obsahujících flavonoidy jsou některé druhy koření a světe div se – také červené víno. Jedna pozitivní zpráva pro milovníky čokolády – nemalé množství flavonoidů je přítomno také v této oblíbené pochoutce. Vybírejte však takové druhy čokolád, které obsahují vysoké procento kakaa.

Detoxikační kúra nabitá flavonoidy

Recept na dlouhověkost vám s flavonoidy bohužel nenabídneme, chcete-li však pro své tělo udělat něco prospěšného, čas od času nasaďte „flavonoidovou dietu“.

Udělejte si očistný detoxikační týden a snažte se do svého těla vpravit co nejvíce ovoce a zeleniny bohatých na tyto zázračné látky. Organismus pročistíte, odlehčíte mu a zbavíte nežádoucích látek.

Flavonoidová dieta může sloužit také jako jistá forma prevence zánětlivých, kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Připravte si lahodné koktejly, ovocné nebo zeleninové šťávy a dopřejte organismu očistnou kúru, za kterou se vám náležitě odmění.

Publikováno: 22. září 2013