###message
Novinka!
Zavřít okno

Lis na olej: Jak si vyrobit konopnou mast?

Vyrobte si doma konopnou mast jen ze dvou přísad.

jak vyrobit konopnou mast

Konopný olej se v poslední době stává čím dál populárnější – jako doplněk stravy i v oblasti péče o pokožku. Obsahuje léčivé esenciální mastné kyseliny: linolovou a alfa-linolenovou. Jejich směs promašťuje a hydratuje kůži a je obzvlášť účinná v případě výskytu ekzémů, psoriázy a všech možných vyrážek. Konopný olej užívaný vnitřně léčí arteriální plak, snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak.

Zázrak pro citlivou pleť

Čistý konopný olej – myšleno bez jakýchkoli přísad v podobě konzervantů a aditiv – je velmi vhodný pro ošetření citlivé pokožky. Herbalistka Krista Coyan, se kterou jsme pořádali dva semináře naší Školy přírodní medicíny, má dceru s velmi citlivou pokožkou se sklonem k vyrážkám. Vyzkoušela spoustu produktů, které by jí mohly přinést úlevu, ale pleť bohužel vždy reagovala dalším výsevem.

Jediná věc, která jí nakonec sedla a pomohla, byla podomácku vyrobená mast z čistého konopného oleje. Proto Krista ve výrobě masti pokračuje a jednoduchý postup se rozhodla sdílet i s vámi.

Vylisujte si vlastní konopný olej

Pro výrobu masti používala Krista nejdřív kupovaný konopný olej. Později přešla na lisování konopných semínek s lisem na olej Sana, protože jedině s vlastnoručně vylisovaným olejem si můžete být jisti, že je 100% čistý, tedy bez přísad, a také 100% čerstvý.

Právě čerstvě vylisované oleje obsahují nejvíce účinných látek, které se jinak delším skladováním postupně ztrácí. S domácím lisem si navíc vylisujete vždy jen tolik množství, kolik bezprostředně potřebujete.

Suroviny:

  • konopný olej (vylisujete z konopných semínek - množství volte podle toho, kolik masti chcete vyrobit)
  • včelí vosk (koupíte u včelaře nebo na internetu)
lisování konopného oleje
lisování konopného oleje

1. krok

Konopná semínka nasypejte do zapnutého odšťavňovače Sana 707 (nebo 606), na který jste nasadili nástavec pro lisování oleje. Proces je velmi jednoduchý, nevyžaduje žádnou námahu. Semínka přestaňte vsypávat, jakmile budete mít dost oleje - množství záleží na vás.

výroba konopné masti
výroba konopné masti

2. krok

Olej přelijte do rendlíku a přidejte včelí vosk v poměru 1:4 (1 díl vosku na 4 díly oleje). Poměr 1:4 zajistí tak akorát tuhou konzistenci a delší použitelnost.

výroba konopné masti 2
výroba konopné masti 2

3. krok

Jakmile se vosk rozpustí, přelijte směs do připraveného kelímku. Než ho uzavřete víčkem, nechte mast ztuhnout a vychladnout.

VIDEO: Jak si vyrobit konopnou mast a na co ji používat?

Použití konopné masti

Aplikujte mast na postižená místa a jemně vetřete. Konopný olej je nekomedonní, a tak ho můžete používat i na tvář bez obav, že dojde k ucpání pórů.

Trvanlivost domácí konopné masti je okolo 6-12 měsíců. Skladujte ji v chladu a suchu, trvanlivost tím prodloužíte. V zájmu zachování maximálních účinků doporučujeme vyrábět si pravidelně spíše menší množství masti, než si dělat velké zásoby.

Ještě nemáte lis na olej?

Lis na olej Sana je určený pro použití s odšťavňovači Sana 707 a 606. Jeho inovovaná verze se používá neuvěřitelně snadno a během pár chvil za studena vylisuje ořechy, semena, strouhaný kokos a mák.

Lis na olej si můžete k odšťavňovači dokoupit zvlášť, nebo pokud ještě nemáte ani odšťavňovač, koukněte se na tenhle zvýhodněný set.

šnekový odšťavňovač a lis na olej Sana 707

krista´s herbarium
krista´s herbarium

Tip navíc

Chcete vědět víc o přírodní medicíně a výrobě vlastních bylinných léků? Sledujte Kristu Coyan na Facebooku. Stránky jsou v angličtině, můžete se tu přihlásit na Kristiny semináře a společné sbírání bylin v přírodě (obojí se koná většinou v Hluboké nad Vltavou), vyzkoušet recepty na jednotlivé masti a tinktury nebo si některé produkty i objednat.

Publikováno: 8. června 2018