Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Novoroční detox chutně a nenáročně - vyzkoušejte očistu se šťávami z ovoce a zeleniny!

Odlehčíte žaludku po vánočním přejídání, ulevíte játrům a vaše tělo nabere novou energii. Začne se totiž zbavovat toxinů, které zatěžují celý organismus a brzdí činnost imunitního systému. Současně se vám bude lépe hubnout. Nezní to skvěle? Můžete začít třeba jen dvěma deci šťávy denně, už to vám pomůže.

Woman in detox process
Woman in detox process

Proč přistoupit k očistě?

Bramborový salát, kapr, cukroví, sváteční přípitky a tak dále. Nikdo nemusí být výživový specialista, aby ho napadlo, že tahle strava není úplně ideální. Tělo na to ostatně samo upozorní bolestmi břicha, únavou a také ukládáním všeho toho tuku na horší časy.

Nový rok je proto ideální dobou na zahájení detoxu, tedy celkové očisty organismu.

Nebojte se detoxu

Mnoho lidí si pod pojmem detox představí litry hořkých bylinných čajů a okusování kořínků. To je chyba. Detoxikace organismu sice spočívá v omezení příjmu škodlivin a dodávání antioxidantů a živin, toho však snadno docílíte i mnohem chutnější cestou.

Častou chybou je také drsný začátek detoxu ze dne na den. Jako vždy, i tady je lepší jít na to postupně. Máte tak větší šanci, že si na zdravý životní styl zvyknete a k tomu nezdravému se nebudete chtít vrátit.

Detoxikace pomocí ovoce a zeleniny je funkční a chutná

Nejlepším zdrojem antioxidantů a živin je ovoce a zelenina. Žádné výživové doplňky ji nenahradí a s jejím výběrem nemůžete udělat chybu. Jedno základní pravidlo tu ale přeci jen je:

Čím má ovoce a zelenina tmavší barvu, tím má silnější antioxidační účinek.

  • červené zelí
  • řepa
  • hroznové víno
  • kapustové listy
  • řapíkatý celer
  • brokolice
  • rajčata

Antioxidační účinek mají ale veškeré plody ovoce a zeleniny, takže pokud vás výše jmenované nelákají, začněte klidně odšťavňováním mrkve a jablek.

A proč vlastně odšťavňováním? Nestačí ovoce a zeleninu prostě jen jíst? Pravda je taková, že detoxikace pomocí pití šťáv má daleko vyšší účinky, než když jíte celé plody. Důvodem je, že odstraněním vlákniny organismus vstřebává důležité látky bez zatížení trávicího ústrojí. Tělo tak soustředí veškerou energii na očistu a posílení imunity.

Místo několika hodin trávení neodšťavněných plodů strávíte šťávu do 15 minut a navíc z ní vstřebáte až 68 % živin. Z celých plodů oproti tomu získáte jen 17 %.

S ovocnými a zeleninovými šťávami vytěžíte z detoxu maximum

Pro začátek úplně postačí, když každý den nahradíte jednu svačinu dvěma deci šťávy. Efekt se ale samozřejmě sníží, pokud si pak dáte k obědu řízek s hranolky a tatarkou.V období detoxikace byste obecně měli jíst lehčí jídla, která organismus příliš nezatíží.

Časem můžete vyzkoušet jeden celý šťávový den v týdnu. Taková jednodenní očista už má výrazné účinky a budete přímo sršet energií. Opět vám ale příliš nepomůže, pokud se dva dny předem budete ládovat čokoládou a chlebíčky. Naopak je vhodné den předtím pamatovat na jejich úplné vyřazení, stravovat se odlehčeně a upnout pozornost na řádný pitný režim.

V rámci detoxikace máte na výběr z nekonečného množství kombinací ovoce a zeleniny, které si můžete odšťavnit a popíjet místo svačiny, ale třeba i večeře. Namíchejte si třeba tyhle antioxidační koktejly:

  • Jablko a mrkev
  • Zelí, červená řepa a jablko
  • Listová kapusta, řapíkatý celer, okurka, hruška a trocha citronu

Ve skutečnosti máte neomezené pole působnosti. Zkoušejte různé kombinace, hledejte nové recepty a najděte ty, které vám budou nejvíce vyhovovat.

Detoxifying juices
Detoxifying juices

Kvalitní odšťavňovač je základ

Abyste získali opravdu hodnotnou šťávu z co nejširší škály plodů ovoce a zeleniny včetně té kořenové a listové, je vhodné vybrat si odšťavňovač, který to zvládne.

Nejlepší volbou jsou v tomto případě nízkootáčkové šnekové odšťavňovače, protože jsou nejvíce univerzální a odšťavní téměř vše, na co si vzpomenete. Díky pomalým otáčkám se navíc zachová maximum živých látek, které jsou pro detoxikaci klíčové. Zároveň se tyto modely snadno čistí a jejich údržba vás tak nebude od pravidelného pití šťáv odrazovat.

Publikováno: 16. ledna 2015