Hledáte odšťavňovač na rybíz, maliny, aronii?
Zavřít okno

Odšťavňování a cukrovka: Můžou diabetici pít čerstvé šťávy?

Pravidelné pití ovocných a zeleninových šťáv riziko vzniku cukrovky nezvyšuje. Ale pokud už ji máte, platí pro vás jiná pravidla.

Odšťavňování a cukrovka: Můžou diabetici pít čerstvé šťávy?
Odšťavňování a cukrovka: Můžou diabetici pít čerstvé šťávy?

Co se děje s hladinou krevního cukru, když vypijete šťávu nalačno?

Reakce je individuální a záleží i na druhu ovoce a zeleniny. V každém případě se krevní cukr zvedne rychleji, než kdybyste totéž ovoce a zeleninu snědli v celku. Zvlášť pokud bude šťáva čistě ovocná. Je to proto, že odšťavňováním jsme oddělili nerozpustnou vlákninu a navíc ovoce a zelenina neobsahují dostatek bílkovin a tuků.

 • Co z toho plyne? Pro diabetiky je obecně lepší jíst ovoce a zeleninu v celku, než je odšťavňovat. Nějaké možnosti ale přece jen mají!

Měli byste začít s odšťavováním, když máte cukrovku?

To, zda odšťavňování zapadá do plánu zdravé diabetické stravy, je různé případ od případu. Hladina cukru v krvi reaguje na potraviny a nápoje individuálně, protože každý má trochu jinou genetickou a biochemickou výbavu.

 • V případě špatně kontrolované nebo špatně kompenzované cukrovky pro vás čerstvé šťávy pravděpodobně nejsou vhodné. Mohly by váš stav zhoršovat. Prospěšnější bude zařazovat pouze ovoce a zeleninu v celku.
 • Pokud máte cukrovku dobře kontrolovanou a kompenzovanou, malé množství šťávy obvykle nevadí a může být zdraví prospěšné. Jen volte ovoce a zeleninu s nízkým obsahem cukrů.
 • Při zařazování čerstvých šťáv je i nadále potřeba sledovat hladinu cukru v krvi/celkové množství zkonzumovaných sacharidů a vůbec nejlepší je poradit se se specialistou. Pomůže vám zařadit šťávy podle vašeho individuálního stavu a potřeb.

5 tipů pro pití čerstvých šťáv při diabetu

Ujistili jste se, že si čerstvé šťávy můžete dopřát? Pak se vám budou hodit následující doporučení.

čerstvé šťávy a diabetes
čerstvé šťávy a diabetes

#1 Pijte šťávy s nízkým obsahem sacharidů

Celkový obsah cukrů ve šťávě snížíte přimícháním nízkosacharidového ovoce a zeleniny.

 • Pokud máte rádi ovocné šťávy, jako třeba pomerančovou, doplňte ji větším dílem šťávy z grepu, citrónu, limety, nebo jahod. Překvapivě málo sacharidů obsahují i nektarinky, broskve a melouny (vodní i žluté).
 • Ještě lepší je míchat ovocné šťávy se zeleninovými. Čím větší podíl zeleniny, tím lépe. Může to být hlávkový salát, okurka, řapíkatý celer, špenát, kapusta nebo rajče. Mrkev a červená řepa už obsahují více sacharidů, ale pořád jsou lepší volbou než většina ovoce.
 • Nejlepší variantou je odšťavňovat jen zeleninu a dochutit ji citrónem. Ten výrazně zlepší chuť jakékoli šťávy.
 • Velmi opatrně nakládejte s hroznovým vínem, hruškami a sladkými druhy jablek.
čerstvé šťávy a diabetes
čerstvé šťávy a diabetes

#2 Dbejte na velikost porce

Obecné doporučení zní: konzumovat max. 2 porce ovoce denně (1 porce = 10 g sacharidů) a zároveň je započítávat do celkového příjmu sacharidů za celý den (zdroj: nutriční terapeutka Mgr. Beáta Bohnerová, ResTrial, cukrovka.cz). Znamená to, že byste si mohli odšťavnit například 200 gramů vodního melounu a 60 gramů červeného rybízu (mimochodem naše oblíbená letní kombinace).

#3 Dejte si ke šťávě oříšky nebo vejce

Aby se vitamíny ze šťávy vstřebaly v maximální možné míře, doporučuje se pít šťávu nalačno a s ničím ji nekombinovat. V případě diabetiků je ale kombinace – například se zdravými tuky – přece jen prospěšnější. Celkový glykemický index zkonzumované porce se sníží a tím i reakce krevního cukru. K vylisované šťávě si proto sezobejte pár ořechů nebo vařené vejce.

Jinou možností může být i smoothie – tedy si ovoce neodšťavníte, ale rozmixujete společně s jogurtem, ořechy, proteinovým práškem a podobně. Smoothie sice zvyšuje hladinu cukru v krvi více než nerozmixovaná strava, ale zase méně, než odšťavněné ovoce. Je to i díky zachované nerozpustné vláknině.

čerstvé šťávy a diabetes
čerstvé šťávy a diabetes

#4 Smíchejte šťávu s vodou

Pokud smícháte šťávu s vodou v poměru 1:3 (1 díl šťávy na 3 díly vody), stane se pro diabetika vhodnějším nápojem než neředěná šťáva (zdroj: nutriční tým nemocnice Tábor).

čerstvé šťávy a diabetes
čerstvé šťávy a diabetes

#5 Jak zjistit, jaká šťáva a v jakém množství vyhovuje právě vám?

Nezapomínejte, že pohyb hladiny cukru v krvi je u každého individuální. Podle Mgr. Beáty Bohnerové, ambulantní nutriční terapeutky ze společnosti ResTrial, by glykémie hodinu a půl po jídle neměla být vyšší než o 2 mmol/l v porovnání s glykémií nalačno. Jaký druh šťávy je pro vás tím pravým, tak zjistíte pomocí měření domácím glukometrem.  

čerstvé šťávy a diabetes
čerstvé šťávy a diabetes

ČÍM ODŠŤAVŇOVAT ZELENINU?

Protože diabetici budou odšťavňovat převážně kořenovou a listovou zeleninu, pro většinu z nich bude nejlepší horizontální šnekový odšťavňovač.

 • Vidia SJ-002 - cenově dostupný kvalitní odšťavňovač
 • Sana 707 - náš dlouhodobě nejprodávanější odšťavňovač s čištěním do 1 minuty
 • Sana Supreme - aktuálně nejpokročilejší odšťavňovač na trhu, který odšťavní nejvíce druhů ovoce a zeleniny ze všech

Všechny doporučené odšťavňovače perfektně zvládají i ovoce.

MÁTE OTÁZKU (3)
MÁTE OTÁZKU (3)
MÁTE OTÁZKU (4)
MÁTE OTÁZKU (4)

Upozornění

Obsah tohoto článku má sloužit pouze k informativním účelům. Neposkytujeme žádné lékařské rady ani nenahrazujeme odbornou lékařskou pomoc a konvenční léčbu. Výsledky či zdravotní účinky vzniklé na základě použití informací v tomto článku není možné zaručit, předvídat ani předpokládat. Uvedené rady mohou sloužit jako doplněk vaší léčby, ale ne jako náhrada. Nevysazujte například své léky bez porady s lékařem.

Publikováno: 18. února 2021