Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Odšťavňujeme dýni: 3 recepty pro zdraví a krásu

Dýňová sezóna právě vrcholí. Jestliže se i vám urodil oranžový obr, se kterým tak docela nevíte, co si počít, rozhodně neobětujte tuto okrasnou a vitamíny nabitou zeleninu pouze podzimní výzdobě. Vyřezávané dýně s poblikávající svíčkou sice působí velmi efektně a tajemně, ovšem jejich blahodárné účinky na organismus člověka jsou o mnoho zajímavější a prospěšnější. I když je dýně z celých 90 % tvořena pouze vodou, zbylých 10 % představuje koktejl plný vitamínů, antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek. Jaké neduhy nám může pomoci dýně odstranit a pro jaké účinky je hojně využívaná také v kosmetickém průmyslu? Odpovědi naleznete o pár řádků níže. Kromě toho pro vás máme tři lahodné dýňové recepty, které si zaručeně oblíbíte.

dýně
dýně

Přírodní lékárna i kosmetický salón

O dýni se traduje, že je přírodní lékárnou a kosmetickým pomocníkem v jednom. Pro svůj nízký podíl sacharidů je skvělou dietní potravinou, která by rozhodně neměla chybět ve vašem „light“ jídelníčku.

Tato zázračná zelenina obsahuje vysoký podíl vlákniny přispívající ke správnému fungování trávicího traktu. Málokdo ví, že právě zde je uloženo až 80 % imunitního systému. Z logiky věci lze tedy vyvodit informaci o tom, že dýně posiluje přirozenou obranyschopnost člověka, což je právě v podzimním období velké plus.

Omlazující účinky i prevence rakoviny

Vláknina je však pouze jednou, nikoli jedinou tělu prospěšnou látkou, kterou tato zázračná zelenina obsahuje. Kromě jiného zde naleznete bohatou zásobu draslíku, selenu, sodíku, železa, zinku, luteinu, fosforu, kyseliny nukleové nebo vitamínu A. Tyto látky příznivě působí na nervový systém, srdce a krevní oběh, obnovu a regeneraci buněk, vypínání vrásek, zrak, kvalitu zubů, vlasů a nehtů nebo na léčbu nejrůznějších kožních neduhů.

Vědecké studie navíc potvrdily, že pravidelná konzumace oleje z dýňových semínek je také výbornou protinádorovou prevencí.

dýňová šťáva
dýňová šťáva

Vyzkoušejte zázračné účinky dýně i vy

Máme pro vás tři lahodné recepty, díky kterým se můžete přesvědčit o přednostech dýně na vlastní kůži i žaludek:

Domácí dýňový džus

Dužinu dýně rozřezejte na kousky, které se vejdou do vašeho odšťavňovače. Nic nezkazíte ani tehdy, pokud k dužině přidáte nějaká ta semínka. Po odšťavnění dostatečného množství zeleniny můžete domácí dýňový džus osladit dle chuti nebo jej smíchat se skořicí, muškátovým oříškem, či kořením do perníku.


Teplý dýňový koktejl

Pro podzimní večery je tento recept doslova jako stvořený. K jeho přípravě budete potřebovat šťávu z dýně, mléko, rozpuštěnou bílou čokoládu, skořici, mletý zázvor, muškátový oříšek a vanilkový cukr. Dýňovou šťávu smíchejte s mlékem a čokoládou a nechte vařit na mírném ohni. Dle chuti přidávejte skořici, zázvor a muškátový oříšek. Na závěr koktejl oslaďte nebo přidejte vanilková semínka.


Dýňová šťáva s citronem

K přípravě lahodné dýňové šťávy budete potřebovat odšťavněnou dužinu, několik pomerančů, citron a na dochucení cukr. Šťávu z dýně smíchejte se šťávou z pomeranče a citronu. Dochuťte klasickým nebo třtinovým cukrem dle chuti. Na ozdobení můžete přidat lístečky máty nebo kostičky dýně. Nápoj chutná nejlépe vychlazený s kostkami ledu.

Všechny výše uvedené recepty jsou nenáročné jak na čas, tak na množství surovin. Chuťový výsledek a dopad na váš organismus však bude rozhodně stát za to!

Publikováno: 17. října 2013