Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Podívejte se mu pod slupku a ochutnejte jej jako nikdy předtím

Když na pultech uvidíme první rozesmáté červené půlměsíce se sprškou černých peciček, máme jasno. Léto je opravdu tady! Zkuste to s nimi ale letos trochu jinak. Přidejte si je do svých oblíbených receptů na čerstvé šťávy nebo si je rovnou odšťavněte samotné. Vychlazená šťáva z melounu je ideální letní drink. Přečtěte si, proč se ji vyplatí pít, a s čím si ji můžete namíchat.

Watermelon
Watermelon

Meloun je sladké ovoce i zdravá zelenina

Meloun je tykvovitá rostlina, stejně jako třeba dýně nebo okurka. Podle některých odborníků jde o ovoce, podle jiných o zeleninu. U nás se největší oblibě těší vodní meloun s červenou dužinou a cukrový meloun, který je na povrchu i uvnitř žlutý.

Oba obsahují velké množství vody (v průměru 90%), minimum kalorií, přírodní cukry a spoustu vitaminů a minerálů.

Co všechno meloun obsahuje?

Jedna porce melounu (asi 150 g) pokryje 21% doporučené denní dávky vitaminu C a 17% vitaminu A. Dále je to dobrý zdroj draslíku, lykopenu, vitamínů skupiny B, zinku, hořčíku a dalších minerálů. A jaké jsou díky tomu jeho zdravotní účinky?

  • zlepšuje zažívání, pomáhá při zácpě nebo proti pálení žáhy
  • působí příznivě při zánětlivých onemocněních
  • posiluje ledviny
  • snižuje krevní tlak a chrání srdce
  • pomáhá předcházet nádorům
  • zpevňuje pokožku

V létě vám pak meloun pomůže s hydratací organismu, na kterou možná někdy zapomínáte. Nedostatek tekutin přitom způsobuje bolesti hlavy, únavu a nesoustředěnost. Klidně si tedy ukrojte pořádně velký kus melounu. O svou postavu se bát nemusíte.

Osvěžte se melounovou šťávou s melounovým ledem!

Zapomeňte v létě na přeslazené limonády, které nehasí žízeň, a navíc jsou plné chemie. Dopřejte si šťávu z čerstvého melounu a dalšího ovoce a zeleniny. Stačí vše, co máte rádi, naházet i s kousky melounu do odšťavňovače.

Juice
Juice

Inspirujte se těmito letními recepty:

  • dva velké kusy vodního melounu, hrst hroznového vína, půl limetky, led
  • velký kus vodního melounu, pět mrkví, pět jablek, citrón, led
  • půlka cukrového melounu, velká hrst špenátu, třetina okurky, petržel

Místo ledu vyzkoušejte ledové kousky melounu. Stačí je vykrájet z melounu a zmrazit. K tomu vám poslouží speciální vykrajovátko na meloun, ale i obyčejná vykrajovátka na cukroví.

Věřte, že orosené sklenici sladké narůžovělé šťávy z melounu v tropických dnech neodolá ani zarytý odpůrce ovoce a zeleniny!

Publikováno: 16. července 2014