###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Rychlý tip: Jak využít mandlové mléko?

Máte šnekový odšťavňovač? A využíváte možnost přípravy mandlového mléka? Pokud ne, stojí za to o tom pouvažovat. Mandlové mléko je plné vitamínů a minerálních látek (vitamíny B, D, E, hořčík, fosfor, vápník, draslík, zinek, železo) a řadí se mezi zásadotvorné potraviny. Můžete jej s úspěchem používat jako daleko zdravější a méně kalorickou alternativu kravského mléka.

mandlové mléko
mandlové mléko

Čím si mandlové mléko vylepšit?

Mandlové mléko se dá pít jen tak samotné, ale aby se vám hned nepřepilo, můžete si jeho konzumaci trochu zpestřit přimícháním dalších ingrediencí. Dá se přidat například:

  • vanilkový extrakt
  • med
  • skořice
  • javorový sirup
  • kokosový cukr
  • sirup z agáve
  • holandské kakao

Mandlové mléko se dá také rozmixovat s ovocem, ideální jsou borůvky, maliny, jahody, banán nebo broskev. Kdo je majitelem vertikálního odšťavňovače, bude mít práci o to jednodušší, protože se obejde bez mixéru. Při přípravě mléka stačí zavřít výpust šťávy a společně s namočenými mandlemi rovnou vhazovat i ovoce (jen ten banán je pořád lepší s mlékem rozmixovat).

A když už jsme u toho mixování, hotové mandlové mléko lze rozmixovat také s datlemi medjool (1 kus na jednu sklenici mléka) nebo kouskem vanilkového lusku.

Do čeho můžete mandlové mléko přidat?

Mandlové mléko můžete přidat do čehokoli, kam běžně dáváte kravské mléko – využijte ho při přípravě smoothie, ovesné nebo jakékoli jiné obilné kaše nebo při pečení koláče. Dokonce se dá nalít do kávy namísto smetany!

Videonávody

Nevíte, jak si připravit mandlové mléko se svým odšťavňovačem? Postup jsme natočili s vertikální Sanou EUJ-808 a horizontální EUJ-707 (je jedno, že máte jiný vertikální nebo horizontální odšťavňovač, postup je pro všechny stejný). V každém případě nezapomeňte mandle předem namočit na 6 hodin.

Mandlové mléko s vertikálním odšťavňovačem

Postup při přípravě mandlového mléka uvidíte od minuty 30:33 (CZ titulky).

Mandlové mléko s horizontálním odšťavňovačem

Postup přípravy začíná v minutě 14:20 (CZ titulky).

Malý tip navíc

Kromě mandlí můžete použít prakticky jakékoli ořechy. Vyzkoušejte také lískové, kešu nebo arašídové mléko - příprava je stejná.

Publikováno: 14. prosince 2015