###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Rychlý tip: Odšťavněte si arónii, doplní vám dávku antioxidantů na týden

Temnoplodec, černý jeřáb, arónie - různé názvy, znamenají ale vždy to samé: řeč je o keříku s černými bobulemi, které jsou nejsilnějším přírodním antioxidantem na světě.

Proto určitě neváhejte a máte-li tu možnost, dopřejte si jednou týdně tento jednoduchý, ale velmi silný drink. „Zajistí vám dávku antioxidantů na celý týden,“ říká Milan Tripes, který předvedl recept na našem posledním workshopu o odšťavňování.

 šťáva z arónie

Antioxidační bomba

  • 5 jablek
  • 1-2 hrsti arónie

šťáva z aróniePostup: Suroviny omyjte a jablka nakrájejte, aby se vešla do plnicí trubice. Při odšťavňování vhazujte střídavě.

Drink je velmi chutný - i když jsou samotné bobule arónie docela trpké, v tomto nápoji v podstatě nepoznáte, že v něm jsou. Chutná podobně, jako když se zakousnete do čerstvých šťavnatých jablek. A určitě bude chutnat i dětem! „Pro co nejlepší účinky doporučuji dát si štávu ideálně ráno, nebo v dopoledních hodinách,“ doplňuje Milan Tripes.

Pozor: Pokud nejste na šťávy zvyklí, nebo jste poslední dobou nejedli úplně zdravě, buďte při pití šťávy z arónie opatrní. Protože má silné čisticí schopnosti (podobně jako například červená řepa), doporučujeme odšťavňovat ji určitě v menším množství (1-2 hrsti) a popíjet pomalu. Jestliže se vám i tak udělá nevolno, bude vás pobolívat hlava, nebo se budete cítit divně, je to známkou probíhající očisty. Tyto vedlejší účinky zmírníte zvýšením pitného režimu (mimochodem toto platí pro pití jakýchkoli šťáv).

Tipy k odšťavňování

  • Nejvyšší výtěžnost z arónie má horizontální šnekový odšťavňovač.
  • Výhodnější jsou bobule z keře – získáte více štávy, než z bobulí ze stromu.
  • Bobule vhazujte po malých dávkách. Maximálně malou hrst a počkat, dokud se nezpracuje.
  • Obecně je lepší odšťavňovat bobule arónie vždy společně s jiným ovocem nebo zeleninou, protože při samostatném odšťavňování byste jich potřebovali daleko více na to, abyste získali aspoň skleničku.
  • K odšťavňování nedoporučujeme vertikální šnekové a dvouhřídelové odšťavňovače. Arónie jsou na ně příliš tvrdé.

Kde arónii sehnat?

aroniePokud máte to štěstí, můžete si během září a října nasbírat nějaké ty bobule třeba na procházce - keříky arónie se často vyskytují například na okrajích lesa, okolo cest, nebo v podstatě kdekoli, kam dosahuje dostatek slunečních paprsků. A až nějaký keřík arónie v přírodě najdete, zapište jeho polohu do mapy na-ovoce.cz. Mimochodem už tam najdete pár zápisů od ostatních, tak můžete kouknout, jestli náhodou nemáte arónii hned vedle paneláku a ani o ní nevíte. :)

Černý jeřáb můžete ale velmi snadno pěstovat i na vlastní zahradě. Nevyžaduje žádnou speciální zeminu, stačí si v zahradnictví sehnat sazenici a najít pro ni nějaké slunné místo!

nejlepší odšťavňovač na maliny, rybíz, ostružiny, rakytník, aronii
nejlepší odšťavňovač na maliny, rybíz, ostružiny, rakytník, aronii
Publikováno: 21. září 2017