###message
Novinka!
Zavřít okno

Rychlý tip: Vyčistěte si krev s kopřivou!

Je čas vyrazit do luhů a hájů a nasbírat si první mladé kopřivy. Právě ty jsou nejlepší na očistný čaj… nebo taky k odšťavňování!

kopřivová šťáva

Je lepší udělat si z kopřivy odvar, nebo si ji vychutnat pěkně raw? Můžete zkusit obojí. Z různých koutů se sice ozývají hlasy, že kopřiva by se za syrova konzumovat neměla, ale pravda je ta, že čerstvá kopřivová šťáva je božskou manou spousty vitariánů po celém světě – a nedají na ni dopustit. „Štáva z kopřiv plnohodnotně nahradí kopřivový čaj,“ říká bylinkářka Hana Binková.

Ale i když si někteří vitariáni dopřejí klidně i tři skleničky čisté kopřivové šťávy denně, vy na to jděte raději pozvolna. Nejen kvůli silným očistným účinkům kopřivy, které by mohly vaše tělo poněkud zaskočit, ale i kvůli chuti, která může zaskočit zase vás.

Ideální je přidat pár lístků kopřivy do vašeho oblíbeného mixu. Třeba do tohohle:

Řízná kopřiva

  • hrst lístků kopřivy
  • 1 jablko
  • 1 limeta

Všechno omyjte a nakrájejte. Pokud máte bio limetu, můžete ji odšťavnit i s kůrou. Suroviny střídavě vhazujte do odšťavňovače.

Jestli chcete experimentovat trochu víc, kopřivu skvěle doplní také hruška, ananas, žlutý meloun, nebo kiwi. Místo limety můžete zkusit i citrón.

Jak dlouho je možné pít kopřivovou šťávu?

Jak už jsme naznačili, není dobré to se šťávou přehánět, což nám potvrdila i bylinkářka Binková. „Mám zkušenost, že se štáva z kopřiv nesmí pít dlouhou dobu, maximálně 10 dní. Doporučuji pouze týden. Kdo by měl oslabené ledviny, mohl by si způsobit třeba ledvinovou koliku.“

Náš tip!

Nejlepší odšťavňovač na kopřivu a vůbec všechno zelené listí je ten se dvěma hřídelemi (třeba Omega TWN, nebo slavný Angel Juicer). K příležitostnému odšťavňování vám ale dobře poslouží i jakýkoli šnekový model. Naopak odstředivka vám z té zeleně moc nevymáčkne.

dvouhřídelový odšťavňovač

Publikováno: 30. března 2017