###message
Novinka!
Zavřít okno

Sezónnost ovoce a zeleniny – JARO

Březen, duben, květen - jarní měsíce, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku a připravuje se na nejplodnější část roku. V březnu máme radost z prvních sněženek a krokusů, kupujeme řezané narcisy a tulipány a do hlíny sázíme první semínka paprik a rajčat. I na jaře už ale můžeme jíst čerstvé sezónní plody pěstované u nás. Které to jsou, se dočtete v našem článku.

Jarné inšpirácie
Jarné inšpirácie

Jarní inspirace

V dnešní době můžeme sehnat téměř jakékoliv ovoce a zeleninu celý rok. V některých měsících jsou však bez chuti a bez vůně. Šťavnaté červené rajče z babiččiny zahrádky uprostřed léta vždy chutná jinak než rajče ze Španělska před Vánoci.

Dlouhodobě si stojíme za tím, že ovoce a zelenina jsou nejzdravější v hlavní sezóně. Proto jsme se rozhodli, že vám budeme sezónní plodiny postupně představovat.

Které plody ovoce a zeleniny jsou na jaře v sezóně?

Jaro je na sezónní ovoce a zeleninu ještě trochu skoupé. Vždy se ale najde něco, co můžete v průběhu těchto měsíců sklízet, případně co je ještě k dostání z loňského podzimu.

Doma v květináči určitě zvládnete vypěstovat ředkvičky nebo salát. Bylinky jako řeřichu, pažitku, mátu nebo bazalku můžete sklízet klidně celý rok.

Vybrali jsme pouze plodiny, které spojujeme s jarem. V červnu tabulku doplníme o sezónní plody léta, v září o ty podzimní, no a na začátku zimy bude v tabulce kompletní seznam plodin pěstovaných u nás.

jaro
jaro

Drobné objasnění tabulky:

  • Zelenou barvou je vyznačena sezónnost daných plodin u nás
  • Šedá barva označuje dobu skladování u nás a tedy i dostupnost českých plodů v obchodech

Seznam není zcela kompletní. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a tabulku společně upravíme a doplníme o další jarní ovoce a zeleninu, kterou znáte a sami doma pěstujete.

Záměrně jsme se vyhnuli tropickému dováženému ovoci, tomu se budeme věnovat zvlášť, těšte se!

Publikováno: 16. dubna 2015