###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Testovali jsme: Vážně je Sana Supreme nejpokročilejší odšťavňovač?

Nový odšťavňovač Sana Supreme EUJ-727 je výrobcem označován jako nejpokročilejší na světě. Pořádně jsme ho otestovali na mrkvi, řapíkatém celeru, jablcích a dalším ovoci a zelenině, zkusili jsme vyrobit sorbet a ořechové máslo a vylisovat olej. A jak to dopadlo?

testování odšťavňovače Sana Juicer EUJ-727
testování odšťavňovače Sana Juicer EUJ-727

Ve videu uvidíte to, co vás před nákupem odšťavňovače zajímá asi nejvíc: jak odšťavňuje. Test jsme natočili u nás v jihočeské kanceláři a jako vždy jsme se snažili o co největší autentičnost. Tedy žádné "filmové" triky nebo střihy v "pravou" chvíli. Jedině tak přispějeme k tomu, abyste si vybrali podle svých představ. Video je ale pěkně dlouhé (40 minut) - velký test holt nějaký čas zabere - a tak vám dáváme možnost prokliknout se rovnou na to, co vás zajímá:

mrkvová šťáva
mrkvová šťáva

Odšťavňování mrkve

Dan začal odšťavňovat mrkev na rychlost 3 a na konci přepnul na čtyřku. Pomohl tím posledním zbytkům, aby se bez problémů dozpracovaly a nevracely se zpátky. Odšťavňování mrkve bylo rychlé a výsledkem byla kvalitní čistá šťáva s malým množstvím pěny. Odšťavňovač Supreme považujeme za velice vhodný na časté odšťavňování kořenové zeleniny.

pomerančová šťáva
pomerančová šťáva

Odšťavňování pomerančů

Odšťavňování bylo hladké a rychlé. Citrusy jsou hodně šťavnaté, a tak Dan mohl odšťavňovat rovnou na nejvyšší rychlost (120 otáček za minutu). Ani při vysoké rychlosti se netvořila vůbec žádná pěna. Celkově ideální výsledek!

špenátová šťáva
špenátová šťáva

Odšťavňování špenátu

Dan si obzvlášť chválí širokou násypku, protože dávkování jeho oblíbeného špenátu je daleko snadnější, než když ho musí po hrstech chmoustat do standardního plnicího otvoru. Ke špenátu je dobré vědět, že přirozeně pění a při odšťavňování se tomu nejde úplně vyhnout. Sana Supreme ale v porovnání s jinými odšťavňovači napěnila šťávu poměrně málo. Pokud chcete pěnu co nejvíc eliminovat, odšťavňujte na nejnižší rychlost a na sklenici položte cedník (součástí balení).

ananasová šťáva
ananasová šťáva

Odšťavňování ananasu

Ananas je taky notorický pěnič a rád dělá i jiné problémy. K těm došlo i při našem testování, ale naštěstí jsme přišli na to, jak se jim pro příště vyhnout. Ananas má dlouhá vlákna, která se mohou namotat na šnek, a tomu předejdete nakrájením na kratší kousky (4-5 cm). Pro efektivní vylisování doporučuje Dan odšťavňovat na rychlost 2 a sem tam nárazově přepnout na čtyřku. Díky tomu, že většinou odšťavňoval na dvojku, se vytvořilo opravdu minimum pěny. Pro ještě lepší výsledek odšťavňujte s hrubým sítem (součástí balení) a vůbec nejlépe to půjde, pokud budete prokládat ananas třeba mrkví.

celerová šťáva
celerová šťáva

Odšťavňování řapíkatého celeru

Tady nás čekala největší bomba. Supreme si poradil s celerem nejlépe, co jsme kdy viděli, a ve výtěžnosti předběhnul i dosud nepřekonané vertikální šnekové odšťavňovače. Řapík ani nemusíte krájet, podávejte ho odšťavnovači rovnou po celých stoncích. Dan doporučuje směle nastavit rovnou nejvyšší rychlost. Nebude vůbec žádný problém. Zpomalte jen pokud chcete eliminovat i to minimum pěny, které se na čtyřku vytvoří - my měli na hladině jen slabou vrstvičku, ale za ten fofr to stálo.

jablečná šťáva
jablečná šťáva

Odšťavňování jablek

Další pěniči v řadě (naštěstí poslední :) jsou jablka. Opakovaně doporučujeme - a i Dan o tom ve videu mluví - abyste pro odšťavňování používali pevná, co nejčerstvější jablka. Ideální odrůdou je Granny Smith, která díky vyššímu obsahu kyselin méně pění a pomaleji oxiduje. Danovi se vytvořila ve šťávě poměrně bohatá vrstva pěny, protože po testování rychlosti 1 a 2 z nedočkavosti přepnul na trojku. Pokud jste podobní netrpělivci, použijte cedník, o kterém už byla řeč u špenátu. Pak si můžete odšťavňovat jak rychle chcete, jen počítejte s mírně nižší výtěžností. Jablečná šťáva byla jinak čistá, kvalitní. Dan použil jemné síto a zmínil, že jablka vždycky kombinuje s dalším ovocem a zeleninou. To je pro výsledek šnekového odšťavňování vůbec nejlepší.

melounová šťáva
melounová šťáva

Odšťavňování melounu

U melounu žádné odšťavňovací problémy neočekáváme, a tak byl v testu spíš jen pro pořádek - a pro vaši informaci :) Odšťavníte ho bez problémů na jakémkoli odšťavňovači. Dan odšťavňoval na čtyřku, hladký průběh, žádné zaváhání, žádná pěna. Perfektní! Zkuste k melounu přihodit hrst rybízu, to je náš tip pro skvělé letní osvěžení.

čištění odšťavňovačů
čištění odšťavňovačů

Čištění na 1,5 minuty

81 vteřin trvalo Danovi opláchnutí všech dílů a vykartáčování síta. A to nespěchal! Sana Supreme má na čištění jen 4 díly.

sorbet
sorbet

Sorbet

Dan zhomogenizoval mražené maliny a banány. Šlo to hladce a sorbet měl už po jediném zpracování zmrzlinovou konzistenci. Suroviny při vhazování střídejte. Dan opět zmiňuje výhodu široké násypky, kam se maliny kutálely úplně samy.

domácí ořechové máslo
domácí ořechové máslo

Ořechové máslo

Ani s ořechovým máslem nebyl žádný problém. K jeho přípravě nepotřebujete nic jiného než pražené ořechy (nebo semínka), a pokud se vám nechce projíždět hmotu odšťavňovačem víckrát, tak i olej. Dan si pochvaluje výrobu ořechového másla se šnekovým odšťavňovačem hlavně proto, že jde o studený proces a na rozdíl od másla z mixéru není máslo "ze šneka" lepivé.

lisování oleje
lisování oleje

Lisování oleje

K odšťavňovači si můžete dokoupit nástavec na lisování oleje za studena. Vylisujete s ním všemožná olejnatá semena, ořechy, kokos nebo mák. Dan vyzkoušel lněné semínko. Dobrý výsledek nezávisí ani tak na lisu, jako na kvalitě semen. Pokud jsou starší a obsahují méně oleje, výtěžnost bude nižší - a to se ukázalo i při našem natáčení. Přesto jsme i z méně kvalitních semen získali plný džbánek (součástí balení). Dan vyzdvihuje hlavně rychlost, s jakou Sana Supreme semena vylisovala. Lis na olej funguje i s odšťavňovači Sana 606 a 707, ale se Supreme je to dvakrát rychlejší. Nastavte rovnou nejvyšší rychlost.

Tip: Jak si zajistit kvalitní semena pro lisování? Doporučujeme vyzkoušet několik značek a pak se vracet k těm, které se vám osvědčily.

CELÁ VIDEORECENZE (CZ titulky)

Představení odšťavňovače, ukázka dílů, odšťavňování, čištění, sorbet, ořechové máslo, lisování oleje a shrnutí.

Shrnutí: Je Sana Supreme nejpokročilejší odšťavňovač?

Dan došel k závěru, že ano, a je fakt, že argumentů je pro to dost:

Plusy

 • vyšší výtěžnost než u jiných šnekových odšťavňovačů
 • regulace rychlosti pro pohodlnější a efektivnější odšťavňování
 • motor může jet neomezeně dlouho
 • méně pěny i u přirozeně pěnivých surovin (díky možnosti zpomalit)
 • ideální pro časté odšťavňování kořenové zeleniny (to není samozřejmost)
 • jednička na řapíkatý celer (a podle nás i na rybíz)
 • extrémní rychlost odšťavňování citrusů
 • kvalitní čistá šťáva ze všech druhů ovoce a zeleniny
 • rychlá příprava sorbetu a ořechového másla s ideální konzistencí
 • velmi rychlé lisování oleje
 • čištění po odšťavňování zabere minutu a půl
 • další příjemné detaily: zátka výpusti šťávy, široká násypka, extrakční čepel (zvyšuje výtěžnost a usnadňuje odchod odpadu z odšťavňovače)
 • 10 let záruky na motor a 5 let na díly
 • zaručená dostupnost náhradních dílů a doživotní servis zdarma

DANOVO SHRNUTÍ V JEDNÉ MINUTĚ

INFORMACE O ODŠŤAVŇOVAČI + NAŠE HODNOCENÍ

Mínusy

 • cena - Sana Supreme je přibližně o třetinu dražší, než naše dlouhodobě nejprodávanější šnekové odšťavňovače; důvodem je zejména motor typu BLDC, který je dražší než standardní AC motor; pořád je ale Supreme o polovinu levnější než Angel Juicer, celonerezový Rolls Royce mezi odšťavňovači
odšťavňovač Sana Supreme
odšťavňovač Sana Supreme
Sana Supreme a lis na olej
Sana Supreme a lis na olej
Publikováno: 21. května 2020