###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Živě, syrově a na vlastním festivalu! Tak se jí a pije raw

Cože, ty nevaříš a nepečeš? A to si nedáš ani čaj? Kdyby příznivci raw stravy dostali korunu pokaždé, když podobnou otázku slyší, měli by na vstupenku na RAW FEST vyděláno za den. Jestli jste o živé stravě dosud neslyšeli, přijďte se s ní seznámit první červnový víkend na pražský ostrov Štvanice.

Abyste na festival nešli úplně neznalí, připravili jsme pro vás základní informace o stravovacím stylu, který v posledních letech hýbe světem.

Pokud už mezi vyznavače raw stravy patříte, klidně úvodní odstavec přeskočte. Nebo si s námi zopakujte, proč vlastně nejíte nic tepelně upraveného.

Jasně, stručně, raw

Termín raw znamená v angličtině syrový a v češtině se setkáte s názvy jako syrová, živá nebo přirozená strava. Jednoslovně se stravovací směr označuje jako vitariánství a jeho přívrženci jako vitariáni.

Základní pravidlo je zcela jednoduché:

Nejezte a nepijte nic, co prošlo tepelnou úpravou nad 45 °C.

A proč? Protože za touto hranicí ztrácí suroviny většinu enzymů, minerálů a vitamínů. Podle vitariánů je takové jídlo a pití mrtvé a bez kvalitních živin. Názory vědců se různí, jisté ale je, že tepelnou úpravou se skutečně mění struktura potravin a klesají jejich nutriční hodnoty.

Zastánci živé stravy tvrdí, že když budete jíst a pít raw, budete mít více energie a vyhnou se vám nemoci. Dámy také jistě ocení úbytek váhy a oddálení stárnutí.

Tatarák ano, či ne?

Samotní vitariáni se často přou o to, zda jíst syrové maso, vejce, nepasterizované mléko a také med. Teoreticky to možné je, většina vitariánů je ale zároveň vegany a tedy uvedené potraviny vynechává.

Základem každého raw jídelníčku je vždy čerstvé ovoce a zelenina, bylinky, semínka, ořechy a obilí. Vše se jí syrové, maximálně ohřáté. Mezi oblíbené raw úpravy plodin patří také klíčení, sušení, mixování a odšťavňování.

Abyste z ovoce a zeleniny získali maximum výživné šťávy, potřebujete kvalitní odšťavňovač. S takovým jako je Sana Juicer EUJ-707 si navíc připravíte i ořechová másla, mléka nebo sorbety v raw kvalitě.

Eujuicers - šťávy 2
Eujuicers - šťávy 2
raw fest
raw fest

Přijďte se inspirovat na RAW FEST

Základy znáte, teď už zbývá vyzkoušet raw stravu na vlastní kůži. Ideální příležitost máte o víkendu 6. - 7. 6. 2015 na druhém ročníku pražského RAW FESTu. Festival živého jídla nabídne kromě raw pochoutek i přednášky odborníků, workshopy jógy a vystoupení divadel a kapel.

Chybět nebudeme ani my! Ve stánku Eujuicers naživo uvidíte, jak pracují naše odšťavňovače, mixéry a sušičky a rovnou budete moci ochutnat výsledky v podobě čerstvých šťáv, smoothies nebo usušených potravin. Rádi se setkáme se všemi z vás, ať už fandíte zdravému životnímu stylu nebo jste přímo raw nadšencem. Proto neváhejte a určitě se přijďte do našeho stánku podívat!

Budeme se těšit!

Publikováno: 13. května 2015