Hledáte odšťavňovač na rybíz, maliny, aronii?
Zavřít okno

Co s vaším zdravím udělá celerová šťáva?

Anthony William, který doporučil celerovou šťávu už tisícům lidí, za ni dává obě ruce do ohně. Prý je prospěšná až tak, že na Zemi byste nenašli nic lepšího. Je to díky obsahu sodíkových seskupených solí, které ničí patogeny, trávicím enzymům zklidňujících střeva, rostlinným hormonům harmonizujících endokrinní systém i „obyčejnému“ vitamínu C. Celerová šťáva pomůže, ať už ji pijete preventivně, nebo kvůli konkrétním zdravotním potížím.

celerová šťáva
celerová šťáva

V knize Šťáva z řapíkatého celeru William tvrdí, že se dočkáte pokroku, i když vás něco trápí už desítky let. Žádný jiný léčebný prostředek podle něj nepůsobí na kořeny problému tak silně a rychle.

Sodíkové seskupené soli

V Anthonyho knize se dočteme, že v celerové šťávě jsou obsažené sodíkové seskupené soli a ty jsou tím důvodem, proč je tak nápomocná.

 • díky nim je celerová šťáva nejsilnějším elektrolytickým nápojem na světě; žádný se mu nevyrovná
 • odstraňují zkrystalizované toxické soli usazené na orgánech
 • zastavují poškozování buněk a orgánů toxiny
 • oslabují účinek těžkých kovů, které můžete mít v těle nashromážděné; můžete očekávat zlepšení paměti a psychického stavu a zároveň budete předcházet Alzheimerově a Parkinsonově chorobě nebo ALS (nemoc, na kterou zemřel např. Stanislav Gross)
 • ničí bakterie, viry a plísně
 • stabilizují krev
 • posilují celý imunitní systém – okamžitě po vypití
 • optimalizují trávení
 • vyživují všechny orgány endokrinní soustavy a tím vás navrací k hormonální rovnováze; i proto je celerová šťáva tak účinná v boji proti autoimunitním chorobám
 • působí antioxidačně
 • působí proti závislostem (sladké, kouření, léky, drogy), úzkostem a depresím

Pozor! Pokud byste si v době, kdy pijete celerovou šťávu, nechali udělat krevní testy, pravděpodobně vám zjistí vyšší hladinu sodíku. Neznepokojujte se, je to dočasný stav a není to známka něčeho špatného. Nicméně pokud už trpíte vysokým krevním tlakem nebo jiným onemocněním srdečně-cévní povahy, většinou je to spojeno s dietou s nízkým obsahem sodíku. Než začnete pít celerovou šťávu, poraďte se v těchto případech s lékařem.

celerová šťáva
celerová šťáva

Proč zrovna 480 ml? Není to moc?

Anthony William věnuje v knize několik stran popisu, co celerová šťáva dělá při průchodu tělem. Na každé zastávce má spoustu práce a první zastávka je už v ústech. Další v jícnu, další v žaludku a to ji čeká ještě směna v játrech, střevech, krvi a mozku. Je to obrovské penzum úkolů, a tak zkrátka musíte vypít dostatečné množství.

celerová šťáva
celerová šťáva

Můžu pít ještě víc?

Můžete! Konkrétně množství 960 ml doporučuje William lidem, kteří trpí autoimunitními nebo jinými chronickými nemocemi (mohou si dávky rozdělit na dvě, jednu ráno, jednu večer). 960 ml pomůže sportovcům k lepším výkonům. Někteří se mohou dopracovat až na 1920 ml (ale určitě to nedělejte hned první den). Maximum je 2400 ml… ale vězte, že 480 ml vám k dosažení velkých změn bude naprosto stačit.

celerová šťáva
celerová šťáva

Celerová šťáva a léky

Pokud máte předepsané léky, můžete je brát před nebo po vypití celerové šťávy podle toho, jestli se mají užívat nalačno nebo po jídle. Máte je brát nalačno? Po jejich užití počkejte 15-30 minut a teprve pak pijte celerovou šťávu. To samé platí pro doplňky stravy. Léky, které máte užívat s jídlem, užijte až s jídlem, ne s celerovou šťávou (ta se totiž nedá považovat za jídlo). Další otázky směrujte na svého lékaře.

mohou děti pít celerovou šťávu?
mohou děti pít celerovou šťávu?

Celerová šťáva a děti

I děti mohou pít celerovou šťávu. Řiďte se následujícím doporučením minimálních denních dávek:

 • 6 měsíců – 30 ml
 • 1 rok – 60 ml
 • 18 měsíců – 80 ml
 • 2 roky – 120 ml
 • 3 roky – 160 ml
 • 4-6 let – 180-210 ml
 • 7-10 let – 240-300 ml
 • 11 let a více – 350-480 ml

Za nás doporučujeme děti ke šťávě nenutit, pokud ji odmítají. Pijte ji vy, buďte příkladem a třeba se dítě samo přidá.

můžu pít celerovou šťávu v těhotenství?
můžu pít celerovou šťávu v těhotenství?

Celerová šťáva a těhotenství

Celerová šťáva je podle Williama pro těhotné velmi prospěšná. Jejím pitím posilujete nadledviny a tím se připravujete na hladší a rychlejší porod. Pomáháte i miminku – jak v jeho vývoji v děloze, tak k porodu. Celerová šťáva je skvělá i během kojení. Toxiny se rozhodně nevylučují do mateřského mléka; naopak některé z nich mohou z mléka zmizet, pokud tam předtím byly. Mléko ženy, která pije celerovou šťávu, je prospěšné pro vývoj mozku dítěte. Že běžné množství celerové šťávy těhotným nijak neškodí, potvrzuje i Mgr. Eva Hájková, MBA, specialistka v preventivní, funkční medicíně a výživě, nebo Allie Edwards, trenérka certifikovaná v oblasti výživy a životního stylu v těhotenství. Jediné, čemu se má žena v těhotenství opravdu vyhnout, jsou semínka celeru a olej ze semínek celeru. Také je důležité si celer před odšťavňováním důkladně omýt.

V případě jakékoli nejistoty, ať už v těhotenství nebo mimo něj, jako vždy doporučujeme poradit se s lékařem.

Pokud ještě nejste těhotná nebo máte s otěhotněním potíže, i s tím celerová šťáva pomáhá. Anthony uvádí, že řeší skryté příčiny neplodnosti.

můžu dát celerovou šťávu psovi nebo kočce?
můžu dát celerovou šťávu psovi nebo kočce?

Celerová šťáva a zvířata

Je bezpečná pro psy a kočky, o správném množství byste se ale měli poradit s veterinářem. Stejně tak se poraďte o vhodnosti podávání jiným zvířatům než psům a kočkám.

šťáva z řapíkatého celeru
šťáva z řapíkatého celeru

Chcete vědět více? Přečtěte si knihu

Anthony William se v knize podrobně věnuje spoustě konkrétních nemocí a řeší i praktické problémy, které vás mohou při kúře potkat. Co dělat, když nemůžu pít šťávu ráno nebo budu v místě, kde celer neseženu? A jak to skloubit, když ráno cvičím? Můžu pít celerovou šťávu v rámci přerušovaného půstu a kdy? I když jsme vám v tomhle článku hodně z knihy předali, myslíme si, že se vyplatí mít ji doma. Dozvíte se dopodrobna, jak šťáva v těle funguje a jaký je mechanismus uzdravování při konkrétních potížích. Cesta za zdravím bude hned ubíhat snadněji.

vakuový džbán na šťávu
vakuový džbán na šťávu

Co když nemám ráno na odšťavňování čas?

Anthony William připouští vylisování šťávy do zásoby. Odšťavněte si ranní dávku už večer a dejte ji v uzavíratelné lahvi do lednice. Měli byste ji vypít nejpozději do 24 hodin, pak už moc účinných látek neobsahuje. Aby vám přes noc vydrželo ve šťávě co nejvíc cenného obsahu, doporučujeme použít vakuový džbán.

Který odšťavňovač je na řapíkatý celer nejlepší?

 1. Naše testování ukázalo, že nejlíp si s řapíkatým celerem poradí horizontální šnekový odšťavňovač. Zákazníci si nejčastěji volí Sanu 707 a jsou s ní spokojení. Celer stačí krájet na 2-3cm kousky, což je otázka chviličky. Na 1. místě je Sana 707 i vzhledem k ceně přístroje, rychlosti obsluhy, kvalitě šťávy a jednoduchosti čištění. Její výkon je dále unikátní v tom, že zvládne i větší množství samotného celeru bez zahlcování (u ostatních odšťavňovačů je třeba celer prokládat například mrkví).
 2. Kdo dává přednost co nejvyšší výtěžnosti a nechce celer krájet, doporučujeme podívat se na dvouhřídelový odšťavňovač Angel Juicer. Jeho nevýhodou je ovšem vyšší cena, o něco složitější čištění (zase ne o moc :) a není tak univerzální jako šnekové odšťavňovače. Je to zkrátka přístroj pro opravdové nadšence.
 3. Pokud nebudete odšťavňovat celer samotný, ale pouze v kombinaci s jiným ovocem a zeleninou, nejlepší volbou by pro vás mohl být aktuálně nejuniverzálnější horizontální šnekový odšťavňovač Sana Supreme. Ten sice není jednička na samotný řapíkatý celer, zato je jediný, který zvládne samotné bobuloviny. Jeho univerzalitu mu zajišťuje extrakční čepel uvnitř ústrojí, která usnadňuje odchod odpadu, a taky možnost měnit rychlosti otáček (například když se odšťavňovač začne hltit, stačí zrychlit a problém je vyřešený - jinými slovy se lépe přizpůsobíte kvalitě každé jednotlivé suroviny).
 4. Méně vhodné na celer jsou vertikální šnekové odšťavňovače, protože vyžadují nakrájet celer na opravdu malé kousky (1 cm). Příliš nedoporučujeme ani odstředivku, protože výtěžnost je nižší a šťáva vodovější. Navíc se odstředěná šťáva nedá skladovat, protože rychleji oxiduje.
zavolejte nebo napište
zavolejte nebo napište
výhody eujuicers
výhody eujuicers

Upozornění

Obsah tohoto článku má sloužit pouze k informativním účelům. Neposkytujeme žádné lékařské rady ani nenahrazujeme odbornou lékařskou pomoc a konvenční léčbu. Výsledky či zdravotní účinky vzniklé na základě použití informací v tomto článku není možné zaručit, předvídat ani předpokládat. Uvedené rady mohou sloužit jako doplněk vaší léčby, ale ne jako náhrada. Nevysazujte například své léky bez porady s lékařem.

Publikováno: 31. května 2022