###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Jak na odšťavňování malin, třešní, meruněk a dalších letních plodů?

Některé druhy letního ovoce se neodšťavňují úplně snadno, ale zase by byla škoda držet je od odšťavňovače dál. Jak na to?

třešňová šťáva
třešňová šťáva

Třešně

Odšťavňování třešní je pro mnohé tak trochu odrazující, protože na jednu skleničku šťávy potřebujete docela dost třešní, které musíte nejdřív jednu po druhé vypeckovat. Ale jinak se třešně odšťavňují úplně v pohodě i samotné a třešňová šťáva chutná dokonale. No a kdybyste si to chtěli přece jen usnadnit, odšťavňujte třešně jen jako doplňkové, například jimi ovoňte šťávu z melounu. Tip: Společně s třešněmi odšťavněte jeden stonek máty.

malinová šťáva
malinová šťáva

Jahody, maliny a borůvky

Jahody a maliny není zas takový problém odšťavnit, tedy pokud nejsou přezrálé. Problém je spíš v tom, že na jednu sklenici potřebujete relativně velké množství plodů, hlavně v případě malin. Borůvky se zas v odšťavňovači spíš jen tak rozmažou. Řešením je odšťavňovat tyhle suroviny jako doplňkové - přihoďte jich do odšťavňovače jen trošku, ke svému oblíbenému mixu. Ono se to nezdá, ale i tři nebo čtyři jahody drink krásně ovoní a udělají z pití šťáv ještě víc návykovou věc, než byla doposud.

meruňková šťáva
meruňková šťáva

Meruňky, broskve, švestky a nektarinky

Máte na zahradě nějaké ty ovocné stromy - meruňku, broskev, švestku atd. - a malovali jste si, že část úrody skončí v odšťavňovači? Pak vás možná nemile zaskočilo, když se vám z něj místo šťávy řinula spíš kaše. Jaké je řešení? Meruňky, broskve a další peckovice se vám podaří snáz vylisovat, pokud si k tomu vyberete plody ještě pevné a tvrdé a budete je prokládat ideálně mrkví, jablkem, nebo jiným tvrdším ovocem/zeleninou (už kvůli tomu, aby šťáva nebyla tak hustá). Ale ani v případě, že už máte ovoce přezrálé, nemusíte házet odšťavňovač do žita - tedy pokud máte ten horizontální šnekový. Jednoduše vyměňte odšťavňovací síto za homogenizační pouzdro, změklé ovoce zhomogenizujte a vzniklé pyré pak přimíchejte do šťávy z jiného, momentálně lépe odšťavnitelného ovoce. P.S.: Takhle můžete postupovat i s banánem, který je neodšťavnitelný v každém případě.

Pozor, odstředivka si s letními plody moc nerozumí!

Máte doma odstředivý odšťavňovač a přesto byste si chtěli užívat šťáv ze všech plodů léta? Máte podstatně horší pozici, než majitelé šnekových a dvouhřídelových odšťavňovačů, ale přesto můžete zkusit odšťavňovat bobule a peckovice aspoň jako doplňkové. Až si příště budete připravovat svůj mix z jablek, citrusů, nebo mrkví, prostě přihoďte pár jahod či třešní. Výsledek nebude tak dobrý, jako u šnekových odšťavňovačů - ale uvidíte, jestli vám ozvláštnění v této podobě bude stačit. V každém případě samotné jahody, třešně, meruňky, nebo maliny odšťavňovat nejde (respektive s mizivou či nulovou výtěžností).

 

---------------

Chcete odšťavňovat větší množství rybízu?

Které odšťavňovače jsou nejuniverzálnější, a tedy vhodné i pro odšťavňování letních plodů?

 

Publikováno: 19. července 2017