###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Jak pořádně vyčistit odšťavňovač?

Vodní kámen, minerální usazeniny a povlak ze zaschlé šťávy – s tím se může potýkat každý majitel odšťavňovače, a to i když čištění nezanedbává. Jak se s nečistotami vypořádat?

Odšťavňovač po každém použití důkladně oplachujete, kartáčujete, někdy si vezmete na pomoc i saponát. A přesto se po pár měsících objeví hnědý nebo šedavý povlak. Jedná se o zbytky zaschlé šťávy a vodní kámen a určitě není dobré je na odšťavňovacích dílech nechat. Proč?

  1. V nečistotách se množí bakterie, které se vám mohou dostat i do šťávy.
  2. Usazeniny postupně ucpávají otvory v sítu. Tím se nejenže snižuje výtěžnost, ale při větším zanesení síta hrozí i jeho prasknutí. Hrozí i zatečení šťávy do motoru.
špinavý odšťavňovač
špinavý odšťavňovač

3 způsoby, jak pořádně vyčistit odšťavňovač - a bez práce!

Všechny 3 způsoby čištění obnášejí pouhé namočení dílů do roztoku a následné dočištění kartáčkem.

  • Pokud jsou díly vašeho odšťavňovače zanesené vodním kamenem, použijte roztok s kyselinou citronovou. Díly nechte v tomto roztoku min. hodinu, lépe přes noc.  
  • Na hnědý povlak ze zaschlé šťávy nebo na plísně na silikonových částech je lepší použít roztok ze 2 dílů vody a 1 dílu dezinfekčního Sava Original. Roztok se Savem ale po použití nevylévejte! Přelijte ho s pomocí trychtýře zpět do plastové nádoby a používejte opakovaně. Poté jej zlikvidujte ekologickým způsobem (nikdy nevylévejte Savo do dřezu, ale použijte po částech například na čištění záchodové mísy, nebo odvezte do sběrného dvora s nebezpečnými odpady).
  • Dáváte-li přednost prostředku přímo určenému na čištění odšťavňovačů, pořiďte si čistič Citroclean.
  • Pro lepší výsledky používejte do všech roztoků teplou vodu (do 50˚ C). Pokud jsou ale na dílech opravdu silné nánosy usazenin, vodu z roztoků vynechte a použijte jejich koncentrovanou formu.   
  • Vyhněte se použití octa, ať už lihového nebo bílého. Ocet narušuje silikonová těsnění.
Publikováno: 27. ledna 2016