###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Jednoduché tipy, jak udržet odšťavňovací síto bez zanesených otvorů

Oplachujete a čistíte síto po každém odšťavňování? Nebo to občas odložíte? Ať už je to jakkoli, tyhle triky vám pomůžou udržet síto dlouhodobě čisté.

síto Sana 808
síto Sana 808

#1 Podívejte se na síto proti světlu

Čisté síto, které nemá zanesené otvory, nebude snižovat výtěžnost ani přispívat k zahlcování odšťavňovače. Jak je na tom to vaše? Podívejte se na něj proti světlu. Možná vás překvapí, že i když ho čistíte poctivě, přece jen může být částečně zanesené.  

čištění síta
čištění síta

#2 Čistěte síto hned po odšťavňování

Pro mnohé je to samozřejmost, nicméně naše praxe ukazuje, že pro všechny rozhodně ne. Ať už odložíte mytí o hodinu nebo ho necháte na druhý den (na příští víkend…), zbytky drti v otvorech síta zaschnou. Čištění je pak náročnější a kartáček nebo houbička už jsou na to krátké.  

Řešením je samozřejmě rozebrat a umýt díly hned. Ale co když někdy opravdu nemáte čas? Učiňte aspoň toto minimum: rozeberte díly a ponořte je do dřezu s vodou, rozhodně minimálně síto. Takhle je můžete vyčistit později.

čištění odšťavňovače
čištění odšťavňovače

#3 Nenechávejte síto volně uschnout

Otvory síta může postupně ucpávat i vodní kámen. Ten se na sítu tvoří v případě, že ho necháváte volně uschnout. Abyste tomu zabránili, hned po umytí vysušte jeho kovovou část utěrkou. Pokud chcete zabránit tvorbě vodního kamene i na ostatních dílech, vysušte všechny.

Citroclean
Citroclean

#4 Mám zanesené síto. Co s tím?

Jednou čas ponořte díly včetně síta do roztoku vody s octem, kyselinou citrónovou nebo s čističem na odšťavňovače Citroclean. Můžete použít i neředěné Savo na čištění bazénů a studní – po použití jej vraťte do lahve a používejte k čištění opakovaně. Ať už díly namočíte do čehokoli, měly by být ponořené minimálně 30 minut, ale můžete je nechat v roztoku i přes noc. Ráno budou jako nové!

Který odšťavňovač se myje nejlépe?

Pokud chcete mít mytí rychle za sebou, nejlepší je pořídit si šnekový odšťavňovač. V jeho případě stačí díly jen opláchnout vodou, akorát síto doporučujeme přejet houbičkou na nádobí. Když jsme naposled natáčeli video s odšťavňovačem Vidia, stopli jsme si, že čištění nám zabralo jen něco přes minutu! A podobně je to s každým šnekem.

čištění odšťavňovače

Publikováno: 30. srpna 2018