###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Imunita v době koronavirové: Jak moc si pomůžeme odšťavňováním?

Když doktor vysvětlí pacientovi, proč mu předepisuje ten který lék a jak konkrétně bude v jeho těle účinkovat, je prokázáno, že léčba bude úspěšnější. To platí i pro doplňky stravy a veškeré jídlo včetně ovoce a zeleniny. My tu určitě nebudeme tvrdit, že vitamíny z čerstvých šťáv vás před vším ochrání. Když už ale máte doma odšťavňovač, nebo o něm uvažujete, kvůli výše zmíněnému se vyplatí vědět, co konkrétně vám pití šťáv přinese.

Imunita v době koronavirové: Jak moc si pomůžeme odšťavňováním?
Imunita v době koronavirové: Jak moc si pomůžeme odšťavňováním?

Lidé ve stresu, kuřáci a ponocovači potřebují více vitamínů

Psychická pohoda a fyzická energie fungují jako pevný ochranný štít, na který si jen tak nějaký vir nepřijde. Pro to, abyste si obojí udrželi, se kromě jiného neobejdete bez vitamínů. Ty nejsou samospásné a neznamenají 100% jistotu, že neonemocníte. Ale jsou základ a plno lidí je podceňuje.

Dávku vitamínů si hlídejte hlavně tehdy, kdy patříte do jedné (nebo více) z těchto skupin:

  • Stresovaní a stále někam spěchající lidé, kuřáci, nespavci, sportovci a fyzicky pracující mají klidně o 100 % vyšší potřebu než ostatní. Totéž platí pro ty, kteří berou jakékoli léky, včetně žen užívajících hormonální antikoncepci.
  • Další případ, kdy automaticky potřebujeme více vitamínů, je období chřipek.
odšťavňování v době koronaviru
odšťavňování v době koronaviru

Tělo si vezme ze šťáv až 4x víc vitamínů

Jíst ovoce a zeleninu v celku je zdravé a žádoucí. Nicméně v obdobích, kdy se nám nedaří jíst jich dostatek, je odšťavňování to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat.

  • Když vypijete šťávu nalačno, tělo si z ní vezme až 4x více vitamínů, než kdybyste jedli ovoce a zeleninu v celku. Jak to? Odšťavněním jsme oddělili nerozpustnou vlákninu, která absorpci vitamínů omezuje.
  • Nikdy nesníte tolik ovoce a zeleniny naráz, jako když je vypijete.
  • Šťávu popíjejte pomalu, není dobré ji do sebe nalít naráz. Předejdete tím trávicím obtížím a zároveň posílíte účinek.
odšťavňování v době koronaviru
odšťavňování v době koronaviru

Kolik šťávy pít?

Aby čerstvé šťávy měly účinek, kterého si všimnete, pijte denně minimálně 2 sklenice (půl litru). Záleží i na tom, na co jste zvyklí. Ten, kdo s odšťavňováním začíná, bude pít zatím jen jednu sklenici, pokročilí pijí i litr. Zásadní je poslouchat tělo, samo vám napoví, kdy se cítí nejlépe.

odšťavňování v době koronaviru
odšťavňování v době koronaviru

Nejzdravější je tmavé ovoce a zelenina

Čím tmavší barva, tím více vitamínů a minerálů. Nejbohatší na živiny je tedy červená řepa, listová zelenina (zejména kapusta a špenát), červená a zelená paprika, rajčata, tmavé hrozny.

  • Důležitá je i pestrost. Odšťavňujte ovoce a zeleninu různých barev a pak si nemusíte dělat starosti, jestli vašemu tělu nechybí určité fytochemické látky. Jde o rostlinná barviva, která mají úžasné účinky na zdraví. Působí antioxidačně a je prokázáno, že jsou dokonce prevencí rakoviny.
  • A ještě důležitější je CHUŤ. Tělo zdaleka nejlépe přijme to, co vypijete s chutí, nikoli s odporem. Pokud listovou zeleninu nesnesete, prostě ji neodšťavňujte. Nebo vyzkoušejte ty druhy, které ve šťávě téměř nejsou cítit, například malé množství polníčku nebo špenátu, a doplňte je větší dávkou ananasu.

Recept pro podporu imunity

Kapusta patří mezi nejvýživnější zeleninu na světě. Má několikanásobně více vitamínu C než citrusy nebo špenát, obsahem minerálů zase posiluje oslabené tělo. Aby vám chutnala i v tekuté formě, doplňte ji o jablka, zázvor a limetu.

3 jablka * 2 hrsti kapusty kadeřavé (kadeřávku) * ¼ limety * 1 cm zázvoru

Sana Juicer EUJ-707
Sana Juicer EUJ-707

Odšťavňovač ve videu

Pro každodenní odšťavňování jsou nejlepší horizontální šnekové odšťavňovače.

  • Odšťavníte s nimi prakticky cokoli - ovoce, listovou i kořenovou zeleninu, bylinky...
  • Bezkonkurenčně nejrychleji se čistí.
  • Lisování je šetrné, a tak je šťáva chuťově skvělá, čistá, nevodová a bez pěny.

Co doporučuje Státní zdravotní ústav?

Valí se to na nás ze všech stran, ale pro pořádek to stejně zopakujeme. V období chřipek se máme vyhýbat zjevně nemocným lidem, nechodit na místa s vyšší koncentrací lidí, zbytečně se nelíbat a neobjímat, často si mýt ruce teplou vodou a mýdlem (hlavně po příchodu domů a před jídlem), nesahat si na obličej a nemnout si oči. Doma i v práci často větrejte, vyvětrání místnosti značně snižuje koncentraci případných virů ve vzduchu.

Imunitu si dle Státního zdravotního ústavu udržíte v kondici dostatečným spánkem, zdravou stravou a pohybem na čerstvém vzduchu. Stále dokola se mluví i o snižování chronického stresu, protože to je skutečný oslabovač imunity už odpradávna.

Pokud jde o vitamíny, SZÚ výslovně doporučuje doplňovat je z přirozených zdrojů, tedy z ovoce a zeleniny. Tělo je dokáže využít lépe než vitamíny v tabletách.

Publikováno: 2. dubna 2020