###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Lisy na citrusy

Plánujete pořízení lisu na citrusy? Z čeho můžete vybírat?

Mechanické nebo elektrické?

Při výběru nového odšťavňovače citrusů si nejdřív musíte ujasnit, jak často ho vlastně plánujete používat. Pokud si chcete jednou za čas udělat dobrý fresh, postačí vám mechanický lis na citrusy – jakkoli velký tlak na citrus se sice otáčivému hrotu elektrického citrusovače nevyrovná, na druhou stranu ale mechanický odšťavňovač koupíte podstatně levněji než elektrický a může se také stát příjemným designovým prvkem ve vaší kuchyni.

Elektrické lisy na citrusy jsou vhodnější pro pravidelné používání – všechny limetky, pomeranče, citrony i grepy odšťaví skutečně dokonale. Na to je také třeba dávat si pozor, příliš důkladné odšťavňování totiž může znamenat, že vylisujete už i hořkou část dužniny. Po několika použitích ale přijdete na to, jaký tlak je optimální a ať už citrus přidržujete za pomoci přítlačného ramene nebo vlastní rukou, budete schopni vyrobit si chutnou šťávu snadno a rychle.

Domů nebo do restaurace?

Každý odšťavňovač citrusů je vhodný pro domácí použití, některé se ale kvůli své konstrukci do náročnějšího provozu nehodí. Ne proto, že by nezvládly zpracovat velké množství šťávy – spíše je třeba brát ohledy na to, že spěchající obsluha v restauracích nemůže s každým přístrojem zacházet jako v rukavičkách. Kvůli tomu může dojít k snažšímu opotřebení plastových součástí, například převodů.

Publikováno: 16. ledna 2013