###message
Novinka!
Zavřít okno

Odšťavňovat, nebo mixovat?

Dělali jsme si menší průzkum, díky kterému jsme mimochodem zjistili, že spousta lidí stále považuje čerstvé šťávy a smoothies prakticky za totéž. Připravují si recepty na čerstvé šťávy v mixéru, čímž ale získají smoothie. Pokud si chtějí prostě jen pochutnat, nic se neděje. Ale pokud očekávají od smoothie stejné benefity, jaké mají čerstvé šťávy, pak je musíme zklamat.

 odšťavňování vs. mixování

Čerstvou šťávu získáte odšťavněním ovoce a zeleniny v odšťavňovači, při kterém se zcela odstraní pevná vláknina. Naopak smoothie se připravuje umixováním celých plodů ovoce a zeleniny v mixéru, obvykle společně s dalšími surovinami, jako je jogurt, ořechy, vločky, semínka, med apod. Vláknina se při tom neodděluje.

Jak čerstvé šťávy, tak smoothie mají své nezastupitelné výhody. Ve zkratce:

 1. Šťávu si vymačkejte, pokud chcete své tělo zaplavit vitamíny, nebo padáte únavou.
 2. Smoothie si namixujte, pokud chcete zahnat hlad zdravou, dobře stravitelnou svačinkou. Můžete jím i nahradit denní jídlo.

Je ve smoothie méně vitamínů, než ve šťávě?

Obsah vitamínů je samozřejmě zcela stejný – rozdíl je ale v míře využití tělem. Smoothie obsahuje nerozpustnou vlákninu a ta vstřebávání vitamínů omezuje. Naopak ze šťávy je tento druh vlákniny odstraněn a zůstává v ní pouze její rozpustná forma, která využití vitamínů nebrání. A to je vysvětlení, jak je možné, že lze ze šťávy získat více vitamínů než ze smoothie.

Obsah nerozpustné vlákniny ve smoothie přináší výhody zase na jiném poli. Dokáže vás zasytit a je pro tělo důležitá i kvůli bezproblémovému vyprazdňování. Také vymetává z těla karcinogeny, žlučové kyseliny a „špatný“ cholesterol.

Stěžejní je tedy určit si, co právě chcete, nebo potřebujete. Ideální je kombinovat obojí, protože vybírat si mezi odšťavňováním a mixováním je jako rozhodovat se, jestli navštívíte Tahiti, nebo Bali -  nejšťastnější budete, když pojedete tam i tam. :)

odšťavňování
odšťavňování

Kdy si dát čerstvou šťávu?

 • hned zrána, pokud se vám špatně vstává a potřebujete se rychle probrat
 • při únavě kdykoli během dne
 • když vám to nemyslí
 • když všichni kolem vás prskají bacily a vy se chcete ubránit nákaze
 • když se o vás již pokouší nachlazení
 • ve dnech zvýšeného stresu
 • ve dnech zvýšené fyzické zátěže
 • když chcete napomoci očistě těla od škodlivin
smoothie
smoothie

Kdy si dát smoothie?

 • kdykoli máte hlad, ale chcete si dát jen něco lehkého, co vás nezatíží a neunaví
 • jako svačinku před tréninkem, nebo po tréninku
 • když se nestíháte nasnídat (smoothie jen umixujete a vezmete s sebou do ruky)
 • pokud chcete svou obvyklou večeři nahradit něčím lehčím

Jak šťáva, tak smoothie mají společné to, že prospívají vašemu tělu (tedy u smoothie samozřejmě záleží na tom, co si do něj dáte), a obojí se hodí zařadit, pokud máte jakékoli zdravotní potíže, nebo prostě chcete udělat něco pro své zdraví a pohodu. Správně namíchané koktejly (z kvalitních zdravých surovin) dokážou chránit před nemocemi, nebo je dokonce léčit!

Čím odšťavňovat a čím dělat smoothie?

Rozhodli jste se odšťavňovat? Pokud vám záleží na co nevyšší kvalitě šťávy a dobré výtěžnosti, dejte přednost šnekovému nebo dvouhřídelovému odšťavňovači před těmi odstředivými. Šnekové modely se hodí do většiny domácností, a to pro svou univerzalitu (odšťavní prakticky všechno), snadnost obsluhy i rychlost čištění. Dvouhřídelové jsou zas ceněny pro svou ohromující výtěžnost na listové a kořenové zelenině. Záleží tedy jen na vašich preferencích - ale dobrou šťávu získáte z obojího!

Pro každodenní přípravu smoothies je ideální pořídit si smoothie maker (neboli personal blender). U nás nově najdete smoothie makery značek Nutribullet, Catler, Sencor a Tribest. Ať už si vyberete jakýkoli, úlohu rychlého a pohodlného umixování vašeho oblíbeného smoothie splní beze zbytku.

odšťavňování vs. mixování

Publikováno: 29. června 2017