Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Pijte jen šťávy, které vám chutnají

Často vás nabádáme, abyste zkusili odšťavňovat to či ono, protože je to super zdravé. Ano, byla by opravdu škoda to nevyzkoušet, ale co když dokážete některé šťávy vypít jen se sebezapřením? Máte si prostě zvyknout?

zeleninové šťávy

Milan Tripes, který s pomocí šťáv dokázal vyřešit život ohrožující problémy s imunitou, je přesvědčen, že chuť je na prvním místě: „Dělejte si jen šťávy, které vám chutnají. Neodšťavňujte něco, co chcete pít jen proto, že je to zdravé, ale přitom víte, že to do sebe dostanete jen se sebezapřením. Veškeré šťávy jsou pro tělo ozdravné jen v tom případě, kdy vám chutnají a užijete si je.

Totéž říká obecně o jídle i Margit Slimáková, známá výživová specialistka: „Dopřávejte si pravidelně něco zdravého, co zároveň skvěle chutná.“ A my s tím jedině souhlasíme.

ovocné a zeleninové šťávy (1)
ovocné a zeleninové šťávy (1)

Když vypiju šťávu s odporem, tak to prostě neplatí?

Není to tak, že vám neoblíbená šťáva projde tělem bez užitku. Samozřejmě z ní budete mít vitamíny i další důležité látky, které obsahuje. Není ale dobré, pokud si cokoli, co jíte nebo pijete, nevychutnáváte nebo se dokonce musíte do konzumace nutit. Zvlášť pokud stavíte svůj životní styl na samém musím/měl bych/nesmím, vaše nadledvinky uvolňují do těla více kortizolu, stresového hormonu. Jeho nadbytek může časem vést k nabírání hmotnosti, depresím, vředům a pálení žáhy, srdečně-cévním problémům (nejčastěji vysokému krevnímu tlaku) nebo oslabení imunity.

Pro doplnění: kortizol se vyplavuje v podstatě při jakémkoli stresu. Nejhorší stres není ten, který vás jednorázově zachvátí například ve chvíli, kdy vám dítě málem vběhne pod auto, ale spíš ten, který vás udržuje v trvalém napětí: kromě nezdravého postoje k jídlu je to například nevyhovující práce a vztahy, vleklý zdravotní problém, ale i nedostatek spánku a přehnané sportování.

ovocné a zeleninové šťávy (4)
ovocné a zeleninové šťávy (4)

Putujte za zdravím s úsměvem

Možná do sebe dokážete kopnout panáka kopřivové šťávy a za pár vteřin už o tom nevědět, a to i když vám připadá nanejvýš nedobrá. Pak můžete být v klidu. V opačném případě opravdu nemá cenu dělat si násilí. Dejte si ráno to, na co máte největší chuť. Je to čistě ovocná šťáva nebo banánové smoothie s mléčnou čokoládou? Proč ne. Všichni víme, že ráno dělá den – a existuje lepší možnost, jak ho začít, než s radostí?

ovocné a zeleninové šťávy (3)
ovocné a zeleninové šťávy (3)

Experimentujte a hledejte ty nejlepší chutě

I neoblíbená šťáva se dá vylepšit pro případ, že se jí nechcete vzdát. Klíčem je objevit ty správné kombinace. Tím, že například do řepové šťávy přidáte ananas a citron, její léčivý účinek nijak neomezíte, zato si přece jen více pochutnáte.

receptář Sana horizontální odšťavňovač
receptář Sana horizontální odšťavňovač

Náš tip

Zkoušením nových receptů se dá skutečně snadno přijít na kombinace, o kterých byste si mysleli, že je v životě nepozřete. Najednou se stanou vašimi oblíbenými a my sami to můžeme potvrdit. Zkušeností z dlouholetého míchání šťáv jsme využili při sestavování receptáře, kde určitě najdete inspiraci i vy.

Publikováno: 9. května 2018