###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Rychlý tip, jak se detoxikovat s červenou řepou

Unavují vás teď po Novém roce všudypřítomné návody na řádnou detoxikaci, která se často neobejde bez zásadního odlehčení jídelníčku a pití nejrůznějších „lektvarů“? Jestli se nechcete moc omezovat, ale přitom byste pro sebe rádi něco udělali, s odšťavňovačem v kuchyni máte v podstatě vyhráno.

Očistné účinky mají totiž naprosto všechny druhy čerstvě vylisovaných šťáv – a nejvíc ty, které byly připraveny z tmavých plodů. Čím tmavší ovoce nebo zelenina je, tím je na poli detoxikace silnější.

Královnou očisty je ale červená řepa. A protože jsou její detoxikační účinky opravdu silné, je třeba s ní zacházet spíše jako s lékem.

Pokud tedy nejste na šťávu z červené řepy zvyklí, začínejte pozvolna – denně si připravte jen 100 ml a určitě je smíchejte ideálně s mrkvovou šťávou, která musí ve směsi převládat (min. 300 ml).

Teprve později množství šťávy z červené řepy opatrně zvyšujte. Když to totiž přeženete, může se objevit očistná reakce v podobě nevolnosti, pálení kůže a točení hlavy. Pokud se ale objeví i přesto, že jste dodrželi stanovené množství, vydržte! Nepříjemné příznaky časem vymizí a byla by škoda se kvůli nim červené řepě vyhýbat.

Kromě očistných schopností vám červená řepa nabízí:

  • výrazné posílení imunity
  • silnou prevenci proti rakovině (doporučuje se i přímo při léčbě a rekonvalescenci, protože chrání tělo před poškozením způsobeným chemoterapií a radioterapií)
  • schopnost snížit krevní tlak, hlavně při užívání společně s kvalitním včelím medem
  • podporu krvetvorby
  • podporu dobrého psychického stavu, což se zvláště v zimě opravdu hodí!

Pozor! Při problémech s močovými kameny nebo metabolickými vadami je vhodné se šťávě z červené řepy raději vyhnout, případně se poradit s lékařem. Diabetici by si zas měli dopřávat jen menší množství (z důvodu velkého obsahu sacharózy).

 

červená řepa
červená řepa
Publikováno: 12. ledna 2016