###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Rychlý tip: Šťáva z mladé pšenice je lepší než energy drink

Kafe nebo energy drink – to je slabota oproti čerstvé wheatgrass šťávě!

Zasadili jste si na Velikonoce pšenici nebo ječmen? Až vám osení doslouží coby dekorace, rozhodně ho nevyhazujte a zkuste si ho rozmixovat do smoothie, nebo odšťavnit. Mladá pšenice i ječmen jsou bohatou zásobárnou energie (po jejich konzumaci ožijete, takže si je dejte třeba před sportem nebo dlouhým dnem v práci) a obsahují spoustu vitamínů, minerálů a životadárný chlorofyl.

šťáva wheatgrass

Jak na to?

  1. Nastříhejte si několik hrstí osení asi centimetr nad zeminou.
  2. Pokud ho budete mixovat, přilijte k němu do mixéru vodu (tolik, aby výsledek byl tekutý).
  3. V případě odšťavňování můžete sunout trávu rovnou do plnicí trubice.

Pít wheatgrass samotnou, nebo s něčím?

Zelená wheatgrass šťáva nebo smoothie se dají pít samotné, ale protože chutnají po trávě, ne každý na to bude zvědavý. Pokud si tedy chcete i trochu pochutnat, přidejte ovoce, nebo zeleninu. Účinek wheatgrass šťávy se tím nesnižuje.

Skvěle chutná třeba s pomerančem, ananasem a klasicky s jablkem. Vlastně můžete vyzkoušet jakoukoli kombinaci podle toho, na co máte chuť. Pokud už jste zvyklí na zeleninové šťávy, může být váš mix i čistě zeleninový:

Pšeničný nakopávač

  • hrst mladé pšenice
  • 2 listy hlávkového, nebo jiného salátu
  • 1 řapíkatý celer
  • 4 mrkve

Suroviny omyjte. Jestliže se je chystáte odšťavňovat, nejdříve odšťavněte salát a celer a pak pokračujte střídavým vhazováním pšenice a mrkve. V případě přípravy smoothie vložte všechny suroviny do mixéru, přilijte vodu dle potřeby a rozmixujte.

Pozor: Mladou pšenici ani ječmen netrhejte na poli! Často bývá ošetřena chemickými postřiky.

Náš tip

Ideálním přístrojem pro lisování mladé pšenice a všech možných trav je jakýkoli dvouhřídelový odšťavňovač (např. Omega TWN nebo Angel Juicer), ale dobře vám v tomto případě poslouží i ruční odšťavňovač (pro občasné lisování např. Koju Juicer, pro častější používání je lepší Wheatgrass BL-30 nebo Z-Star). Dobré výsledky získáte samozřejmě i se šnekovým odšťavňovačem, ideálně horizontálním. Naopak odstředivé odšťavňovače jsou na lisování trav zcela nevhodné.

Publikováno: 18. dubna 2017