###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Sláva mrkvi! Šťáva z ní je vůbec nejhodnotnější

V posilujících a vitalizujících účincích je nedostižná. Pijte mrkvovou šťávu každý den a pokryjete tím zdaleka nejširší škálu svých existujících nebo potenciálních potíží.

„Karotková šťáva přispívá k normalizaci všech tělesných funkcí. Je nejlepším zdrojem vitamínu A, který může tělo rychle přijmout. Obsahuje také značné množství vitamínů B, C, D a K,“ píše se v knize Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy od Normana Walkera, průkopníka odšťavňování. V mrkvové šťávě dále najdeme: sodík, draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síru a křemík.

mrkvová šťáva

Hledáte cestu k zeleninovým šťávám? Začněte s mrkví

Pokud chcete do svých drinků propašovat nějakou tu zeleninovou složku, ale salát nebo červená řepa pro vás (nebo pro vaše děti) nepřicházejí v úvahu, zkuste mrkev. I když je sladká, dokáže stejně jako každá jiná zelenina snižovat glykemický index vašeho mixu, který je v případě čistě ovocných složek docela vysoký. Nicméně hlavním důvodem, proč nevynechávat zeleninu, jsou její léčivé a silně čisticí schopnosti.

Kolik mrkvové šťávy vypít?

Oficiální doporučené množství neexistuje, ale protože ani s vitamíny se to nemá přehánět, držte se orientačně na 2-5 sklenicích denně (platí obecně pro jakékoli šťávy). Speciálně mrkvovou nebo jinou zeleninovou šťávu zařazujte pozvolna. Pokud na ni nejste zvyklí a ze začátku to přeženete, může se dostavit nevolnost. Někteří kvůli této chybě mylně dojdou k názoru, že jim zeleninové šťávy nedělají dobře. Také je důležité pít šťávu nalačno, nebo aspoň 2 hodiny po jídle.

mrkvová šťáva 

S čím mrkvovou šťávu kombinovat?

Mrkvovou šťávu můžete pít samotnou, nebo ji kombinovat s jakoukoli jinou šťávou. Vždy to dopadne dobře, protože mrkev je chuťově univerzální. Mrkev s jablkem je klasika, se kterou klidně začněte i u dětí, výborně ale chutná i s pomerančem, ananasem nebo jen s citrónem.

Mrkev říznutá zázvorem

3 mrkve, 1 kolečko ananasu, 1 cm zázvoru

Ideální mix na probuzení po ránu, nebo na posílení po prodělaném nachlazení. Mrkve a zázvor pouze omyjte (ani jedno nemusíte loupat), z ananasu ořežte kůru. Pokud máte vertikální šnekový odšťavňovač, mrkve nakrájejte na tenké špalíčky – zpracují se lépe. Do ostatních odšťavňovačů může jít mrkev klidně v celku. Připravené suroviny střídavě vhazujte do odšťavňovače.

čerstvé šťávyNeodolatelná mrkev pro děti

3 mrkve, 1 banán, 2 pomeranče, šálek jahod

Koktejl, který vyžaduje trochu víc práce, než jen naházet kousky ovoce do odšťavňovače, ale věřte, že to stojí za to. Tohle vypije každé dítě a ještě bude chtít… ještě! Pokud máte horizontální šnekový odšťavňovač, vložte do něj homogenizační pouzdro a nejdřív zhomogenizujte banán. Pak vyměňte pouzdro za odšťavňovací síto a odšťavněte oloupané pomeranče, omyté mrkve a jahody (i se stopkami). Hotovou šťávu smíchejte s banánovým pyré. Pokud máte jiný odšťavňovač, odšťavněte na něm pomeranče, mrkve a jahody, šťávu přelijte do mixéru, přihoďte oloupaný banán a společně rozmixujte.

špenátová šťávaWalkerův šťávový grál: 300 g mrkve + 200 g špenátu

Možná nechcete své odšťavňování komplikovat a do odšťavňovače každý den nahážete to, co máte po ruce, nebo na co máte chuť. Rozhodně tím nic nezkazíte. Ale určitě byste měli vědět, že když spárujete mrkev se špenátem, zapůsobí příznivě při mnoha zdravotních potížích: při chudokrevnosti, alergiích, arterioskleróze, artróze, astmatu, bolestech hlavy a migrénách, zánětech horních i dolních cest dýchacích, cukrovce, ekzémech, hemoroidech, nachlazení, chřipce, nízkém i vysokém krevním tlaku, nebo při celkovém oslabení. Vlastně neexistuje orgán, kterému by mrkvovo-špenátová šťáva nedělala dobře, a neexistuje choroba, při které byste si tímto mixem ublížili. Pomůže dokonce i pochroumané psychice a lépe po něm usnete.

Publikováno: 8. března 2017