Hledáte odšťavňovač na rybíz, maliny, aronii?
Zavřít okno

Sportujete? Sacharidové nápoje převálcoval tomatový džus

Nedávno publikovaná studie řeckých a finských vědců přichází se závěrem, že pití tomatového džusu po tělesné námaze je účinnější než „vzpruha“ v podobě sacharidových nápojů.

rajčatový džus
rajčatový džus

Proč právě rajčata?

Rajčata jsou proslulá díky obsahu antioxidantů, které významně pomáhají při prevenci vzniku rakoviny či nemocí srdce. Avšak rajčata obsahují i sloučeninu zvanou lykopen, která patří mezi karotenoidy a způsobuje typické červené zabarvení.

Lykopen je velice účinný v boji proti kreatinin fosfokináze (CPK) a laktátdehydrogenáze (LDH), látkám, které jsou důležitými biologickými činiteli u několika různých chorob myokardu, a také cvičením navozeného poškození svalů.

Rajčatová šťáva má navíc pozitivní vliv i na některé další faktory, např. snižuje hladinu c-reaktivního proteinu (CRP), který signalizuje známky zánětu v těle, nebo homocysteinu, spojovaného s chorobami krevního oběhu.

rajčata
rajčata

Test absolvovalo 15 špičkových atletů

Dva měsíce kontrolovali výzkumníci tělesné funkce 15 profesionálních sportovců před, během a po tréninku. Devět z nich v průběhu i po dokončení tréninku pilo tomatový džus, zbylých šest nadále trénovalo s běžně užívanými sacharidovými (karbohydrátovými) nápoji.

Výsledky byly překvapivé – všech 9 atletů vykazovalo rychlejší svalovou regeneraci a hladina jejich krevního cukru klesla k normálu podstatně rychleji.

Jednoduchý recept pro zdraví

Výsledky podpořily i závěry předchozí švédské studie – ta zkoumala, zda tomatový džus ochrání tělo před volnými kyslíkovými radikály, které vznikají po silné tělesné námaze a jsou přímo či nepřímo spojeny se vznikem řady nemocí. Zjistilo se, že jako účinná prevence postačí jediná sklenka rajčatové šťávy za den.

Publikováno: 7. května 2013