###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Těhotné, pozor – s pořádným odšťavňovačem získáte až 2x víc kyseliny listové

Rozhodli jsme se zjistit, který odšťavňovač je pro nastávající maminky nejlepší, a nechali jsme je otestovat v laboratořích. A výsledek? Některé dokáží ze zeleniny dostat až dvakrát víc kyseliny listové než jiné. A to je rozdíl, který poznáte nejen vy, ale hlavně vaše dítě.

Pro lepší růst a vývoj

Kyselina listová je v těhotenství nesmírně důležitá – podporuje růst plodu, zlepšuje vývoj nervové tkáně a snižuje riziko vrozených vad nervového systému dítěte. Je důležitá zejména v prvních týdnech po početí dítěte a zhruba čtvrt roku před otěhotněním. Pokud tedy plánujete miminko, určitě nezapomínejte myslet na jeho zdraví už před otěhotněním.

Mother
Mother

Hodně kyseliny listové obsahují hlavně:

  • Vlašské, pistáciové a lískové ořechy
  • Vepřová játra a ledvinky
  • Listová a kořenová zelenina
  • Plísňové a měkké sýry
  • Obilniny
  • Některé druhy ovoce

 

Vyplatí se šťáva vlastní výroby

Nejlepší způsob, jak kyselinu listovou ze zeleniny získáte, je přitom odšťavením. Oproti zelenině v pevném stavu mají totiž šťávy dvě velké výhody:

  • rychleji a jednodušeji je strávíte
  • tělo z nich dokáže získat více živin (až 4x více)

A hlavně druhý bod je v těhotenství obzvlášť důležitý.

Angel Juicer
Angel Juicer

Nejlepší? Dvouhřídelový odšťavňovač Angel Juicer

Laboratorní text probíhal tak, že jsme vybrané odšťavňovače nechali „poprat“ s 1 kg mrkve. Nejlépe dopadl Angel Juicer 7500, který získal 3,01 µg kyseliny listové a hned za ním skončil Sana Juicer by Omega, který hranici 3 µg jen těsně nepřekonal. Kompletní výsledky najdete v tabulce na konci článku.

Přesné výsledky výtěžnosti kyseliny listové z odšťavňovačů

Pokud plánujete otěhotnět a chcete svému dítěti dopřát to nejlepší, určitě byste na to měli myslet a nepodceňovat ani takové maličkosti, jako je výběr nového odšťavňovače. Který vám poskytne nejvíce živin? Chybu neuděláte s dvouhřídelovým, ani se šnekovým.

 

Table of yield of folic acid out of 1 kg of carrots
Table of yield of folic acid out of 1 kg of carrots
Publikováno: 20. května 2014