###message
Novinka!
Zavřít okno

Testy odšťavňovačů: Řídíte se jimi při výběru?

Možná ani vám neuniklo, že v říjnovém čísle časopisu dTest je velký test odšťavňovačů. Dostáváme stále více dotazů, jaký máme na test názor a jestli tomu věřit.

Protože jsme se testování neúčastnili, nemůžeme se přímo vyjadřovat k výsledkům. Víme, že časopis dTest je mezi čtenáři dlouhodobě oblíbený a redakce považována za nestrannou. Nicméně některá tvrzení a hodnocení ve zmíněném testu jsou s našimi dlouholetými zkušenostmi skutečně v rozporu.

V oboru odšťavňovačů a technologií odšťavňování se pohybujeme více než 23 let a za ta léta jsme provedli spoustu srovnání. Díky tomu můžeme říci, že víme, co je možné a nemožné srovnávat a co je důležité sledovat.

testy odšťavňovačů
testy odšťavňovačů

Nesrovnávejme nesrovnatelné!

V první řadě není vhodné srovnávat technologie šnekových a odstředivých odšťavňovačů. Podle nás by bylo relevantnější otestovat každou skupinu zvlášť a neporovnávat tak mezi sebou přístroje, které lze už jen kvůli jejich odlišným lisovacím systémům porovnávat jen stěží.

Pokud by se v testu objevily například i dvouhřídelové odšťavňovače, výtěžnost z kořenové zeleniny by byla až o 40 % vyšší než u ostatních odšťavňovačů – ale to ještě nezaručuje, že budete s přístrojem spokojenější než například se šnekovým. Každý zákazník má jiné potřeby a podle toho je třeba vybírat odšťavňovač. Není možné univerzálně říci, který odšťavňovač je nejlepší. V každém případě nesrovnávejte nesrovnatelné!

Šnek nebo odstředivka?

Pomineme-li srovnávání dvou rozdílných technologií, nejvíce nás zaráží jednoznačné vítězství odstředivých odšťavňovačů nad šnekovými. Protože nám prošla rukama spousta přístrojů, jsme přesvědčeni o tom, že šnekové odšťavňovače jsou z hlediska kvality šťávy i jednoduchosti obsluhy pro běžného uživatele a standardní domácnost vhodnější volbou.

Každý by si měl udělat obrázek sám. Přesto za vše mluví zkušenosti zákazníků, kteří v minulosti používali odstředivku, poté přešli na šnekový odšťavňovač a dle ohlasů si tuto změnu nemůžou vynachválit.

Vhodnost typu odšťavňovače se liší i podle odšťavňovaných surovin

Výsledky testu v časopisu dTest částečně předurčil i výběr odšťavňovaných surovin, které byly vesměs tvrdší konzistence – jablka, mrkev, červená řepa, granátová zrníčka. Na tom, co budete nejčastěji odšťavňovat, totiž při výběru také záleží. Odstředivé odšťavňovače jsou na tyto suroviny přímo navrženy, takže mohou mít dobrou výtěžnost a bez problémů obstát.

Kdyby se ale otestovalo také odšťavňování listové zeleniny nebo některých drobných či tropických plodů (maliny, rybíz, ananas, kiwi), odstředivé odšťavňovače by v tomto případě za šnekovými zaostávaly a celkové hodnocení by nutně muselo být jiné. Výhoda šnekových odšťavňovačů totiž spočívá především v univerzálnosti.

šťávy
šťávy

Jaké šťávě dáte přednost?

Co se týká šťávy, šnekové přístroje jsou v testu hodnoceny negativně a odstředivé pozitivně. Kvalita šťávy je dána technologií odšťavňování – odstředivky pracují při vysokých rychlostech, při kterých se tvoří daleko více pěny a také se do šťávy dostává více vzduchu (a proto rychleji oxiduje). Oproti tomu šnekové odšťavňovače lisují suroviny šetrněji, takže šťáva je krémovější a neobsahuje téměř žádnou pěnu. Proto si myslíme, že hodnocení mělo vyznít pozitivně v případě šnekových odšťavňovačů.

Šnekové přístroje mají navíc vyšší výtěžnost z většiny surovin, odstředivé jim mohou konkurovat jen v případě kořenové zeleniny a jablek. Odstředivkám se na druhou stranu nedá upřít schopnost zpracovat moučná jablka, která byla delší dobu uskladněna například ve sklepě a ze kterých šnekové přístroje dělají pyré.

A čištění přístrojů?

Odstředivky mají ve většině případů velké díly, se kterými se ve dřezu těžko manipuluje. Síto bývá z mikrosíťoviny, plechu nebo plastu a kvůli struhadlu na spodním kotouči se vůbec nečistí dobře, navíc je potřeba dávat pozor, abyste se o struhadlo nezranili. Pokud máte kvalitní odstředivku a můžete ji po každém odšťavňování dávat do myčky, pak je čištění jednodušší – pravidelným mytím v myčce ale dochází k rychlejšímu opotřebení dílů. Šnekové odšťavňovače se myjí mnohem lépe. Díly stačí jen rychle opláchnout pod tekoucí vodou, případně lehce přejet kartáčkem a je hotovo. Čištění zabere cca 2-3 min.

Zarážející tvrzení testu

Níže ještě přikládáme vybrané úryvky z nezávislého testu, se kterými nemůžeme souhlasit.

  • „Přístroje šnekové jsou zase poměrně tiché, ale kvalita jimi vyrobených džusů za těmi z odstředivých pokulhává. Navíc jsou náročné na čištění.“
  • „U šnekových přístrojů byla kvalita výsledných nápojů celkově horší.“
  • „Mizerně si s výrobou některých druhů džusů poradila celá řada dalších šnekových odšťavňovačů, třeba Omega 8004.“
  • „Z hlediska obsluhy, snadnosti sestavení, plnění a celkového používání přístrojů se více osvědčily přístroje odstředivé. Řada šnekových měla problémy s plněním, některé i s používáním nebo sestavením. Největším hříšníkem se z hlediska uživatelského komfortu ukázal být šnekový přístroj Omega 8004 (8224), který získal v celkovém hodnocení obsluhy jako jediný z testovaných výrobků nedostatečnou známku.“
  • „U těch šnekových zpravidla zbytky ovoce či zeleniny ulpívaly na jednotlivých komponentech a čištění některých z nich zabralo ve srovnání s výrobou džusu stejný nebo dokonce delší čas.“
  • „Pro příjemnou práci s přístrojem, který sem tam potřebujete někam přenést nebo uložit, je ale ideální váha do pěti kilogramů.“ (naše poznámka: vyšší hmotnost je známkou poctivých materiálů)

Pokud vás zajímá celý test, najdete ho v říjnovém čísle časopisu dTest. Pro předplatitele je dostupný také na stránkách dTestu.

Jak si správně vybrat?

Spotřebitel, který se neorientuje v problematice jakýchkoli přístrojů, často rád spoléhá na recenze a odborné testy v časopisech i jiných médiích. V případě odšťavňovačů je nejdříve potřeba si zjistit, na co jsou jednotlivé systémy lisování vhodné a pak si ujasnit, který nejvíce vyhoví vašim potřebám. Při pročítání recenzí a testů konkrétních přístrojů je pak určitě lepší čerpat z více zdrojů a rozhodnout se podle těch tvrzení, která převažují. Ideální je vidět přístroj přímo v akci, což ne všichni prodejci umožňují – ale pokud ano, určitě toho využijte.

 

Publikováno: 29. října 2015