###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Víte, jaký je rozdíl mezi tuřínem a řepou?

Červenou řepu jste možná ochutnali ve školní jídelně, ale jedli jste někdy tuřín? A víte, jak vlastně tuřín vypadá? Na první pohled bývá hodně podobný červené řepě, jen uvnitř není červený, ale je světlý jako brambora. Seznamte se s oběma plodinami a s jejich léčivými účinky!

Turnip and beet
Turnip and beet

Vypadají podobně, chutnají podobně

Tuřín i červená řepa je kořenová zelenina, která není náročná na pěstování. Z obou plodin se konzumuje hlavně kořen, který má tvar koule. Červená řepa je na povrchu i uvnitř vždy zabarvená do fialova, tuřín má však několik odrůd různých barev.

Chuť tuřínu i řepy je nasládlá, mírně pikantní. Pokud jste ještě nejedli ani jedno z nich, podobá se třeba kedlubně. Obě zeleniny se hodí i do podobných receptů, můžete je třeba nakrájet na plátky a upéct na plechu v troubě. Přidávají se ale i do salátů nebo do polévek.

Tuřín pro lepší trávení, řepu proti rakovině

Tuřín ani řepa nepatří mezi nijak zvlášť oblíbenou zeleninu. Obě plodiny mají totiž pověst levných surovin, které se jedly hlavně v chudých časech. Je to ale velká škoda, protože co se cenných látek týče, tuřín i řepa jsou mnohem hodnotnější než dražší druhy zeleniny!

Tabulka zázračných vlastností

tuřín a řepa
tuřín a řepa

Připravte si čerstvou šťávu plnou zdraví

A jak si z řepy nebo tuřínu udělat chutnou šťávu? V první řadě potřebujete výkonný odšťavňovač. Doporučujeme vám šnekový odšťavňovač, který si poradí i s velmi tvrdou kořenovou zeleninou. Bulvy nakrájejte na menší kousky, a postupně vložte do přístroje.

Čerstvou řepovou šťávu si napoprvé raději trochu zřeďte vodou, její detoxikační účinek by mohl být až příliš silný. Při pročištění organismu totiž všechny škodlivé látky nejdříve prochází krví, to mnohdy vede k nepříjemným stavům, jako jsou migrény nebo horečka.

Odšťavněný tuřín klidně vypijte jen tak, nebo vyzkoušejte tento chutný recept:

  • 2 střední tuříny
  • 1 červená řepa
  • 3 mrkve
  • hrníček borůvek

Vše naházejte do kvalitního odšťavňovače a získáte krásně fialový nápoj plný antioxidantů, vitaminů a minerálů, který můžete pít každý den.

Publikováno: 22. dubna 2014