###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Zimní skořicové smoothie

Perfektní pro popíjení u krbu. Nebo aspoň pod teplou dekou.

winter-smoothie

Někteří si možná myslí, že smoothies se hodí připravovat spíš v létě – na osvěžení. My ale nesouhlasíme. Tyhle mixované nápoje jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů během celého roku. Navíc se dají připravit tak, aby neosvěžovaly, ale zahřály.

skořice
skořice

Koření do akce!

Koření v podobě skořice a muškátového oříšku je přesně tím, co tomuhle drinku dodává neodolatelnou zimní příchuť. Vlastně bychom ho mohli nazvat „Vánoce ve sklenici“. Pokud milujete skořici stejně jako my, klidně jí přidejte trochu víc, než je v předpisu – třeba půl lžičky. Se zvyšováním dávky zázvoru ale opatrně, hlavně pokud použijete čerstvý, který má o dost intenzivnější chuť než ten mletý.

dýně
dýně

Dýně: pečená, nebo čerstvá?

Dýni můžete použít buď pečenou, nebo čerstvou. V případě, že jste si vybrali pečenou verzi, vezměte dýni, nakrájejte požadované množství na větší kousky a dejte je na 45 minut do trouby vyhřáté na 165 °C. Dýně změkne a snadno z ní sloupnete slupku. Před přípravou smoothie ji ale nechte ještě malinko vychladnout. Pokud si chcete připravovat smoothie z pečené dýně častěji, upečte si klidně větší množství a část potom zamrazte. Samozřejmě můžete použít i čerstvou dýni. Chuť smoothie akorát nebude tak výrazná, zato ale nepřijdete o žádné vitamíny, které byste jinak ztratili pečením.

Recept na smoothie

Suroviny

  • 1 šálek pečené, nebo čerstvé dýně nakrájené na kousky (ořežte slupku!)
  • ½ šálku bílého řeckého jogurtu
  • 2 polévkové lžíce javorového sirupu
  • ¼ lžičky mleté skořice
  • ¼ lžičky mletého muškátového oříšku
  • ¼ lžičky mletého zázvoru, nebo špetku čerstvě nastrouhaného zázvoru
  • ½ šálku mandlového mléka (můžete nahradit kravským)
  • 1 šálek ledu (volitelné)
  • 1 skořice celá (volitelné)

Postup

Dejte do mixéru všechny suroviny v pořadí, v jakém jsou v seznamu výše (kromě celé skořice). Jestliže se neobejdete bez osvěžujícího efektu, nevynechte ani led. Mixujte tak dlouho, dokud není smoothie zcela hladké. Doba mixování závisí na tom, jak výkonný máte mixér, a také na tom, jestli jste použili pečenou, nebo čerstvou dýni (mixování čerstvé dýně bude trvat déle). Pokud chcete zachovat ve smoothie maximum živin, použijte vakuový mixér Vidia, ve kterém jsme připravovali smoothie i my. Výsledek bude velmi jemný a krémový. Smoothie přelijte do sklenice, a jestli chcete, vhoďte do ní pro ozdobu jednu skořicovou tyčinku.  

Publikováno: 2. února 2017