Hledáte odšťavňovač na rybíz, maliny, aronii?
Zavřít okno

Jak využít odpad z odšťavňování: Celerová pleťová maska

Odpad z řapíkatého celeru nevyhazujte. Udělejte si z něj hydratační masku s hojivými účinky.

Pokud často odšťavňujete řapíkatý celer, možná se ochuzujete o jeho sekundární benefit. Tím je odpad, který můžete dále využít. Jednou možností je přidat ho do zeleninového vývaru, do omáčky nebo použít jako hlavní ingredienci do pečených krekrů. Ale můžete si z něj vyrobit i luxusní kosmetickou masku s hydratačními a regenerujícími účinky. Pojďme na to, maska bude hotová za méně než minutu!

00000IMG_00000_BURST20190418114232721_COVER
00000IMG_00000_BURST20190418114232721_COVER
Depositphotos_3771593_original
Depositphotos_3771593_original

Maska na akné, ucpané póry i vrásky

Když odšťavníte řapíkatý celer, zůstane vám odpad, který se dá dále využít.

 • Pro pleť jsou cenné hlavně obsažené fytonutrienty, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky.
 • Celerová drť vyhladí pokožku a zklidní klubající se pupínky.
 • Dodá pleti vitamín K, C a B6, hořčík a mangan.
 • Obsahuje i kyselinu pantothenovou, která je v kosmetice běžně využívána pro své hojivé účinky - takže zafunguje i v případě, že jste s nějakým tím pupínkem nevydrželi a rozrýpali ho :)

Celerovou drť doplníme bílým jogurtem, který obsahuje kyselinu mléčnou. Ta zase působí jako skvělý exfoliant! Zbaví pleť odumřelých kožních buněk, a to šetrně a bez rizika vzniku popraskaných žilek, jako je tomu při používání mechanického peelingu (s brusnými zrníčky). Po exfoliaci je pleť zářivá a méně náchylná k ucpávání pórů a předčasnému stárnutí. Účinek exfoliace poznáte tak, že pleť bude na dotek čím dál hladší.

Další ingrediencí je med, který působí antibakteriálně a je dalším výborným pomocníkem proti akné.

Depositphotos_5005288_original
Depositphotos_5005288_original

Extra hydratace s okurkou

Pokud chcete svoji pleť pořádně hydratovat, odšťavněte ještě okurku a odpad z ní přimíchejte do masky. Posílíte tím i její hojivé účinky. A jestli chcete být jó styloví, odložte si stranou dvě kolečka a až budete odpočívat s maskou na obličeji, položte si je na oči. Okurka se v boji proti otokům a kruhům pod očima nepoužívá už po staletí jen tak pro nic za nic!

image (1)
image (1)

Suroviny

 • 1 svazek řapíkatého celeru
 • 1 okurka (pokud chcete)
 • 1 lžíce bílého jogurtu
 • 1 lžíce medu
00000IMG_00000_BURST20190418115251567_COVER
00000IMG_00000_BURST20190418115251567_COVER

Postup

 1. Odšťavněte celer (a okurku).
 2. Odpad dejte do cedníku a rukou z něj vymačkejte nadbytečnou vodu.
 3. Důkladně vmíchejte jogurt a med.
dan a krista 2
dan a krista 2

Aplikace na pleť

 1. Očistěte pleť a před nanesením prohněťte masku ještě rukama, dokud nebude připomínat pastu.
 2. Naneste na obličej. Pokud maska na pleti nedrží, mezi prsty z ní vymačkejte vodu, aby byla sušší. Můžete přidat i med.
 3. Nechte působit 10-15 minut, potom sundejte masku z obličeje rukama.
 4. Opláchněte obličej.
spenat
spenat

Co ještě vyzkoušet?

Do celerové masky můžete přidat odpad z dalšího ovoce nebo zeleniny podle toho, co vaše pleť potřebuje.

 • Citrón: Při odšťavňování celeru přidejte půlku oloupaného citrónu. Funguje jako enzymatický peeling (exfoliace) a odstraňuje nadbytečný maz.
 • Ananas: Obsahuje silné ovocné kyseliny, které poskytnou pleti důkladnou exfoliaci. Do celerové masky přidejte jen trochu ananasového odpadu a nenechávejte ji na obličeji déle než několik minut.
 • Papája: Je známá pro své projasňující účinky a odstraňování diskolorací (fleky na pleti). Při odšťavňování použijte půlku papáji. Mimochodem její odpad dodá masce hladkou konzistenci, díky které ji snáze aplikujete.
 • Špenát: Obsahuje retinol, který vyhlazuje pleť a zvyšuje tvorbu kolagenu. Unavenou a zralou pokožku krásně vypne.
Sana EUJ-707 matte black profile
Sana EUJ-707 matte black profile

Jaký odšťavňovač je nejlepší na řapíkatý celer?

Odšťavňování řapíkatého celeru jsme nedávno testovali, a tak se můžete podívat na výsledky a shrnutí. V testu figurovaly čtyři nejběžnější lisovací technologie: odstředivka, horizontální šnekový, vertikální šnekový a dvouhřídelový odšťavňovač. Pokud vám jde jen o šťávu, dobrou práci odvedou všechny, akorát z odstředivky nezískáte odpad vhodné konzistence pro výrobu masky - drť z celeru často obsahuje i velké nezpracované kousky. Naopak s nízkootáčkovými přístroji bude konzistence hladká.

Řapíkatý celer se nejjednodušeji odšťavňuje s horizontálním šnekem, protože v jeho případě nené nutné krájet celer na malé kousky. I čištění je nejrychlejší.

VIDEO: Hojivá pleťová maska z celerové drti

Odšťavňovač je skvělým prostředkem, jak získat materiál pro výrobu pleťové masky. Celer se při lisování rozdrtí, čímž se naruší jeho buněčná struktura. Znamená to nejen uvolnění maxima cenných látek do šťávy - tytéž látky připravené k vašemu využití jsou i v odpadu. Když si dáte drť na pleť, účinné látky do sebe vtáhne jako houba. Ve videu uvidíte, jak se Danovi pleťová maska líbila! Byl vyloženě nadšen... :)

Publikováno: 6. května 2019