###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Které odšťavňovače se čistí nejlépe?

Při výběru odšťavňovače je dobré zajímat se o několik důležitých věcí: jakou šťávu získáte, jak náročná je obsluha přístroje, jak je spolehlivý, jestli cena odpovídá kvalitě… Ale snad ještě důležitější je zjistit si, jak se vám bude čistit. Už jsme se totiž mnohokrát předsvědčili o tom, že čím hůře se odšťavňovač čistí, tím dříve ho přestanete používat. Pro vaši orientaci jsme seřadili odšťavňovače podle jejich náročnosti na údržbu od nejlepšího po nejhorší.

Sana Juicer EUJ-707
Sana Juicer EUJ-707

#1 Horizontální šnekové odšťavňovače

První místo patří jednoznačně horizontálním šnekovým odšťavňovačům. Super rychle se rozebírají a mají pouze malou plochu síta, takže ho máte vykartáčované za pár vteřin. Ostatní díly, jako je odšťavňovací komora, šnek a držák síta, stačí už jen jednoduše opláchnout pod tekoucí vodou.

Sana Juicer EUJ-808
Sana Juicer EUJ-808

#2 Vertikální šnekové odšťavňovače

Také vertikální šneci jsou poměrně oblíbení, pokud se bavíme o snadnosti čištění. Kvalitnější přístroje mají integrované silikonové stěrky, které už během odšťavňování neustále pročišťují síto. Většina vertikálů má navíc uzávěr vývodu šťávy, který můžete po odšťavňování zavřít a pak do odšťavňovače za chodu nalít vodu. Tu po chvíli vypustíte, čímž z komory vyplavíte největší nečistoty. Tahle vychytávka se dá použít nejen v rámci předčištění, ale také mezi přípravami dvou různých receptů. Vertikály řadíme na druhé místo proto, že se nerozebírají tak rychle jako horinzontály a mají větší plochu síta, kterou je nutné očistit. Není to ale nic obtížného – jakmile získáte grif, budete mít vyčištěno raz dva.

Angel Juicer 7500
Angel Juicer 7500

#3 Dvouhřídelové odšťavňovače

Dvouhřídelové odšťavňovače se skládají z většího počtu dílů, a tak je jejich rozebírání zase o něco zdlouhavější, než v předchozích dvou případech. Zdlouhavější a pracnější je i čištění, a to kvůli velikosti a tvaru síta. To je většinou dlouhé a úzké a pro jeho důkladné vyčištění je třeba použít štětku. Nicméně mezi jednotlivými dvouhřídelovými modely mohou být velké rozdíly. Zatímco čištění Angel Juiceru nebo Green Star Elitu může být kvůli standardně většímu sítu docela nepohodlné, Omega TWN 32 se čistí snáze – podobně jako horizontální šnekové odšťavňovače.

odšťavňovač Vidia CJ-001
odšťavňovač Vidia CJ-001

#4 Odstředivé odšťavňovače

Na základě dlouholetých zkušeností s odšťavňováním musíme potvrdit, že čištění odstředivých odšťavňovačů zabere suverénně nejvíc času. Sice se obvykle rychle rozebírají (často rychleji než jiné typy odšťavňovačů), problém je ale ve velké ploše síta a také ve vysokých otáčkách. Kousky ovoce a zeleniny jsou ve vysoké rychlosti mrštěny proti sítu, a proto zbytky vlákniny ulpí v jeho otvorech opravdu důkladně. Abyste se těchto zbytků úplně zbavili, často se nevyhnete usilovnému drhnutí kartáčkem, případně hrubou stranou houbičky. Čištění je o něco jednodušší, pokud je síto celonerezové (např. Vidia Juicer). Také je pravda, že čím déle odšťavňovač používáte, tím se čištění zkracuje, protože už víte, jak na to. Pokud plánujete pořízení odstředivky, rozhodně se nejdřív podívejte na nějaké recenze nebo videa, kde uvidíte náročnost jejího čištění na vlastní oči. Doporučujeme také hledat modely se samostatnou nádobou na drť (ne integrovanou), protože umožňují kontinuální odšťavňování. Naopak v případě integrované nádoby je třeba odšťavňování přerušit vždy, když se naplní odpadem, odšťavňovač rozebrat a nádobu vyprázdnit - je to zkrátka údržba navíc. Teprve po opětovném sestavení můžete opět pokračovat v odšťavňování.

Jak pořádně vyčistit odšťavňovač?

Ať si koupíte jakýkoli odšťavňovač, každý bez rozdílu bude občas potřebovat důkladnější vyčištění. Na dílech se totiž časem utvoří usazeniny, kterým nezabráníte, i když budete při čištění poctiví. Ale nebojte, většinou stačí jen namočit díly do roztoku, a usazeniny se rozpustí samy. Podívejte se na video, jak na to!

čištění odšťavňovačů

Publikováno: 23. února 2017