Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Pomoc odšťavňováním: Premenstruační syndrom

Rady, čemu se v kritickém týdnu vyhnout, co začít dělat a co přesně odšťavňovat, jsou založené na klinických studiích. Vyzkoušejte jejich účinnost.

Pomoc odšťavňováním: Premenstruační syndrom
Pomoc odšťavňováním: Premenstruační syndrom

Co je to PMS

Premenstruační syndrom (PMS) označuje nevítané příznaky, které doprovázejí menstruační cyklus a obvykle se objevují v týdnu před menstruací. Někdy i dříve.

Příčiny a příznaky

Ženy, které trpí premenstruačním syndromem, obvykle trápí změny nálad, bolesti hlavy, podrážděnost, nadýmání, chutě na sladké, únava, nesoustředěnost, přecitlivělost. Příznaky se projevují v různé závažnosti. Děje se tak proto, že týden před menstruací poklesnou hladiny estrogenu a progesteronu. Je narušena i produkce serotoninu.

Pomoc odšťavňováním: Premenstruační syndrom
Pomoc odšťavňováním: Premenstruační syndrom

Čemu se vyhnout

I když je to těžké, vyhýbejte se

 • soli
 • sladkostem
 • průmyslově zpracovaným potravinám
 • stresu

Co zařadit

Jedna studie ukázala, že nízkotučná rostlinná strava dodržovaná po dva menstruační cykly zmírní příznaky PMS. Ženy nejdřív dva měsíce jedly, jak jsou zvyklé, pak na dva měsíce nasadily rostlinnou stravu. Poté se měly opět na dva měsíce vrátit ke své stravě. Některé ženy se ale cítily o tolik lépe, že návrat odmítly. Tolik průběh studie. Neznamená to, že se musíte stát vegetariánem, ale určitě vám prospěje zařadit více těchto potravin. zvlášť v kritickém týdnu před menstruací:

#1 Zásadotvorné potraviny

Snažte se mít v jídelníčku co nejvíc potravin se zásaditým pH (ovoce, zelenina, lněný a olivový olej, med, zelené a bylinné čaje, houby, proso, divoká rýže, kozí sýr...). Nejlepší je poměr 80/20 (80 % zásadotvorných potravin, 20 % kyselinotvorných).

#2 Avokádo

Doplní esenciální mastné kyseliny, které zmírňují příznaky PMS.

#3 Banány

Bylo dokázáno, že zmírňují příznaky PMS.

#4 Červená řepa

Má blahodárné účinky na krev a je skvělým pomocníkem pro všechny ženy s menstruačními problémy.

#5 Kokosový olej

Abyste zaznamenala nějaký účinek, denně zkonzumujte 1-2 lžíce. Účinek potvrdil rozsáhlý výzkum.

#6 Fenykl

Další vynikající stavitel krve. Zároveň ulevuje od nadýmání.

#7 Listová zelenina

Studie zjistily, že šťáva z listové zeleniny - a zvlášť té tmavé - je pro ženy trpící PMS a bolestmi hlavy obzvlášť užitečná.

#8 Fenylalanin

Tato aminokyselina zmírňuje řadu psychických i fyzických projevů PMS. Vyskytuje se v čokoládě, rybách, mléčných výrobcích, sýrech, oříšcích, zelených potravinám, třeba v mladém ječmeni. Najdete ho např. i v aspartamu (umělé sladidlo).

#9 Čaj z maliníku

Tento čaj si mezi sebou doporučují hlavně těhotné ženy, ale prospěšný je i ženám s PMS. Uvolňuje děložní svaly, čímž napomáhá proti křečím.

#10 Vitamíny a minerály

Nejdůležitější proti PMS je mít dostatek zinku, B6 a hořčíku. Tuhle kombinaci najdete v borůvkách, nektarinkách, cuketách a fenyklu. Další studie zjistily, že vitamíny B6 a E a minerály vápník a hořčík pomáhají při citlivosti prsou, úzkosti, depresích, únavě, bolestech hlavy a chutích na sladké.

#11 Jóga

Jóga je skvělý způsob potírání stresu a menstruačních problémů. Ideální cvičení pro ženy! Takže pokud máte chuť, rozbalte podložku a protáhněte se.

Co odšťavňovat

 • červená řepa (krev, nervozita, únava, vitamín E, hořčík, zinek)
 • listová zelenina (krev, nervozita, bolesti, únava, vitamín E, vitamín B6, hořčík, vápník, zinek)
 • fenykl (nadýmání, křeče, oteklost, vitamín B6)
 • mrkev (univerzální zelenina na všechno - lépe to říct neumíme)
 • špenát (nadýmání, vitamín B6, vápník, hořčík)
 • petržel (menstruační poruchy, nadýmání, vitamín E, vápník, hořčík)
 • okurka (oteklost, vitamín B6, hořčík, vápník, zinek)

Jaký odšťavňovač vybrat?

Protože se na problémy s PMS doporučuje hlavně kořenová a listová zelenina a bylinky, nejpohodlnější je vybrat si horizontální šnekový odšťavňovač. Ten je nejuniverzálnější - zvládne všechny výše uvedené suroviny, a když dostanete chuť na ovoce, odšťavní i to! Jablka, citrusy, ananas, melouny, hrozny...

VHODNÉ ODŠŤAVŇOVAČE

 • odšťavňovač Sana 707: univerzální, čištění do 1 minuty, mnoho funkcí navíc (zmrzlina, těstoviny, ořechová másla, lisování oleje)
 • odšťavňovač Sana Supreme: ještě více univerzální, pokročilejší motor, snadné čištění, několik funkcí navíc (zmrzlina, ořechová másla), na rozdíl od ostatních zvládá samotné bobuloviny (rybíz, jahody, maliny, ostružiny...)
 • odšťavňovač Vidia SJ-002: ekonomicky výhodnější varianta
šnekový odšťavňovač sana 707
šnekový odšťavňovač sana 707

Upozornění

Obsah tohoto článku má sloužit pouze k informativním účelům. Neposkytujeme žádné lékařské rady ani nenahrazujeme odbornou lékařskou pomoc a konvenční léčbu. Výsledky či zdravotní účinky vzniklé na základě použití informací v tomto článku není možné zaručit, předvídat ani předpokládat. Uvedené rady mohou sloužit jako doplněk vaší léčby, ale ne jako náhrada. Nevysazujte například své léky bez porady s lékařem.

Zdroj: juicemaster.com

Jak vybrat nejsladší meloun?
Jak vybrat nejsladší meloun?
Odšťavňování rybízu | Jaký odšťavňovač vybrat?
Odšťavňování rybízu | Jaký odšťavňovač vybrat?
Publikováno: 21. června 2022