###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Kalendář sezónnosti ovoce a zeleniny – PODZIM

Jako poslední pozdrav léta si ještě nyní můžete na zahradách natrhat rajčata, papriky nebo cukety. Na trzích se objevuje typické podzimní ovoce jako švestky nebo hroznové víno. Velkou výhodou je, že teď nejsou předražené jako na jaře.

280
280

Jablka, hrušky, švestky - stačí si jen vybrat

Symbolem podzimu jsou jednoznačně jablka. Využijte toho, že jsou levná a uskladněte je ve sklepě - později v zimě už seženete jen ty z dovozu. Jablka ze sklepa jsou dobrá třeba do štrůdlu, žemlovky, nebo jen tak ke svačině, ovšem k odšťavnění se moc nehodí, protože po delším skladování obsahují menší podíl vody. Pokud máte na zahradě padaná jablka, vyrobte si z nich domácí mošt.

Stromy v sadech jsou také obsypané švestkami a hruškami. A při výpravě do přírody si snadno nasbíráte plnou tašku vlašských nebo lískových oříšků. Večer je můžete doma s dětmi společně louskat a vyprávět si u toho třeba pohádky.

Oranžová strašidla ze zahrady

Ale i na záhonech se na podzim stále něco děje a zpoza velkých listů vykukují oranžové dýně.

  • Velké se hodí na halloweenské lucerny, ty menší hokkaido skvěle využijete v kuchyni.
  • Dobře uskladněné vám vydrží celou zimu.

Je čas také na sklízení kořenové zeleniny - šťávy teď můžete mít plné čerstvé mrkve, celeru, řepy a odvážnější z vás i petržele. Petržel se pyšní mnoha zdravotními benefity, ale pokud se její chuti v koktejlu trochu bojíte, přihoďte do odšťavňovače spolu s další zeleninou nebo třeba jablky jen malou snítku a potom jí možná ani neucítíte.

Stejně jako na jaře a v létě, i na podzim jsme pro vás přichystali tabulku s přehledem našeho sezónního ovoce a zeleniny.

podzim2
podzim2
podzim3
podzim3

Malá nápověda k tabulkám:

  • Zelená barva označuje sezónnost na jaře, žlutá barva sezónnost v létě, hnědá barva označuje podzimní sezónnost.
  • Šedá barva ukazuje dobu skladování a tedy i dostupnost českých plodů v obchodech.

Seznam jistě není úplně kompletní. Budeme proto rádi, když nám napíšete a tabulku společně doplníme o další podzimní ovoce a zeleninu.

Na podzim začíná i hlavní sezona citronů, pomerančů a mandarinek. Tropickému ovoci se však v tabulce záměrně vyhýbáme, protože chceme upozornit na to, že i na českých zahradách roste mnoho skvělých plodů, které stojí za to využívat.

Publikováno: 24. září 2015