###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Odšťavňování a ekzém: Pomůžou čerstvé šťávy? A které pít?

Ovoce a zelenina obsahují antioxidanty a protizánětlivé látky. A přesně ty jsou důvodem, proč odšťavňování může při ekzému hodně pomoci. Čtěte, co a jak.

Odšťavňování a ekzém: Pomůže? A které šťávy pít?
Odšťavňování a ekzém: Pomůže? A které šťávy pít?

Můžou čerstvé šťávy působit na příznaky ekzému?

Ačkoli základní příčina ekzému není na 100 % objasněná, výzkum z roku 2019 naznačuje, že k němu může přispívat zánět v těle. Výzkum z roku 2020 zas prokázal hlavní roli antioxidantů při zvládání zánětů kůže. Antioxidanty obecně zmírňují záněty v těle, a tedy i ty na kůži.

A protože čerstvé ovocné a zeleninové šťávy bohatě obsahují antioxidanty a protizánětlivé sloučeniny, mohou být v případě výskytu ekzému opravdu účinnou pomocí.

  • Se šťávou do sebe dostanete víc antioxidantů, než když jíte ovoce v celku. Vypít dvě sklenice šťávy je holt jednodušší, než sníst kilo ovoce a zeleniny.
  • Antioxidanty, vitamíny a minerály se vstřebávají velmi rychle (nalačno do 15 minut).
  • Výsledkem je posílená imunita a zmírnění zánětu, což potenciálně omezuje vzplanutí ekzému.

Které šťávy pít při ekzému?

Doporučení následujícího ovoce a zeleniny pocházejí od odborníků ze spolehlivého, pravidelně revidovaného serveru Healthline.com.

jablečná šťáva
jablečná šťáva

Jablečná šťáva

Jablka jsou bohatá na kvercetin, což je antioxidant, který působí jako silný protizánětlivý prostředek. Konzumace jablečné šťávy může pomoci zmírnit zánět spojený s ekzémem a zklidnit příznaky.

Tip: Neodšťavňujte moučná (uskladněná) jablka, pokud máte nízkootáčkový odšťavňovač. Brzy by se zahltil a místo šťávy byste získali spíše pyré. Na moučná jablka je vhodný například odšťavňovač Sage nebo hydraulické moštovače - oba dokážou vylisovat kila moučných jablek. Na čerstvá jablka (lisovaná co nejdřív po sklizni nebo nákupu) jsou ideální šnekové odšťavňovače, ze kterých získáte kvalitní šťávu bez pěny.

šťáva z bobulovin
šťáva z bobulovin

Šťáva z bobulovin

Bobule jsou plné antioxidantů známých jako antokyany. Tyto drobné plody mají velkou moc, pokud jde o zdraví pokožky. Antokyany dodávají bobulím nejen zářivou barvu. Bylo prokázáno, že bojují proti zánětu, což může pomoci při léčbě příznaků ekzému.

Tip: Na současném trhu je Sana Supreme asi jediným odšťanovačem, který vylisuje samotné bobuloviny (rybíz, maliny, ostružiny atd.). Ostatní odšťavňovače je vylisují taky, ale jedině v menším množství a v kombinaci s jiným ovocem a zeleninou. Jediné zcela nevhodné odšťavňovače na bobule jsou odstředivky.

kapustová a špenátová šťáva
kapustová a špenátová šťáva

Kapustová a špenátová šťáva

Jak kapusta, tak špenát jsou plné vitamínu A, vitamínu C a vitamínu K, které mají antioxidační vlastnosti. Tato zelenina také obsahuje množství protizánětlivých sloučenin, které mohou zklidnit vzplanutí ekzému. Šťávu můžete osladit přidáním kousků jablka nebo mrkve.

Špenát (a někdy i kapusta) se většinou uvádí v seznamech potravin, které mají vyšší obsah histaminu (tedy by měly mít potenciál ekzém zhoršovat). Například tato studie ale naznačuje, že vodný špenátový extrakt má zároveň antialergickou aktivitu (tím, že kontroluje degranulaci tzv. žírných buněk). Kromě spolehlivého zdroje healthline.com doporučuje špenát, kapustu a celkově listovou zeleninu na ekzém i Anthony William.

celerová šťáva
celerová šťáva

Celerová šťáva

Celerová šťáva se v posledních letech stala celosvětovým trendem – a je k tomu dobrý důvod. Celer je nabitý vitamínem K a antioxidanty. Takže i ten blahodárně působí proti projevům ekzému.

Tip: Pokud chcete odšťavňovat samotný celer (třeba v rámci kúry Anthonyho Williama), nejvhodnější je šnekový odšťavňovač Sana 707. Pro nejlepší výsledky nakrájejte stonky na 3 cm dlouhé kousky. Ostatní odšťavňovače zpravidla vyžadují krájení na velmi malé kousky, případě nezvládnou odšťavnit celer samotný.

mrkvová šťáva
mrkvová šťáva

Mrkvová šťáva

Ať už máte jakýkoli zdravotní problém, buďte si jisti, že nasadit mrkvovou šťávu bude pro tělo jedině plus. Mezi všemi druhy šťáv je svatým grálem. A jak pomůže zdraví pokožky? Má vysoký obsah beta karotenu, který lze přeměnit na vitamín A a další antioxidanty. Tyto živiny jsou pro kůži klíčové, pomohou tělu bojovat proti zánětu a s tím i zmírnit příznaky ekzému.

Tip: Pokud budete pravidelně odštavňovat kořenovou zeleninu, volte jedině horizontální šnekový, případně dvouhřídelový odšťavňovač. I kvalitní odstředivka poslouží dobře. Vertikální šnekové odšťavňovače jsou naopak na pravidelné zpracování mrkve nevhodné (zvládnou ji, ale nadměrně se opotřebovávají).

Můžou čerstvé šťávy ekzém i zhoršit?

I když odšťavňování často až zázračně upraví různé zdravotní problémy, není všelékem. U některých lidí může příznaky ekzému skutečně zhoršit, a to v závislosti na jejich individuální citlivosti na jednotlivé druhy ovoce a zeleniny. Jako dráždivé se nejčastěji uvádí například rajčata, jahody nebo citrusy.

šnekový odšťavňovač Sana 707
šnekový odšťavňovač Sana 707
kontakt eujuicers
kontakt eujuicers

Zdroj: Hlavním zdrojem pro tento článek je healthline.com, důvěryhodný server podávající pouze výzkumem podložené informace, navíc pravidelně revidované odborníky. Článek o ekzému revidovala registrovaná dietoložka Amy Richter, která se specializuje na kožní onemocnění a zdraví střev.

Upozornění

I přes podložená doporučení konkrétních druhů ovoce a zeleniny výše je třeba zohledňovat individuální stav a zkušenosti, zvlášť v případě ekzému, kdy každý jedinec může být citlivý na různé potraviny a v různé míře. Obsah tohoto článku má sloužit pouze k informativním účelům. Nenahrazujeme odbornou lékařskou pomoc a konvenční léčbu. Výsledky či zdravotní účinky vzniklé na základě použití informací v tomto článku není možné zaručit, předvídat ani předpokládat. Uvedené rady mohou sloužit jako doplněk vaší léčby, ale ne jako náhrada. Nevysazujte například své léky nebo nedělejte zásadní stravovací změny bez porady s lékařem.

Publikováno: 28. srpna 2023