Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Kalendář sezónnosti ovoce a zeleniny – ZIMA

Zima sice podle kalendáře začala už v prosinci, teploty tomu ale příliš neodpovídaly. S přehledem zimních plodin proto přicházíme až nyní a máme k tomu ještě jeden dobrý důvod - před Vánoci měl každý plnou hlavu dárků a péče o vlastní zdraví šla často trochu do pozadí. V lednu je ale nejvyšší čas vše napravit - klesají teploty a naopak se zvyšují počty nemocných.

Dnešním dílem končí náš seriál o sezónnosti ovoce a zeleniny. Možná si řeknete, že v zimě nic neroste a tudíž není co odšťavňovat. Zdroje jsou přitom hned tři:

  1. uskladněné ovoce a zelenina (zejména kořenová zelenina a podzimní ovoce),
  2. čerstvé bylinky v květináčích (můžete je pěstovat celý rok),
  3. dovážené plodiny.


Přestože jsme se dosud v našem seriálu dováženým plodinám vyhýbali, v zimě po nich můžete bez výčitek sáhnout. Naše tělo totiž potřebuje dostatek vitamínů, které získá například z citrusových plodů. Takže stop výmluvám a vzhůru k odšťavňovači!

onion-potato-garlic
onion-potato-garlic

Experimentujte s kořenovou zeleninou

Pokud jste přes léto a podzim nezaháleli, jistě máte sklep plný českých brambor, cibule, mrkve nebo červené řepy. Zatímco šťáva z mrkve a řepy patří mezi klasiky, v zimě zkuste experimentovat s neobvyklými, ale extra zdravými šťávami z cibule, brambor a česneku.

Jestliže nemáte sklep nebo si kořenovou zeleninu nepěstujete na zahradě, v obchodech bez problémů seženete české plody v BIO kvalitě. Z ovoce se zaměřte hlavně na česká jablka a hrušky.

I v lednu seženete čerstvou zeleň

Přestože si uskladněné plodiny zachovávají velké množství vitamínů, čerstvým se nic nevyrovná. Doma si proto pěstujte mátu, řeřichu a třeba i polníček. Pár lístků čerstvých bylinek ozvláštní každou šťávu.

Na sezónní zelené šťávy můžete využít i kapustu, zelí, kedlubnu nebo pórek.

sezonnost-zima-zelenina
sezonnost-zima-zelenina
Obrázek 1267
Obrázek 1267

Nápověda k tabulkám

  • Zelená barva označuje sezónnost na jaře, žlutá barva sezónnost v létě, hnědá barva na podzim a modrá barva označuje sezónnost zimní.
  • Šedá barva ukazuje dobu skladování a tedy i dostupnost českých plodů v obchodech.

Seznam plodin jistě není úplně kompletní. Budeme proto rádi, když nám napíšete a tabulku společně doplníme o další ovoce a zeleninu.

Publikováno: 13. ledna 2016