###message
Pohodlněji už to asi nepůjde...
Zavřít okno

Desatero pro líné odšťavňování

Usnadněte si práci, jak jen můžete, aby vás to bavilo i po letech! Tady máte 10 tipů k přípravě ovoce a zeleniny, k výběru správného odšťavňovače i ke skladování šťávy. Všechno proto, abyste trávili odšťavňováním jen nejnutnější dobu.

Desatero pro líné odšťavňování
Desatero pro líné odšťavňování
1
1

#1 Neodstraňujte jádřince

Jádřince z jablek a hrušek odšťavňovači neublíží, takže se jejich vykrajováním nezdržujte. Odstraňte jen stopky a ovoce překrojte nadvakrát (na čtvrtky).

2
2

#2 Neloupejte kiwi

Dokud není kiwi příliš měkké, odšťavníte ho snadno. Vůbec ho totiž nemusíte loupat! Stačí překrojit napůl a odšťavňovač sám oddělí slupku do odpadu. Včetně chloupků!

3
3

#3 Neškrábejte mrkev

Je to zbytečné. I když je mrkev od hlíny, strčte ji pod tekoucí vodu a nečistoty odstraňte promnutím v rukou nebo ještě lépe pomocí čisticích rukavic. Pokud chcete mrkev odšťavňovat často, jakožto lenoch budete šťastnější s horizontálním šnekovým odšťavňovačem. Ten pojme celé mrkve bez krájení.

4
4

#4 Odšťavňujte bez pěchování

Pokud je pro vás prioritou pohodlné plnění, vyberte si vertikální šnekový odšťavňovač. Kousky surovin do něj budou padat samy a pěchování nebude skoro vůbec potřeba. Popostrčit musíte snad jen listovou zeleninu, nebo když se v trubici něco vzpříčí. Akorát pozor na vertikály s obrovskými plnicími otvory! V plnicí trubici bývá bezpečnostní zarážka, přes kterou projdou jen menší kousky, takže větší kusy stejně budete muset pěchovat. Paradoxně je výhodnější vybrat si vertikál, který tak obrovský plnicí otvor nemá. Třeba Sanu 828.

Poznámka: Vertikály nejsou vhodné pro pravidelné odšťavňování kořenové zeleniny. Užijí si je ti, co budou lisovat spíš ovoce a listovou zeleninu.

5
5

#5 Na pomeranče mějte citrusovač

Je pravda, že loupání citrusů je otravné a zdržuje úplně nejvíc. Pro pohodlné milovníky pomerančové a grepové šťávy jsou tu citrusovače, se kterými nic loupat nemusíte. Citrus stačí jen překrojit napůl.

Máte 3 možnosti citrusování:

Se všemi citrusovači vylisujete i granátové jablko.

6
6

#6 Odšťavňujte do zásoby

Jestli si ráno rádi poležíte, odšťavňujte už večer. Šťávu přelijte do uzavíratelné nádoby, nejlépe do vakuové, a dejte do lednice. Do rána vám v pohodě vydrží, aniž by došlo k zásadní degradaci chuti a vitamínů. O nějaké ty vitamíny samozřejmě přijdete (oxidace se nedá zastavit), ale když jde o pár minut spánku navíc…

Pro odšťavňování do zásoby si vyberte nízkootáčkový odšťavňovač. Šťáva z odstředivky není vhodná ke skladování, protože oxiduje velice rychle.

7
7

#7 Vyberte si odšťavňovač, který se snadno čistí

Nejsnadněji se čistí šnekové odšťavňovače, s dvouhřídelovými už je to obtížnější a po odstředivých se ani nedívejte. Šnekové odšťavňovače mají malý počet dílů a většinou je stačí jen opláchnout pod tekoucí vodou. Otázka sekund až minuty a půl, zvlášť se Sanou 707, která je v tomhle ohledu top. Taky doporučujeme čištění neodkládat, aby zbytky na dílech nezaschly. Jestli se vám fakt nechce, aspoň ponořte díly do vody. Opláchnete je, až si odpočinete.

8
8

#8 Vyberte si odšťavňovač, který se snadno sestavuje

  • Nejrychleji se sestavují prémiové odšťavňovače, protože díly do sebe snadno zapadají. Nebojujete s nimi.
  • Čím míň dílů, tím líp.

Když při testování stopujeme čas sestavování, nejlépe jsou na tom horizontální šnekové odšťavňovače. Na špici je Sana 707, rychle bude sestavená i Sana 606 nebo Vidia SJ-002.

Poznámka: Díly odšťavňovače nikdy nedávejte do myčky nádobí, protože se můžou teplem zdeformovat a sestavování pak bude obtížnější.

9
9

#9 Hotovo do 10 minut

Příprava ovoce a zeleniny, odšťavňování a čištění se vejde do 10 minut. Jak?

  • Vyberte si ovoce a zeleninu, které nevyžadují téměř žádnou přípravu: jablka, hrušky, mrkev, hrozny, kiwi, cherry rajčata, řapíkatý celer, okurka, listová zelenina… Jeden, dva, maximálně tři druhy. Loupací ovoce nebo plody s kůrou (meloun, ananas, granátové jablko) si nechte na jindy. Stejně tak ovoce typu broskev, meruňky, švestky nebo rybíz, které se odšťavňují pomaleji (když spěcháte, odšťavňovač se hltí).
  • Odšťavňujte s odšťavňovačem, který je co nejvíce univerzální. Tohle pravidlo ve všech směrech splní horizontální šnekové odšťavňovače, dle našeho testování nejlépe tyto: Sana 707, Sana Supreme, Sana 606.
  • Používejte odšťavňovač, který se nejsnáze čistí.
10
10

#10 Podplaťte někoho, ať odšťavňuje za vás

Jeden náš zákazník pověřil odšťavňováním dceru a za každou sklenici jí dával stejný obnos, jaký by zaplatil v juice baru. Slečna si přivydělala na nový mobil a táta si mohl hodit nohy nahoru. Fungovat mohou i rozpisy služeb. Ať odšťavňuje pokaždé jiný člen rodiny!

zavolejte nebo napište
zavolejte nebo napište
výhody eujuicers
výhody eujuicers
Publikováno: 25. března 2022